Заміна таблички у Смоленську — «дуже неприємний жест» з боку Росії
Зі скандалу почалися жалобні заходи, присвячені роковині авіакатастрофи під Смоленськом, у якій загинув президент Польщі Лех Качиньський. Польська сторона звинуватила російську владу у відсутності на новій меморіальній табличці напису про жертви Катині. Російський МЗС заявив, що табличка була виготовлена з порушенням російських законів. Як сказав «Дню» аналітик Інституту міжнародних відносин Варшавського університету Анджей ШЕПТИЦЬКИЙ, у самій Польщі вважають дуже неприємним жестом заміну встановленої батьками загиблих таблички, яку зняли якраз напередодні роковини цієї трагедії. Президент Польщі Броніслав Коморовський, який побував учора на цьому заході разом із главою російської держави Дмитром Медведєвим, повідомив, що напис буде як польською, так і російською мовами. У той же час він зауважив — рішення про узгодження тексту обома сторонами має особливе значення у світлі останніх подій. Зі свого боку Медведєв сказав, що буде створена спеціальна міждержавна група, яка займеться розробкою проекту монумента.
У Перу за пост президента змагатимуться націоналіст і дочка Фухіморі
Лідер Націоналістичної партії Ольянта Умала (на фото) та дочка колишнього президента Кейко Фухіморі набрали найбільшу кількість голосів серед інших кандидатів на президентських виборах, що відбулися в неділю в Перу, і змагатимуться за високий пост у другому турі, повідомили дослідницькі центри за даними опитувань на виході з виборчих дільниць. Усі три основні агентства — Ipsos, CPI і Datum — вважають, що 48-річному Умале віддали свої голоси від 31,6% до 33,8 % виборців, а 35-річну Фухіморі підтримали від 21,3% до що 22% тих, хто проголосував. Другий тур президентських виборів відбудеться 5 червня. Як Ольянта Умала, так і Кейко Фухіморі під час своїх передвиборних кампаній обіцяли розподілити доходи від видобутку корисних копалин на користь бідних верств населення (рівень бідності становить 35%), підвищити рівень безпеки, знизити інфляцію й забезпечити подальше зростання економіки країни, яка вважається однією з тих, хто найбільш швидко розвивається у світі. Тим часом відомий перуанський письменник, який нещодавно отримав Нобелівську премію з літератури, Маріо Варгас Льоса заявив напередодні виборів, що прихід до влади Умала або Фухіморі «стане справжньою катастрофою для Перу». Ольянта Умала став популярним політиком у Перу завдяки своїм націоналістичним, антиімперіалістичним і антиамериканським ідеям. Кейко Фухіморі підтримують, зокрема, ті, хто пам’ятає добрим словом її батька, що поклав край розгулу тероризму в країні.
Ярослав Качиньський: «Нинішній владі бракує патріотичної традиції»
Лідер найпопулярнішої польської опозиційної партії «Право і справедливість» Ярослав Качиньський закликав поляків у неділю у Варшаві не відступати від намірів дізнатися всю правду про Смоленську авіакатастрофу. Про це він заявив, виступаючи на інавгурації «Суспільного руху ім. президента Польщі Леха Качиньського». «Ми зібралися тут, щоб вшанувати пам’ять президента Польщі, його дружини і всіх тих, хто рік тому нас залишив так несподівано, так різко і так швидко. Можна про них сказати, як сказав про інших великий поет: «Їх зрадили на світанку», — наголосив він. Політик зазначив, що його рідний брат був представником польської незалежної й патріотичної традиції, якої, за його словами, бракує нинішній владі. Я.Качиньський закликав розвивати власне такі традиції в польській політиці, підкресливши, що першим кроком для цього має стати оприлюднення «всієї правди» про Смоленську трагедію. «Залишити ці справи — це відмовитися від пошани до власного народу, до жертв, до самого себе. Це погодитися зі злом у минулому і погодитися зі злом у майбутньому», — сказав він. Я. Качиньський також назвав обов’язком кожного вшанувати пам’ять загиблих в катастрофі, нагадавши, що вона забрала життя багатьох відомих поляків.
У Франції віднині заборонено приховувати обличчя на публіці
У Франції набрав чинності закон, що забороняє людям приховувати обличчя на публіці. Зокрема, він стосується жінок-мусульманок, які носять паранджу. Відповідно до нового нормативного уложення, будь-яка жінка — незалежно від того, француженка вона чи іноземка, — яка перебуває на вулиці чи в парку на території країни у вбранні, що закриває обличчя, може бути покарана штрафом у 150 євро. Крім того, для порушників передбачено обов’язкове проходження курсу громадянства. При цьому люди, які змушують жінок носити одяг, що закриває обличчя, піддаватимуться жорсткішому покаранню — до двох років позбавлення волі. Сума штрафу невелика, але це хай і символічне покарання знаменує собою величезну зміну: Франція стала першою країною Європейського Союзу, яка заборонила один із видів одягу, який деякі мусульмани вважають обов’язковим для себе. Уряд наполягає на тому, що приховування обличчя на публіці йде врозріз з самим устроєм Франції, з розумінням основ суспільного співжиття. А крім того, ця практика принижує статус жінки, що несумісно з французьким розумінням рівності.