«Меморіалу» присуджено премію Сахарова
Російській правозахисній організації «Меморіал» присуджено премію Андрія Сахарова за 2009 рік. Європарламент, засновник цієї нагороди, поіменно згадав у повідомленні про обрання лауреата трьох активістів «Меморіалу» — Людмилу Алексєєву, Олега Орлова та Сергія Ковальова. Нинішній глава Європарламенту, поляк Єжі Бузек, колишній член опозиційної польської профспілки «Солідарність», привітав «Меморіал» з позицій історичної перспективи: «За останні 20 років Східна й Центральна Європа зазнали величезних змін. Однак у деяких країнах вони недостатні — й ситуацію там треба міняти». Правозахисне товариство «Меморіал» діє з 1991 року й займається дослідженням порушень прав людини й норм міжнародного гуманітарного права в зонах масових конфліктів. Улітку цього року організація зазнала втрати: на Північному Кавказі була викрадена й вбита співробітник грозненського відділення «Меморіалу» Наталія Естемірова. Церемонія вручення нагороди російському «Меморіалу» відбудеться 16 грудня на пленарній сесії в Страсбурзі. Йдеться про найпрестижнішу в Європі нагороду в сфері прав людини; вона була запроваджена Європарламентом 21 рік тому, ще за життя Андрія Сахарова.
Голова британського МЗС підтримав вступ України до ЄС
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Мілібенд заявив, що виступає за подальше розширення Євросоюзу. У його статті, опублікованій учора в газеті Times, голова зовнішньополітичного відомства підкреслив, що «розширення ЄС стало важливою силою для поширення демократії». «Нам треба рухатися далі. Західні Балкани, Туреччина, Україна: всі вони хочуть згодом вступити до ЄС. Ми маємо піти їм назустріч. На півдні, в Магрибі, нас просять не стільки про членство в ЄС, скільки про тіснішу співпрацю. І нам слід погодитися на це», — пише Мілібенд. «ЄС далеко не ідеальний. Він потребує реформ. Але для їх проведення ЄС потребує Великої Британії», — підкреслює глава МЗС Великої Британії. Зі свого боку, Times повідомляє, що Мілібенд підтримує кандидатуру колишнього британського прем’єра Тоні Блера на посаду президента Європейської ради. Ця посада буде запроваджена після завершення ратифікації Лісабонського договору. На думку міністра, призначення Блера президентом Європейської ради «було б корисним як для Великої Британії, так і для Європи».
Чинного президента Тунісу переобрали на п’ятий термін
Чинний президент Тунісу Зін аль-Абідін бен Алі вп’яте переобраний на посаду глави держави. Як повідомляє France Press, він здобув підтримку 89,28% виборців. Конкуренти новообраного президента залишилися далеко позаду: й Мохаммед Бучиха, і Ахмед Інублі здобули підтримку менш як 5% електорату. Експерти ще до початку голосування пророкували президентське крісло беззмінному лідеру країни Зіну аль-Абідіну бен Алі. Попередню перемогу на виборах глави держави бен Алі отримав 2004 року, набравши 94,4% голосів. Туніська опозиція, що намагалася організувати гідну конкуренцію правлячому країною вже 22 роки бен Алі й виставила на виборах трьох своїх кандидатів, іще під час передвиборної кампанії заявила, що, швидше за все програє, оскільки реєстрація кандидатів і агітаційна кампанія були організовані з грубими порушеннями на користь правлячого режиму. Сам 73-річний президент країни був твердо впевнений у своїй перемозі й обіцяв до 2014 року вивести Туніс у розряд розвинутих країн світу.
У Демократичної партії Iталії — новий лідер
Новим лідером найбільшої опозиційної політичної організації Італії — Демократичної партії (ДП) — у результаті первинних виборів став 58-річний П’єр Луїджі Берсані. Згідно з попередніми даними, Берсані набрав близько 50% голосів. Берсані є відомим політиком і державним діячем Італії, який розпочав свою політичну кар’єру в лавах Італійської компартії. 1993 року його обрали президентом великої області Емілії-Романьї. Він неодноразово обирався членом національного та Європейського парламенту. У двох урядах Романо Проді займав посади міністра промисловості, ремесел і торгівлі, міністра транспорту та міністра економічного розвитку. Первинні вибори відбулися незабаром після першого з’їзду ДП, що відбувся 11 жовтня в Римі. За рішенням партійного форуму на голосування були виставлені три кандидатури — Франческіні, Берсані та сенатора Іньяціо Маріно.
Прем’єр Туреччини звинуватив Захід у несправедливості до Iрану
Прем’єр-міністр Туреччини звинуватив Захід у несправедливому ставленні до Ірану в питаннях ядерної програми Тегерана. В інтерв’ю британській газеті Gardian Реджеп Тайїп Ердоган сказав, що занепокоєння Заходу з приводу можливого створення Іраном ядерної зброї базуються на чутках. Висловлювання турецького прем’єра збіглося в часі з інспекцією представниками МАГАТЕ ядерного реактора поблизу іранського міста Кум — перше подібне відвідування цього секретного об’єкта. Реджеп Тайїп Ердоган вважає, що Захід застосовує до Ірану подвійні стандарти. За його словами, будь-яка воєнна операція проти Ірану була б «безумством». Турецький лідер звертає увагу на те, що багато країн, які намагаються не допустити розробку Іраном ядерної зброї, самі володіють нею. Незабаром прем’єр Туреччини має приїхати до Тегерана для переговорів з президентом Махмудом Ахмадінежадом і іранським духовним лідером. Учора інспектори МАГАТЕ продовжили огляд іранського реактора. Вони мають порівняти надані Іраном інженерні креслення зі справжнім устроєм реактора, поговорити з його працівниками й узяти дослідні зразки для перевірки ступеня забруднення середовища радіоактивними матеріалами. Тегеран продовжує наполягати, що його ядерна програма має виключно мирні цілі.