Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

9 липня, 2003 - 00:00

У суданській авіакатастрофі вижила лише дитина

У Судані одразу після зльоту зазнав катастрофи пасажирський літак «Боїнг-737». Загинуло 104 пасажири та 11 членів екіпажу. За повідомленням суданського агентства новин, в аварії дивом вдалося вижити двев’ятимісячній дитині. Лікарі стверджують, що її життю зараз ніщо не загрожує. Літак «Боїнг-737», що належав суданським авіалініям, здійснював внутрішній рейс з аеропорту Порт Судан на узбережжі Червоного моря до столиці Хартум. Незадовго до аварії командир екіпажу повідомив про технічні несправності та намір повернутися назад. Літак упав у пустельній місцевості за п’ять кілометрів від аеропорту.

Центральне командування США очолив араб

Генерал Томмі Френкс, який командував американськими військами під час війни в Іраку, вийшов у відставку і передав посаду голови Центрального командування США генералу Джону Абізайду, якого багато хто вважає одним із найбільш здібних офіцерів американської армії, відзначає Бі-Бі-Сі. Його називають людиною, яка може привернути на сторону американців серця й уми жителів Близького Сходу. Абізайд належить до третього покоління арабської християнської сім’ї, яка емігрувала до Америки з Лівану. Він вільно володіє арабською і вважає себе арабофілом. Абізайд закінчив університет у Йорданії, а потім отримав диплом фахівця з близькосхідних питань у Гарвардському університеті. Після цього він пройшов навчання у Військовій академії в Уест-поїнті, де заробив прізвисько «скажений араб». 30-річна військова кар’єра генерала також вражаюча. Він брав участь в останній іракській війні, а також у конфліктах у Косово та Боснії-Герцеговині. Він також працював спостерігачем ООН у Лівані та був помічником голови Об’єднаного комітету начальників штабів. Говорять, що його дії як командира роти під час американського вторгнення на Гренаду 1983 року стали матеріалом однієї зі сцен у фільмі Клінта Іствуда «Heartbreak Ridge», де бульдозер, за кермом якого сидить великий актор, зминає позиції кубинської армії. Як голова Центрального командування, генерал-лейтенант Абізайд буде відповідати за операції, що проводяться на просторі від Африканського рогу до Середньої Азії, включаючи значну частину Близького Сходу.

Рейтинг Блера б’є негативний рекорд

На першій сторінці газети «Таймс» були опубліковані результати соціологічного опитування, які свідчать про те, що підтримка уряду серед британських виборців упала до рекордно низького рівня. Лише 47% відсотків биртанців вважають, що їхньому прем’єр-міністру можна довіряти. Якби парламетські вибори проводилися зараз, консерватори отримали б 34% голосів, лише на два відсотка менше, ніж лейбористи. Дедалі більше аналітиків відзначають, що Блер втрачає довіру не лише серед виборців, а й всередині лейбористської партії. Незабаром вибори, і мало хто має сумніви, що лейбористи знову переможуть. Однак третій строк на посту прем’єра може стати для Тоні Блера непосильним випробуванням. І партія, і держава в цілому потребують радикального оновлення, а сьогоднішній склад уряду цього забезпечити не може, зазначає «Гардіан».

Помилка Буша

Білий дім офіційно визнав, що президент Джордж Буш помилився, коли заявив про продаж «значної кількості урану з африканських країн до Іраку». Цей пасаж глава держави включив у своє послання про становище країни, з яким виступив у січні 2003 року. Ці твердження послугували підставою для подальшої війни проти режиму Саддама Хусейна. «Заява президента була некоректною, оскільки грунтувалася на фальшивих документах із африканської країни Нігеру», — визнав на брифінгу прес-секретар Білого дому Арі Флейшер.

Франція реформує Сенат

Депутати Національних зборів — нижньої палати парламенту Франції — проголосували за реформу верхньої палати — Сенату. Прийняті поправки передбачають скорочення терміну повноважень сенаторів з 9 до 6 років, зниження вікового цензу на право бути обраним до Сенату з 35 до 30 років, а також збільшення кількості місць у верхній палаті парламенту з нинішніх 321 до 346 у 2010 році. Крім того, згідно зі схваленим депутатами текстом, кожні три роки Сенат повинен оновлюватися наполовину, причому вибори будуть проводитися як за пропорційною, так і за мажоритарною системою. Голосування за поправками не було одностайним. Якщо праві, які мають у парламенті більшість, підтримали текст, то ліва опозиція виступила проти. Особливі заперечення викликало повернення до мажоритарної системи, яка, на думку опозиції, не може сприяти досягненню паритету в представництві чоловіків та жінок у Сенаті. За підсумками дебатів, представники Соціалістичної партії заявили про намір звернутися до Конституційної ради з запитом про правомочність реформи, повідомляє РІА «Новости».

Іран готовий прийняти главу МАГАТЕ

Генеральний секретар ООН Кофі Аннан і міністр закордонних справ Ірану Камаль Харразі обговорили питання співпраці ООН з Іраном та майбутній візит керівника МАГАТЕ Мохаммада Аль-Барадеї до Ісламської Республіки. Харразі підкреслив готовність Тегерана прийняти главу МАГАТЕ і висловив надію, що майбутні переговори пройдуть у дусі взаєморозуміння та створять атмосферу зміцнення двосторонніх відносин. Голова іранського МЗС вважає, що візит Аль-Барадеї стане основою для поглиблення довіри між МАГАТЕ й Іраном.

«Літопис УПА» в Канаді «завойовує» Інтернет

У Торонто відбулися чергові пленарні засідання Видавничого комітету «Літопису Української повстанської армії», який функціонує в Канаді упродовж тридцяти років. Його голова Модест Ріпецький звернув увагу на необхідність упорядкування двох архівів видавництва «Літопису УПА», один з яких зберігається в бібліотеці Університету міста Торонто. Зокрема, на думку учасників засідання, інтерес до зібраних документів серед науковців ставить на порядок денний питання про розміщення всіх архівних матеріалів в Інтернеті. За інформацією українського видавництва в Канаді, нинішня веб-сторінка в «світовій павутині» (www.infoukes.com/upa) користується значною популярністю серед дослідників усього світу. Лише до кінця травня поточного року сайт видавництва «Літопису УПА» відвідало більше 30 тис. читачів — зокрема, зі США, Росії, Нідерландів, Німеччини, Великої Британії, Франції, Італії, Чехії та Польщі. «Це свідчить про популярність нашої сторінки, і бажано розмістити в Інтернеті всі видані дотепер томи «Літопису УПА», — мовиться в прес- релізі видавництва. Щоправда, за визнанням учасиків, для втілення задуманого у «Літопису УПА» бракує коштів.

Газета: 
Рубрика: