Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

4 лютого, 2004 - 00:00

Іран зацікавлений у співпраці в енергетиці з Україною

Україна та Іран обговорили перспективи розвитку співробітництва в торгово-економічній і газотранспортній сферах. Переговори голів МЗС двох країн Костянтина Грищенка і Камаля Харразі відбулися у вівторок у Києві в рамках офіційного візиту іранського міністра в Україну. Як повідомив на спільній прес-конференції за підсумками переговорів Камаль Харразі, Іран зацікавлений у співпраці з Україною у сфері енергетики, зокрема, у транспортуванні енергоносіїв до Європи. Він ще раз відзначив можливості для створення спільних проектів із транспортування газу до Європи транзитом через Україну. Крім того, міністри обговорили можливості спільних проектів із виробництва в Ірані українських літаків Ан-140. Кажучи про торгово-економічний аспект двосторонніх взаємовідносин, Костянтин Грищенко зауважив, що взаємний товарообіг минулого року збільшився на 77% і має сталу тенденцію до подальшого зростання.

В офісі сенатора виявлено отруту

Сліди смертельно небезпечної отрути — рицину — виявлено у вашингтонському офісі лідера республіканської більшості в Сенаті Білла Фріста, стверджує поліція. Жодна людина поки не звернулася до медиків за допомогою, однак у кабінетах проводять роботи з очищення приміщень. Крім того, влада готується до додаткових аналізів, аби пересвідчитися в тому, що підозріла речовина — дійсно рицин. 2001 року за адресами в кількох американських містах розійшлися конверти зі спорами сибірки. Тоді померло п’ятеро осіб; серед тих, кому відправляли спори, були двоє сенаторів. А в жовтні минулого року в посилці в одному з поштових відділень в Південній Кароліні було виявлено рицин. Цю речовину готують із бобів касторового дерева. Вона діє при внутрішньовенній ін’єкції, вдиханні або прийомі всередину. Результат практично завжди один: смерть через кілька днів. Експерти схильні пов’язувати появу рицину з діяльністю «Аль-Каїди» та з бактеріологічною програмою колишнього іракського режиму, повідомляє Бі-Бі-Сі.

Ізраїльські поселення ліквідують?


Прем’єр-міністр Ізраїлю Аріель Шарон віддав розпорядження підготувати план евакуації всіх єврейських поселенців із сектора Газа. При цьому він поки не визначив графіка виведення, додавши, що хоче спочатку домовитися з самими поселенцями. Організації поселенців і високопоставлені політики негайно виступили проти плану прем’єра, який стосуватиметься долі 7,5 тисячі ізраїльтян. Шарон, якого раніше вважали одним із завзятих прихильників ідеї поселень, уперше оприлюднив свої наміри щодо долі Газа в інтерв’ю газеті «Хаарец». «Я виходжу з того міркування, що в майбутньому в Газі євреїв не залишиться», — сказав він. Раніше Аріель Шарон виступав на підтримку запропонованого Сполученими Штатами плану близькосхідного врегулювання, відомого як дорожня карта, за яким Ізраїль мав вивести всі поселення, які з’явилися на палестинських територіях (в Газі та на Західному березі ріки Йордан) з 2001 року, коли Шарон став прем’єр-міністром. Міністр закордонних справ Ізраїлю Сільван Шалом наголосив, що остаточного рішення з цього питання поки ще не прийнято. «Пропозицію буде подано на розгляд кабінету та Кнесету, — сказав Шалом і додав, що особисто він із планом не згоден. — Односторонні кроки не знизять рівня насильства і напруженості, насправді вони лише погіршать ситуацію».

Арештовано підозрюваного у «замаху» на Романо Проді

Італійська поліція оголосила про арешт у вівторок вранці на острові Сардинія молодика, підозрюваного у причетності до розсилки послань із погрозами на адресу керівників Європейського Союзу, повідомляє Інтерфакс. Арештованого вважають одним із керівників діючого на острові радикального угрупування анархістів. Цій людині, ім’я якої не повідомляється, інкримінують, зокрема, відправлення 12 січня на домашню адресу голови Європейської Комісії Романо Проді листа, що містив стріляні гільзи. Це послання не було небезпечним. Однак раніше Проді отримав послання з вибухівкою, замаскованою у книзі. Пристрій спалахнув, але сам голова Європейської Комісії та люди, які були з ним у будинку, не постраждали. А наприкінці 2003 року біля його будинку в сміттєвих баках спрацювали вибухові пристрої. Послання з невеликою кількістю вибухових речовин були розіслані також іншим керівникам деяких органів ЄС і кільком депутатам Європейського Парламенту.

Пхеньян готовий продовжити переговори

Державне агентство новин КНДР повідомляє про те, що Північна Корея погодилася на продовження шестисторонніх переговорів щодо збройної ядерної програми Пхеньяна, повідомляє Рейтер. Черговий раунд має розпочатися 25 лютого. Пхеньян заявляє, що припинить збройну ядерну програму, якщо Америка зніме заборону на поставки нафти та виключить КНДР зі списку країн, що підтримують тероризм. Північна Корея представляє свою ядерну програму як елемент стримування можливої американської атаки. Вашингтон наполягає на тому, що будь-які поступки можливі лише після того, як Пхеньян почне згортання збройної ядерної програми. Попередній раунд переговорів відбувся в Пекіні в серпні 2003 року з участю делегацій КНДР, США, Китаю, Японії, Росії та Південної Кореї, але закінчився практично безрезультатно.

SARS переможуть антитіла?

Американські вчені роблять перший крок на шляху до створення препарату, здатного боротися з атиповою пневмонією (SARS), повідомляє Бі-Бі-Сі. Їм вдалося виявити спосіб запобігання вживлення вірусу в людські клітини, принаймні в лабораторних умовах. Результати дослідження, про які пише спеціалізований журнал американської Академії наук, можуть привести до створення не тільки лікувальної, але й профілактичної вакцини проти смертельного захворювання. Американські фахівці створили синтетичне антитіло — рукотворну версію білку, що відіграє ключову роль в імунній системі організму. Ці антитіла прив’язуються до вірусу атипової пневмонії та не дають йому вживлятися в людські клітини. Дослідники кажуть, що перші результати є багатообіцяючими, і тепер вони сподіваються на клінічні випробування, які проведуть у співпраці з китайськими вченими. Проте більшість експертів визнає, що на розробку, випробування та виробництво такої вакцини можуть знадобитися роки. Епідемія атипової пневмонії почалася в Китаї 2002 року. Впродовж кількох наступних місяців вона забрала по всьому світу 774 життя; понад 8 тисяч осіб заразилися небезпечним вірусом.

Газета: 
Рубрика: