Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

30 березня, 2005 - 00:00

Карлос Паскуаль займеться стабілізацією?

За дорученням адміністрації Джорджа Буша американські спецслужби готують секретний список із 25 країн, у якi у разі виникнення нестабільності може знадобитися втручання з боку США для запобігання конфліктній ситуації. Як пише газета Financial Times, список таких країн складає Національна рада з питань розвідки, яка потім вестиме перелік регулярно й оновлюватиме його кожні шість місяців. Список дозволить адміністрації Буша тримати під наглядом країни, в яких існує ризик нестабільності, щоб встановлювати пріоритети й розподіляти ресурси для надання ним сприяння, пише газета. За даними видання, відповідатиме за таку роботу нове управління держдепартаменту США з реконструкції та стабілізації, очолюване колишнім послом США в Україні Карлосом Паскуалем. Посилаючись на неназваних офіційних осіб у американській адміністрації, газета повідомляє, що Паскуаль відповідатиме також за координацію між цивільними відомствами адміністрації й Пентагоном. Однак це не означає, що США мають намір сприяти уразливим країнам за допомогою воєнних дій, зазначає видання.

Бразилія розпрощалася з МВФ

Уряд Бразилії оголосив, що не продовжуватиме кредитну угоду з Міжнародним валютним фондом, яка закінчується наприкінці березня. Таким чином добігає кінця семирічний період, протягом якого Бразилія залежала від МВФ, обслуговуючи свій величезний зовнішній борг. Iз 1998 року, під час кількох фінансових криз, Міжнародний валютний фонд виділяв Бразилії гроші, які гарантували інвесторам повернення боргів. За умовами угоди з МВФ, Бразилія мала дотримуватися суворої програми економії, й впродовж останнього року чергові транші, які був готовий надати фонд, країні вже не знадобилися. Минулого року обсяг ВВП Бразилії збільшився більш ніж на 5%, також було зафіксовано рекордне активне сальдо торгового балансу. Країна оголосила, що грошей МВФ вона більше не потребує. Влада сподівається, що в довгостроковій перспективі міжнародні банки оголосять Бразилію безпечною з погляду вкладення коштів країною та знизять відсотки за державним боргом, зазначає Бі-Бі-Сі.

Лівійська «справа лікарів»

Верховний суд Лівії почав розгляд апеляції, поданої п’ятьма болгарськими медсестрами й палестинським лікарем, засудженими до страти. Їх визнали винними в навмисному зараженні вірусом імунодефіциту людини сотень лівійських дітей. Медики, які перебувають за гратами з 1999 року, не визнають себе винними. Лівійські прокурори стверджують, що дітей навмисно заразили в лікарні на сході країни. Однак адвокати кажуть, що діти були заражені ще до того, як медики прибули до лікарні, і, можливо, вони стали жертвами антисанітарних умов. США та ЄС закликали Лівію звільнити болгарок і палестинця.

Дарфур: перші арешти

Судан заявив про арешт кількох співробітників сил безпеки, звинувачених у вбивствах, згвалтуваннях і знищенні сіл у провінції Дарфур. Міністр юстиції Судану повідомив, що 15 осіб постануть перед судом. Як зазначає Бі-Бі-Сі, співробітників суданських сил безпеки вперше заарештовано за обвинуваченням у злочинах, скоєних у Дарфурі. Влада у Хартумі каже, що виступить проти голосування в ООН, за яким усіх підозрюваних у воєнних злочинах слід передати Міжнародному кримінальному суду. Проурядових повстанців із руху «Джанджавід», що діє в Дарфурі, звинувачують у вбивстві тисяч мирних жителів. Крім цього, їх звинувачують у тому, що своїми діями вони змусили два мільйони людей залишити свої оселі.

Офіс у «пізанській вежі»

В італійському місті Піза побудують другу падаючу вежу. Нова міська визначна пам’ятка з’явиться через чотири роки. Вежа буде гігантським офісним центром заввишки 57 метрів і вартістю $65 млн. Вона також «падатиме». Щоправда, на відміну від оригінальної вежі, нахил якої викликаний просіданням фундаменту, нахил сучасного офісного центру буде лише «обманом зору». Архітектор проекту — Данте Оскар Беніньї — стверджує, що його вежа ні в чому не поступатиметься всесвітньо відомому пам’ятнику, повідомляє Франс-Прес. Архітектор має намір побудувати не лише вежу, а й площу з собором поруч із нею. Пізанську вежу будували з 1173 по 1372 рік. Простоявши понад шість століть, 1990 року вона була закрита на ремонт — через застарілий фундамент колосальна споруда загрожувала все ж таки підкоритися закону тяжіння й впасти на площу. Під час реставрації, що затяглася більш ніж на десять років, символ міста погрожували висадити в повітря сицилійські мафіозі. Як невідкладний крок, вежу «підтягли» сталевими тросами. Потім фундамент конструкції обважнили свинцевими блоками та паралельно укріпили грунт, закачавши під землю бетон. 2001 року падаюча вежа знову прийняла відвідувачів.

Річниця небувалої безпеки Литви

Голова сейму Литви Артурас Паулаускас вважає, що членство Литви в НАТО значно зміцнило її безпеку. «За всю історію державності Литва ніколи не мала таких гарантій безпеки, які має сьогодні, будучи членом НАТО», — заявив А. Паулаускас учора в промові на урочистому засіданні парламенту з нагоди першої річниці вступу до НАТО, що відзначається 29 березня. «Литва сьогодні має більше можливостей і впливу як у своєму регіоні, так і в Європі, та в усьому світі», — зазначив він. У свою чергу міністр закордонних справ Литви Антанас Валіоніс у своїй промові зауважив, що маючи гарантії безпеки, Литва робитиме свій внесок у забезпечення безпеки й поширення демократії у світі. «Вважаю, що національним інтересам Литви відповідає прагнення відкрити двері НАТО всім демократичним державам Європи, готовим створювати й захищати євроатлантичну безпеку. Ми повинні закінчити справи «Вільнюської десятки» — досягти членства Албанії, Хорватії й Македонії в НАТО. І почати новий процес, який зблизив би Грузію, Україну та інші країни регіону з Північноатлантичним альянсом», — заявив голова МЗС.

Саакашвілі запропонував Південній Осетії автономію

Грузинська влада підготувала текст мирної угоди про врегулювання конфлікту з Південною Осетією. Його повний текст російською та грузинською мовами вчора оприлюднили на сайті президента Грузії Михайла Саакашвілі. За умовами мирної угоди обидві сторони мають беззастережно відмовитися від застосування сили. У свою чергу, керівництво Грузії бере на себе виконання всіх соціальних зобов’язань перед населенням Південної Осетії. Крім того, уряд Грузії готовий в одноразовому порядку виплатити пенсійну заборгованість, що накопичилася після 1991 року, й гарантувати збереження нинішніх пенсій та соціальних пільг. Тбілісі також пропонує Південній Осетії стати автономною одиницею у складі Грузії, йдеться в документі, в кордонах, зафіксованих до початку конфлікту.

Гавел готує автобіографію

Секретар колишнього президента Чеської республіки Вацлава Гавела заявив, що Гавел має намір повернутися до літературної творчості. Він проведе два місяці в бібліотеці Конгресу США. У планах Гавела — автобіографія та п’єса за мотивами «Короля Ліра» Шекспіра. Можлива публікація книги розмов Гавела з польським журналістом і дисидентом Адамом Міхніком і британським істориком Тімоті Гертоном Ешем.

Газета: 
Рубрика: