Сьогодні підпишуть українсько-польську угоду про візи...
У рамках офіційного візиту до України голови Ради міністрів Польщі Лєшека Міллера буде підписано двосторонню міжурядову угоду про режим взаємних поїздок громадян двох країн. Про це учора повідомив заступник глави прес-служби МЗС України Олександр Горьков. Документ буде підписано 30 липня в Києві, сказав дипломат, нагадавши, що документ передбачає безвізовий режим поїздок в Україну для польських громадян та безкоштовні візи для українців. У рамках візиту також заплановано підписання меморандуму про створення спільного українсько-польського підприємства з питань реалізації проекту нафтопроводу Броди — Плоцьк. Як повідомлялося, Польща вирішила запровадити візовий режим для громадян України з 1 жовтня 2003 року, а не з 1 липня, як планувалося раніше.
...А спрощений порядок перетину кордону з Угорщиною буде скасовано
Із 31 липня 2003 року Україна та Угорщина скасують спрощений порядок перетину державного кордону громадянами двох країн, які проживають у прикордонних областях, повідомив заступник глави прес-служби МЗС України Олександр Горьков. Із першого серпня режим взаємних поїздок громадян обох країн регулюватиме угода між урядами СРСР та Угорщини про умови взаємних безвізових поїздок громадян від 24 листопада 1978 року. «Цей документ передбачає безвізовий порядок в’їзду громадян України в Угорщину виключно на основі загальногромадянського закордонного паспорта та інших документів, дійсних для поїздок за кордон і вказаних у ст. 2 угоди», — сказав Горьков. Такий порядок діятиме до 1 листопада 2003 року — дати запровадження угорською стороною візового режиму з Україною у зв’язку із вступом до ЄС. Раніше Угорщина висловила готовність запровадити спрощений візовий режим з Україною за прикладом Польщі. Ці питання мають бути остаточно вирішені під час візиту угорського прем’єр-міністра Петера Медеші до Києва нинішньої осені.
Антиглобалісти «штурмували» Монреаль
Понад сто демонстрантів заарештовано в канадському місті Монреаль, де розпочалася зустріч Світової організації торгівлі (СОТ). Перед цим невелика група активістів, що виступають проти економічної глобалізації, розбила вітрини кількох магазинів та атакувала торговельні заклади відомих американських фірм у центрі міста. Кількасот протестувальників намагалися прорватися до готелю «Шератон», де перебували міністри торгівлі з двадцяти п’яти країн, однак цьому перешкодила поліція. Після цього демонстранти звернули свій гнів на американський фаст-фуд «Бургер Кінг». Міністри проводять попередні переговори перед повномасштабним самітом СОТ у вересні. За повідомленнями кореспондентів, найбільш дискусійні питання з обговорюваних у Монреалі — субсидії для сільського господарства та дешеві ліки для країн, що розвиваються. Антиглобалісти, у свою чергу, звинувачують СОТ в експлуатації країн третього світу.
Компенсації родичам загиблих у катастрофі Ту-154 готові збільшити
Українська сторона запропонувала новий розмір виплат компенсацій родичам загиблих у катастрофі літака Ту-154 над Чорним морем, повідомив заступник голови прес-служби МЗС України Олександр Горьков. Розмір компенсацій «у кілька разів перевищує суму, заявлену під час зустрічі з сім’ями загиблих», повідомив він. За словами О. Горькова, українська сторона сподівається, що запропонований розмір виплат буде прийнятним для сімей загиблих в авіакатастрофі, а уряд Російської Федерації погодиться на підписання з українським урядом угоди про врегулювання на основі цього розміру виплат. Відповідаючи на запитання журналістів, чи збільшено суму компенсацій родичам загиблих ізраїльтян, О. Горьков зазначив, що нині йдеться тільки про переговори з російською стороною. Унаслідок катастрофи літака Ту-154 над Чорним морем 4 жовтня 2001 року, збитого українською ракетою під час військових навчань, загинули всі, хто був на борту, — 12 членів екіпажу та 66 пасажирів. У Печерському суді Києва відбувається розгляд різних позовів від родичів загиблих членів екіпажу. За інформацією адвокатів, найбільша сума заявлених у суді матеріальних збитків становить близько 116 тис. грн., зазначає Інтерфакс.
Дністровську ГАЕС відвідають експерти
Молдовські прикордонники не порушували українсько-молдовський кордон у районі буферної зони Дністровської ГАЕС, стверджує МЗС України. За словами заступника керівника прес-служби міністерства Олександра Горькова, встановлений молдовськими прикордонниками пропускний пункт у районі ДГАЕС знаходиться на території Молдови. Разом із тим офіційний Київ вважає, що молдовським прикордонникам слід було заздалегідь повідомити українську сторону про свої дії. Раніше керівництво ДГАЕС звинуватило молдовських прикордонників у тому, що 17 липня вони без офіційного попередження і без будь-якого дозволу проводили земляні роботи на території станції. Олександр Горьков також повідомив, що 28-30 липня у молдовському місті Бричани відбувається десяте засідання спільної українсько-молдовської демаркаційної комісії, на якому зокрема обговорюється й це питання. У рамках цього засідання українські та молдовські експерти відвідають район буферної зони гідровузла Дністровської ГАЕС і на місці вивчать ситуацію. МЗС України подав на розгляд прем’єр-міністра Віктора Януковича конкретні пропозиції, які мають сприяти розблокуванню ситуації, а також запобіганню подібним інцидентам у майбутньому.
Туркменських абітурієнтів перевіряють спецслужби
Співробітники спецслужб Туркменістану проводять у республіці перевірки достовірності документів, наданих абітурієнтами при вступі до вищих навчальних закладів країни, повідомляє Інтерфакс. Зокрема, встановлені президентом Туркменістану Сапармуратом Ніязовим на початку липня нові правила прийому до ВНЗ передбачають, що одразу ж після закінчення школи документи від абітурієнтів у ВНЗ приймати не будуть, оскільки випускники шкіл повинні спочатку не менше двох років пропрацювати за обраною ними спеціальністю, а потім представити при вступі характеристики зі школи та місця роботи. Під час перевірок, проведених співробітниками міністерства нацбезпеки республіки, виявлено кілька десятків випадків надання фальшивих довідок про роботу, а також підроблених трудових книжок. За результатами розслідування було звільнено кілька керівників районних відділів освіти, а також директорів шкіл, які надали абітурієнтам фальшиві документи для вступу до ВНЗ.