Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коротко / ПЛАНЕТА

3 червня, 2008 - 00:00

Депутати Європарламенту отримають власний поїзд

Депутати Європарламенту отримають власний поїзд, який буде перевозити їх між Брюсселем та Страсбургом. Як повідомляє газета The Times, у перший рейс «Страсбурзький експрес» відправиться зі столиці Бельгії через місяць, 7 липня. Подорож складу з трьох просторих пасажирських вагонів та вагону-ресторану туди й назад обійдеться платникам податків у 158 тис. євро. Депутати та працівники парламенту будуть купувати квиток за 170 євро, які потім будуть їм компенсовані. При цьому звичайні люди скористатися експресом, що розвиває швидкість до 300 км/год., не зможуть. Газета наголошує, що на відміну від поїздів загального користування, де не пропонуються ані закуски, ані прохолодні напої, в «депутатському» буде багатий буфет, який включає вина з трьох континентів та популярне бельгійське пиво. Зараз Європарламент розташований у трьох містах: у Страсбурзі, де збираються пленарні сесії, в Брюсселі, де проходять засідання бюро та знаходяться офіси керівництва парламенту та його фракцій в Люксембурзі, де розташовується секретаріат. Раніше неодноразово підіймалося питання про перенесення парламенту до Брюсселя для скорочення транспортних витрат.

Хто може стати швейцарцем

Жителі Швейцарії відкинули зміни, які посилюють правила отримання швейцарського громадянства. На референдумі громадянам країни пропонувалося вирішити, чи не варто повернути практику схвалення кандидатури потенційного громадянина та відмінити право оскаржити відмову в наданні громадянства. П’ять років тому це схвалення, що здійснювалося шляхом закритого голосування, було визнане як незаконне Верховним судом країни, який розцінив такий підхід дискримінаційним. Але, як повідомляє Бі-Бі-Сі, багато швейцарців упевнені, що відсутність можливості висловитися відносно претендентів на громадянство порушує прийняту в країні систему прямої демократії. Референдум проводився з ініціативи націоналістичної Народної партії Швейцарії. Противники сьогоднішнього голосування говорять, що його мета — не в поверненні до прямої демократії, а у спробі тримати деякі групи подалі від країни. На сьогоднішній день правила отримання швейцарського громадянства досить жорсткі. Для цього необхідно прожити в країні 12 років та пройти тест на знання мови й культури Швейцарії. Діти, які народилися на території Швейцарії не отримують громадянство автоматично.

Правляча партія Македонії святкує тріумф

Прем’єр-міністр Македонії Нікола Груєвський заявив, що його правоцентристська партія перемогла на дострокових парламентських виборах. Він також відмітив, що правлячий блок Внутрішньої македонської революційної організації та Демократична партія македонської національної єдності (ВМРО-ДПМНЕ), керівником якої він є, завоював більше ніж половину зі 120 місць у парламенті. ВМРО-ДПМНЕ виступає за приєднання Македонії до Євросоюзу та НАТО. Заявку країни на вступ до НАТО на недавньому саміті альянсу в Бухаресті заблокувала Греція, оскільки назву «Македонія» також носить одна з провінцій цієї країни. Афіни вимагають від Скоп’є назвати країну інакше. Правляча партія відмовляється перейменувати Македонію. Саме після невдачі в Бухаресті вона пішла на дострокові вибори. Під час голосування відбувалася стрілянина в районах, населених переважно етнічними албанцями. У населеному пункті Арачиново одна людина загинула. Груєвський виразив свій жаль з цього приводу та пообіцяв провести повторні вибори на дільницях, де були помічені порушення.

У меморіалу в Грозному буде нова адреса

У Грозному розпочато демонтаж меморіалу «Жертвам сталінських репресій». Робітники вже розпочали вивозити чурти (надмогильні пам’ятники), які є основним тлом пам’ятника. Новий меморіал жертвам розташується на околиці Грозного в районі бази федеральних сил у Чечні. «Перенесення пам’ятника входить до генерального плану забудови міста», — зазначив голова міста Муслім Хучієв. Проте, проти майбутнього перенесення виступило правозахисне товариство «Меморіал». «Наша думка ґрунтується на тому, що місце, де зараз розташовано пам’ятник, — центр міста, історичне місце», — заявив в.о. керівника товариства Шахман Акбулатов. Меморіальний комплекс було побудовано за проектом заслуженого художника РФ Дарчі Хасаханова 1992 року, під час правління Джохара Дудаєва. Пам’ятник спочатку являв собою руки з кинджалом, які виростають із землі, перед ними — мармуровий із позолотою Коран. Коли на початку лютого з’явилися перші повідомлення про майбутнє перенесення, міський голова столиці Муслім Хучієв категорично їх спростував. Проте, вже 29 травня будівельники почали розбирати меморіал.

Колишній король Непалу став звичайним громадянином

Колишній король Непалу Г’янендра погодився залишити палац і стати звичайним громадянином. Про це вчора, як повідомляє AFP, заявив міністр внутрішніх справ країни. За словами урядовця, Г’янендра погодився з ухвалою конституційної асамблеї перетворити країну на республіку. Голосування з питання про зміну форми правління відбулося 28 травня. Більшість у конституційній асамблеї, вибори до якої пройшли в квітні, отримали маоїсти. Вони довгий час вели збройну боротьбу проти монархії. Королю було дано 15 днів, щоб залишити палац. Мабуть Г’янендра переїде до приватної резиденції на півночі столиці Непалу Катманду. Він уже займав ці апартаменти до того, як 2001 року став королем. За словами міністра внутрішніх справ, колишньому монархові може бути виділено охорону.

Клінтон обійшла Обаму в Пуерто-Ріко

Гілларі Клінтон заручилася підтримкою більшості делегатів від Пуерто-Ріко на виборах кандидата на пост президента США від Демократичної партії. На острові, який має статус території, асоційованої зі США, пройшли передостанні праймериз Демократичної партії, на яких Клінтон бореться з сенатором від штату Іллінойс Бараком Обамою. За даними агенції Ассошіейтед Прес, Клінтон дісталося понад дві третини голосів делегатів від острова, а Обамі — 17. Пуерто-ріканські виборці (не обов’язково демократи) обирають 55 делегатів на з’їзд Демократичної партії, який пройде в серпні та обере остаточного кандидата. Праймериз залишилося провести лише в Монтані та Південній Дакоті; в обох штатах голосування відбудеться у вівторок, але результат перегонів воно не вирішить, оскільки на них двох припадає лише 31 делегат. У своїй промові після перемоги в Пуерто-Ріко дружина колишнього президента Білла Клінтона апелювала до суперделегатів, які наразі не визначилися. «Прохаю вас обміркувати ось яке питання: хто з кандидатів краще за все репрезентує волю людей, які голосували на цих історичних виборах?» — цитує слова Гілларі Клінтон Ассошіейтед Прес.

Газета: 
Рубрика: