Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

19 березня, 2005 - 00:00

Саміт СНД: «найкритичніший момент»

Учора в Мінську відкрився саміт Ради міністрів СНД — перша подібна зустріч для України після помаранчевої революції. На початку зустрічі президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що Співдружність Незалежних Держав переживає сьогодні найкритичніший момент за всю свою історію. «За десять років моєї роботи СНД ще не переживало таких складностей, коли щосили звучать розмови про її непотрібність, розкол», — сказав Лукашенко, зустрічаючись у Мінську з учасниками засідання Ради міністрів закордонних справ СНД. Для участі в засіданні Ради міністрів до Білорусі вирушив міністр закордонних справ України Борис Тарасюк. Раніше Україна заявляла, що вважає за можливе скасування СНД у разі його неефективності, повідомляє Інтерфакс-Україна.

Українці — на передовій відновлення Іраку

Старшого офіцера відділу підтримки урядових структур 7-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України в Іраку підполковника Геннадія Терещенка обрали головою робочої групи з розподілу фондів та визначення проектів відновлення інфраструктури у трьох провінціях зони відповідальності дивізії «Центр — Південь»: Васіт, Бабіл та Кадісія. Як повідомила учора прес-служба Міністерства оборони України, до складу групи увійшли представники чотирьох національних контингентів Польщі, України, Болгарії, Сальвадору й офіцер збройних сил Норвегії. За словами Г. Терещенка, робоча група також контролюватиме ефективність використання виділених на проекти коштів. Із визначених групою та затверджених рішенням командира дивізії 40 проектів, 19 реалізовуватимуть українські миротворці.

Затримано підозрюваного в замаху на Чубайса

Правоохоронні органи Росії затримали підозрюваного у причетності до замаху на голову РАТ «ЕЭС России» Анатолія Чубайса, повідомила Рейтер представниця прокуратури Московської області. Напад було вчинено в четвер вранці під час виїзду автомобіля 49- річного Чубайса та машини охорони на Мінське шосе в Підмосков’ї. На шляху проходження спочатку стався вибух безоболонкового вибухового пристрою, після чого по машинах кортежу — BMW і Mitsubishi Lancer — було відкрито вогонь із автоматів. Учора газета «Коммерсант’» повідомила, що в причетності до нападу підозрюють відставного полковника Головного розвідувального управління Міноборони РФ, який міг «вчинити замах з ідеологічних міркувань». Чубайс повідомив журналістів у Москві, що знає, хто міг стати замовником замаху, однак не сказав, з чим може бути пов’язана спроба його вбивства — з роботою в енергокомпанії чи політичною діяльністю: «Мені його дістати треба, а ви хочете, щоб я вам розповів».

У Киргизстані захоплено ряд органів влади

Опозиція, яка вимагає відставки президента Киргизстану Аскара Акаєва, до вчора захопила будівлі адміністрацій щонайменше у восьми населених пунктах, повідомив Рейтер голова прес-служби МВС Нурдін Жангараєв. Акції протесту активізувалися в п’ятимільйонній країні після оголошення підсумків другого туру виборів Жогорку Кенеш 13 березня, згідно з якими більшість у парламенті отримали прибічники Акаєва. Акаєв не має права балотуватися в президенти на виборах у жовтні, але його критики підозрюють, що президент використає слухняну більшість у новому парламенті для подовження повноважень. Протягом тижня опозиція провела маніфестації з участю сотень, а іноді тисяч людей, насамперед зайнявши адміністрації обласних центрів Джалал-Абад (600 кілометрів на південь від Бішкека) і Талас (північний захід країни), оголосивши про формування альтернативних органів влади. США цього тижня назвали «жартом» і «несерйозною заявою» слова прес-секретаря Акаєва про можливість подовження повноважень президента ще на п’ять років через референдум, а також закликали Бішкек розслідувати порушення під час нещодавніх парламентських виборів.

Опозиція Азербайджану об’єднується

Провідні опозиційні партії Азербайджану — Мусават, партія Народного фронту (ПНФА) і Демократична (ДПА) — оголосили вчора про створення ними єдиного блоку для участі в листопаді 2005 року в парламентських виборах. За словами ініціатора створення блоку, голови ПНФА Алі Керімлі, на майбутніх парламентських виборах конкуренція розгорнеться саме між цією коаліцією демократичних сил і нинішньою владою. «Блок не лише вимагатиме проведення демократичних виборів, а й має намір стати альтернативою нинішній владі», — сказав на прес-конференції Керімлі. У більшості країн СНД, починаючи з 1991 року, при владі були або колишні радянські лідери, або їхні наступники — в Азербайджані ним став син колишнього президента Гейдара Алієва Ільхам. На думку лідера Мусават Іси Гамбара, 2005 рік може стати початком демократичних змін у країні. «Оксамитова революція не є самоціллю опозиції, головне — досягти перемоги демократії», — сказав Гамбар.

Газета: 
Рубрика: