Москва готує Ризі «адекватні заходи у відповідь»
«У відповідь на висилання одного зі співробітників російського посольства у Латвії Москва готує «адекватні заходи», — сказав представник МЗС Росії. У понеділок Рига оголосила, що вишле співробітника російського посольства у Латвії. «Зараз ми аналізуємо обставини цього недружнього кроку і залишаємо за собою право на «адекватні заходи» у відповідь», — повідомив офіційний представник зовнішньополітичного відомства Михайло Каминін. Прем’єр-міністр республіки Іварс Годманіс заявив у інтерв’ю Латвійському телебаченню, що у випровадженнi з Латвії співробітника посольства Росії немає політичного підтексту. За його словами, це результат «професійної роботи спецслужб». «Особа дипломата поки що не розголошується. Але МЗС констатував, що його діяльність у Латвії не відповідає статусу дипломата, і, згідно з Віденською конвенцією 1961 року про дипломатичні зв’язки, його було визнано персоною нон грата», — повідомили РІА «Новости» у прес-службі зовнішньополітичного відомства Латвії.
«Перестрілка» між Клінтон та Обамою
У різку« перестрілку» зі взаємними обвинуваченнями вилилися дебати між основними претендентами на висунення кандидатом у президенти США від демократичної партії, що відбулися ввечері в понеділок у США. Два лідируючих претенденти-демократи — колишня перша леді Америки, сенатор від штату Нью- Йорк Гіларі Клінтон і сенатор від штату Іллінойс Барак Обама «кинулися з нападками на економічні плани одне одного, а також критикували неточність взаємних обвинувачень», — зазначила вчора телекомпанія Сі-Ен-Ен. Третій учасник дебатів, якому практично не давали слова, колишній сенатор від штату Північна Кароліна Джон Едвардс назвав таку полеміку своїх колег «чварами». Нестриманість Г. Клінтон і Б. Обами спостерігачі схильні пояснювати загостренням боротьби між ними за лідируючі позиції. Дотепер Г. Клінтон отримала перемогу на первинних виборах (праймеріз) у штатах Нью-Гемпшир і Мічіган, а також на зборах партійних активістів (кокусах) в Неваді, тоді як Б. Обама був першим на кокусах в Огайо. Тепер їх чекає боротьба за голоси делегатів на національний з’їзд демократів від штату Південна Кароліна, де праймеріз намічено на 26 січня. Б. Обама робить на них особливу ставку. Майже половину місцевих зареєстрованих виборців- демократів складають афроамериканці. Згідно з останнім опитуванням Сі-Ен-Ен, біля 60% із них підтримують кандидатуру К. Обами, 31% віддають перевагу Г. Клінтон.
У Вірменії стартувала президентська кампанія
Серед дев’яти кандидатів, зареєстрованих Центрвиборчкомом країни, немає діючого президента Роберта Кочаряна, оскільки, згідно з конституцією країни, він не має права обиратися на третій термін поспіль. Аналітики сходяться у думках, що основним кандидатом є прем’єр-міністр країни Серж Саркісян. Як і Роберт Кочарян, він є вихідцем із Карабаху. Двох політиків ще з радянських часів пов’язує спільна робота в комсомольських і партійних організаціях Нагірнокарабаської автономної області. Серж Саркісян є також лідером Республіканської партії, що входить до правлячої коаліції. Серйозну конкуренцію йому складе перший президент Вірменії Левон Тер-Петросян. Повернувшись у політику після майже десятирічного мовчання, Тер-Петросян провів уже кілька багатолюдних мітингів, під час яких, зокрема, попросив вибачення за помилки, яких він припустився у роки правління. Серйозним претендентом на президентський пост може стати й екс- спікер парламенту країни Артур Багдасарян. Він залишив свій пост і перейшов в опозицію після того, як почав наполягати на курсі країни на європейську орієнтацію, що суперечило проросійській позиції діючої адміністрації.
Ізраїль ослабив блокаду Сектора Газу
Ізраїль пропустив у Сектор Газу першу партію палива, таким чином ослабивши блокаду території, введену у відповідь на ракетний обстріл з боку палестинських бойовиків. Вантажні автомобілі з газовими цистернами та паливом для єдиної у Газі електростанції перетнули пропускний пункт на сході Сектору. Ізраїльський уряд погодився зняти блокаду Гази на один день. Це рішення було ухвалено після того, як через відсутність палива в Газі відключилася електростанція, та значна частина сектора занурилася у темряву. Палестинці у відповідь організували акції протесту, в яких брали участь діти. Зображена на фото дівчинка з Кораном та іграшковим пістолетом протестувала через відключення світла в таборі Газаат аль-Ярмук поблизу Дамаску. Очікується, що Ізраїль дозволить провести до Гази 2,2 млн. літрів мазуту, 500 тис. літрів дизельного палива, повідомив офіційний представник ізраїльського міністерства іноземних справ Арьє Мекель. Очікується, що незабаром через КПП буде також пропущений вантаж медикаментів. Ізраїль припинив блокаду Гази після того, як агентство ООН для допомоги палестинським біженцям і організації робіт (БАДОР) заявило, що через неї 860 тис. жителів сектора можуть залишитися без продовольства. Прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт заявив, що поки палестинські бойовики продовжують обстрілювати ізраїльську територію, життя у Газі «не буде приємним і комфортним».
Берлусконі вимагає дострокових виборів
Лідер італійської опозиції, екс-прем’єр Сильвіо Берлусконі вимагає негайної відставки уряду Романо Проді та проведення дострокових парламентських виборів майбутньою весною. Про це Берлусконі заявив учора по телефону в ході прямого телеефіру на Canale 5. Берлусконі піддав різкій критиці рішення прем’єра провести обговорення та голосування з питання про довіру кабінету в Палаті депутатів парламенту, яке повинно відбутися в середу увечері. За його словами, це «непотрібна формальність», за якою криється спроба лідерів правлячої коаліції виграти час і, можливо, перетягнути на свою сторону кількох парламентаріїв. Берлусконі сказав, що Проді «запекло чіпляється за владу» і не хоче визнавати той факт, що уряд не має більше у своєму розпорядженні більшості у парламенті. За словами лідера опозиції, в ситуації, що склалася існує лише один вихід із політичної кризи — дострокові вибори. Він відкинув можливість формування деякого перехідного кабінету міністрів. Винесення на голосування питання про довіру уряду пов’язано з тим, що лідер партії «Союз демократів за Європу» Клементе Мастелла заявив у понеділок, що покидає правлячу коаліцію. Мастелла пояснив, що у разі голосування питання про довіру кабінету у парламенті він і його прихильники голосуватимуть проти.