У Росії реабілітували сім’ю Миколи II
Сім’я останнього імператора Росії Миколи II була необгрунтовано репресована і підлягає реабілітації: таке рішення ухвалила вчора президія Верховного суду Росії. У листопаді минулого року судова колегія Верховного суду відмовила в реабілітації монаршої сім’ї, оскільки радянська держава не застосовувала до її членів жодних примусових заходів і не порушувала їхніх прав і свобод. Таким чином вбивство залишалося в рамках місцевого або приватного свавілля, пояснює агентство ІТАР-ТАРС. Адвокат дому Романових Герман Лук’янов подав скаргу на це рішення. У ході її розгляду він наполягав на необхідності реабілітації для всіх жертв політичних репресій. Генеральна прокуратура Росії виступала проти реабілітації — на тій підставі, що ця вимога не відповідає нормам законодавства, оскільки близькі Миколи II, за словами прокурорів, не були заарештовані через політичні причини, рішення про їхній розстріл у судовому порядку не приймалося і немає даних про те, що стосовно них виносилися які будь-які судові рішення.
США хочуть спрямовувати Білорусь на вірний шлях
Адміністрація Джорджа Буша хоче працювати з урядом Білорусі, щоб «спрямовувати його на вірний шлях», заявив заступник офіційного представника держдепартаменту США Роберт Вуд. При цьому він відкинув припущення журналістів про те, що в порівнянні з попередніми заявами адміністрації Буша щодо Білорусі оцінка останніх білоруських виборів, що прозвучала у Вашингтоні, була на здивування «м’якою». «Це ваша інтерпретація. У нас, як і раніше, існує дуже багато серйозних труднощів з урядом там (у Білорусі) і, як я вже казав, вибори, що відбулися, не відповідали міжнародним стандартам і ми, зрозуміло, хочемо, щоб уряд там зробив низку кроків», — заявив представник держдепартаменту США. Вуд при цьому назвав сфери, де, на думку США, влада Білорусі повинна провести зміни. «Ми хотіли б бачити демократію в тому регіоні, ми хочемо, щоб були випущені політичні ув’язнені, ми хотіли б бачити поліпшення в ситуації з правами людини і в низці інших сфер життя», — зауважив Вуд. «Ми збираэмось напружено працювати над тим, щоб спробувати допомогти уряду (Білорусі) піти набагато позитивнішим шляхом. Саме тому це для нас дуже важливо», — підкреслив американський дипломат.
ЄС почав наглядову місію в Грузії
Верховний комісар Євросоюзу з питань безпеки та зовнішньої політики Хав’єр Солана (на фото) на спільній прес-конференції з президентом Грузії Михаїлом Саакашвілі висловив надію, що до 10 жовтня російські військові вийдуть з буферних зон, розташованих біля адміністративних кордонів Абхазії та Південної Осетії, як це визначене договором про припинення вогню. Зі свого боку грузинський президент Михаїл Саакашвілі пообіцяв, що Грузія збирається виконати всі зобов’язання. Він також висловив надію, що так само вчинять і інші сторони — учасники стабілізації ситуації. Тим часам, учора спостерігачі Європейського Союзу почали наглядову місію в Грузії, направлену на контроль дотримання угоди про припинення вогню з Росією. Щонайменше 200 представників ЄС контролюватимуть виведення російських військ із грузинських районів, прилеглих до республік Південна Осетія та Абхазія, які заявили про відділення від Грузії. Як передає агентство РІА «Новости», спостерігачі залишили свої бази в Горі та під Тбілісі й попрямували до району конфлікту. Маршрути їхнього пересування не розголошуються. Спостерігачі, одягнуті в форму кольорів прапора ЄС, не мають з собою зброї й переміщаються в броньованих автомобілях. Близько 200 спостерігачів, яких супроводжують близько 100 осіб техперсоналу, представляють 22 країни ЄС. Найбільшу кількість спостерігачів до Грузії надіслали Німеччина, Франція, Італія та Швеція. Основна частина спостерігачів — працівники поліції. Мандат місії ЄС буде виданий до 20 вересня 2009 року. Передбачається, що перший звіт спостерігачі підготують через півроку.
Армійське свято по-корейськи
Учора збройні сил Південної Кореї відсвяткували 60-річчя від дня свого заснування. Святкову церемонію на честь армійського свята відкрив президент Південної Кореї Лі Мен Бак (на фото) ударом у національний барабан у спортивному комплексі Джасміл у Сеулі. У своєму виступі, який транслювався по національному телебаченню, він закликав до підсилення збройних сил. Не потрібно забувати, що Північна та Південна Корея технічно перебувають у стані війни. «Лише сильна армія може захистити нашу землю, попередити війну і гарантувати мир», — зауважив корейський президент. Південнокорейські військові «повинні бути готові дати жорстку відсіч будь-яким збройним силам, що загрожують нашій безпеці», — зазначив Лі, не назвавши країну-суперника на ім’я.
Як стало відомо, КНДР погодилася на пропозицію Південної Кореї провести робочі переговори з військових питань 2 жовтня в демілітаризованій зоні, що розділяє дві корейські держави, передало у вівторок інформаційне агентство Ренхап. Це буде перший контакт між владою Півдня та Півночі після приходу до влади в Сеулі президента Лі Мен Бака. «Від північної сторони отримана відповідь, що вона приймає нашу пропозицію провести 2 жовтня в Пханмунджомі робочі переговори щодо військових питань», — цитує агентство повідомлення міністерства оборони Республіки Корея. Востаннє аналогічні переговори відбулися 25 січня. На них обговорювалися гарантії безпеки вантажних перевезень возз’єднаними раніше двома гілками залізниць з перспективою виходу їх на Транссиб для доставок вантажів до Європи.