Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

16 грудня, 2004 - 00:00

ЮКОС просить банкрутства

Російська нафтова компанія ЮКОС просить суд Південного округу американського штату Техас визнати її банкротом. Представниця ЮКОСу в Лондоні повідомила Бі-Бі-Сі, що подане до суду прохання захистити компанію від кредиторів — остання надія менеджерів ЮКОСу. В ЮКОСі сподіваються, що суд ухвалить рішення, згідно з яким російська влада буде повинна припинити запланований на неділю продаж компанії «Юганскнефтегаз», найбільшого нафтовидобувного підприємства ЮКОСу. Головним претендентом на його купівлю вважають державну компанію «Газпромнефть». Учора одразу три члени ради директорів ЮКОСу заявили про свою відставку, пояснивши це неможливістю працювати в умовах кризи, якої нафтова компанія зазнає в зв’язку з багатомільярдними податковими претензіями влади та кримінальними переслідуваннями акціонерів. Основні власники ЮКОСу — Михайло Ходорковський та Платон Лебедєв — уже понад рік перебувають у слідчому ізоляторі за обвинуваченнями в шахрайстві й ухилянні від сплати податків.

Україна виплатила компенсації

МЗС України 13 грудня перерахував Росії $7,809 млн. одноразової суми врегулювання претензій, що виникли внаслідок повітряної катастрофи, яка сталася 4 жовтня 2001 року, коли українська ракета збила літак російської авіакомпанії. Відповідно до ст. 2 українсько-російської урядової угоди, таке відшкодування є добровільною гуманітарною виплатою (ex gratia) української сторони постраждалим внаслідок катастрофи, повідомляє прес- служба українського МЗС. Виплата суми врегулювання є повним й остаточним урегулюванням усіх претензій, зазначає МЗС. 13 серпня уряд України виділив кошти на допомогу спадкоємцям російських громадян, загиблих внаслідок авіакатастрофи над Чорним морем 4 жовтня 2001 року в розмірі 41 622 328,3 грн. (близько $8 млн.).

Невдалий тест американської протиракети

Невдачею завершилося перше майже за два роки випробування, проведене в рамках створення протиракетного щита США. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, на цю систему Вашингтон витрачає по $10 млрд. на рік. За даними Пентагона, ракета-перехоплювач не змогла піднятися в повітря з полігона в центральній частині Тихого океану, і була активована система автоматичного самознищення. Ціль — ракета з болванкою замість боєголовки — запустили за 16 хвилин до цього з острова Кодьяк біля узбережжя Аляски. Раніше випробування протиракети відкладали через погані погодні умови.

Палестинський лідер — за боротьбу без зброї

Махмуд Аббас, голова Організації визволення Палестини (ОВП) і фаворит виборчої кампанії за посаду голови Палестинської автономії, закликав до припинення інтифади. Вибори на посаду, що звільнилася місяць тому після смерті Ясіра Арафата, відбудуться 9 січня. Опір ізраїльської окупації Західного берега річки Йордан і сектору Газа має вестися мирними методами, заявив Аббас у інтерв’ю газеті «Аль-Авсат», що виходить у Лондоні арабською мовою. Крім того, він наголосив на «необхідності збереження інтифади без зв’язку зі зброєю, оскільки інтифада — це легітимне право людей висловлювати своє неприйняття окупації народними та суспільними методами». Махмуд Аббас і раніше критикував процес мілітаризації боротьби палестинців проти ізраїльської окупації. Однак це найжорсткіша його заява на адресу воєнізованих угруповань відтоді, як він вступив на посаду керівника ОВП.

КНДР погрожує Японії

Північна Корея попередила, що вважатиме оголошенням війни будь-які економічні санкції, які може накласти на неї Японія, і відповість на них «ефективними фізичними методами». Токіо вже заморозив поставки продовольчої допомоги КНДР, сподіваючись таким чином змусити Пхеньян звільнити японських громадян, захоплених у роки «холодної війни», повідомляє Бі-Бі-Сі. Влада КНДР раніше визнала, що викрала 13 японців, яких використовувала як «культурних викладачів» під час підготовки шпигунів. Зокрема, Пхеньян визнав факт викрадення 1977 року японки Мегумі Йокоті, однак північнокорейська влада стверджувала при цьому, що у 1984 роцi вона наклала на себе руки. Як доказ КНДР передала Японія людські останки, однак експерти, які провели ДНК- тести, заявили, що це останки не Йокоті, а кількох інших людей. У відповідь Пхеньян звинуватив Токіо у фальсифікації тестів, спрямованій на підрив двосторонніх відносин.

Європарламент сказав Туреччині «так»

Європейський Парламент учора підтримав пропозицію Туреччини про початок переговорного процесу, згідно з якою країна зможе вступити до ЄС. Хоча рішення й було прийнято 407 голосами (проти — 262), експерти вважають, підтримку парламентаріїв непереконливою для глав урядів 25 країн-членів ЄС. Саме вони мають дати «добро» на вступ Туреччини до Євросоюзу. Втім, більшість європейських політиків не сумніваються, що в результаті Анкара отримає довгоочікуване запрошення на приєднання. «Схоже, що Анкара отримає своє «так», — заявив учора прем’єр- міністр Нідерландів Ян-Петер Балкененде, який зараз головує в ЄС. Нагадаємо, Туреччина намагається стати членом ЄС вже понад сорок років.

В Іраку почалася виборча кампанія

В Іраку почалася виборча кампанія напередодні парламентських виборів, які мають відбутися 30 січня. Виборці цього дня проголосують за представників близько 230 політичних партій, об’єднаних у 80 блоків й альянсів, які сформують законодавчі збори у складі 275 депутатів. Новий парламент має призначити уряд і прийняти конституцію країни. Висловлюються побоювання, що виборам можуть завадити численні напади з боку сунітських екстремістів. Заступник міністра закордонних справ Іраку Хамід Байяті заявив Бі-Бі-Сі, що в ході січневих виборів в Іраку має бути створений уряд, в якому жодна з етнічних або релігійних громад країни — шиїти, суніти і курди — не домінуватиме.

Газета: 
Рубрика: