НАТО зміцнює нацбезпеку Росії
Через 17 років після закінчення холодної війни кількість викликів для НАТО й Росії збільшується. Про це повідомив Генеральний секретар Альянсу Яап де Хооп Схеффер напередодні візиту в Москву і Санкт-Петербург, де 25 — 26 червня він візьме участь у заходах, присвячених десятиріччю підписання Основоположного акту між Росією та НАТО й п’ятиріччя створення Ради Росія — НАТО. Наприклад, Росія стала першою державою, що не є членом НАТО, яка надала сили для участі в контртерористичній операції НАТО в Середземному морі — «Активні зусилля». «Насправді місії та операції НАТО, наприклад, діяльність міжнародних сил сприяння безпеки в Афганістані, сприяють зміцненню національної безпеки Росії», — зазначив Генсек. Схеффер висловив також думку, що партнерство між Росією та НАТО є дуже важливим чинником міжнародної безпеки.
Казахстан заборонив виборчі блоки напередодні виборів у парламент
Парламент Казахстану прийняв у другому, остаточному, читанні поправки в законодавство про вибори, що забороняють, зокрема, створення передвиборчих блоків. Поправки прийняті напередодні дострокових виборів у нижню палату парламенту — мажиліс, які можуть відбутися вже в серпні цього року. «Відсутність виборчих блоків призведе до створення міцніших і стійкіших політичних об’єднань, що відповідають новим умовам», — повідомляється в документах парламенту. Дві опозиційні партії — соціал-демократи та «Справжній Ак Жол», що планували створити блок, розкритикували цю норму, після чого заявили про намір об’єднатися в одну партію. Ще одна поправка дасть партіям можливість делегувати своїх представників із правом дорадчого голосу у виборчій комісії. Як зазначається в документах парламенту, ця норма була прийнята за рекомендацією Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ), яка не визнавала жодні вибори в Казахстані відповідними демократичним стандартам.
Європейці визначили, звідки виходить загроза світу
Більшість європейців вважають, що головну загрозу світовій стабільності представляють Сполучені Штати. Опитування компанії Harris Interactive було проведене в п’яти європейських державах (Велика Британія, Франція, Іспанія, Італія й Німеччина) і в США. 46% іспанців, 32% німців, 31% французів, 30% англійців і 21% італійців заявили, що США є головною загрозою міжнародної стабільності. У США цю ідею підтримують набагато менше опитаних — 11%. Друге й третє місця розділили Китай та Іран. Китая бояться 26% італійців, 22% французів, 20% американців, 18% німців, 16% британців і 12% іспанців. У США Іран вважають головною загрозою 23%, в Європі — помітно менше опитаних (22% — в Італії, 20% — у Франції, 15% — у Німеччині, 14% — в Іспанії і 13% — у Великій Британії). На четвертому місці Ірак, тут думки американців і європейців виявилися практично ідентичними, у всіх країнах Ірак набрав 10 — 12% голосів. Північна Корея опинилася на п’ятій позиції. У США її побоюються більше всіх (25%), у Великій Британії — 14%. У інших країнах рівень північнокорейської загрози оцінюється вельми низько. В Італії цієї країни бояться 9%, у Франції та Іспанії — по 7%. На шостому місці опинилася Росія. Антиросійські погляди найпоширеніші в Німеччині (8%). У Великій Британії цей погляд розділяють 6%, у Франції та Італії — по 5%, у США — 3%, в Іспанії — 2%.
Блумберг стане незалежним кандидатом?
Мер Нью-Йорка Майкл Блумберг вийшов із Республіканської партії. Експерти вважають, що він може взяти участь у виборах президента США як незалежний кандидат. Сам Майкл Блумберг продовжує наполягати, що не має наміру висувати свою кандидатуру на президентських виборах, які відбудуться в 2008 році. Довгий час Блумберг перебував у Демократичній партії, але перейшов у стан республіканців, висунувши свою кандидатуру на посаду мера Нью- Йорка. Він заявив, що підхід до роботи без оглядки на партійні справи «творив у Нью-Йорку дива». У своїх останніх виступах Блумберг критикував партійну політику в США, заявляючи, що вона паралізувала процес прийняття рішень і представляє для країни загрозу. Коментуючи своє рішення, Блумберг заявив, що його нинішня партійна приналежність більш відповідає тому, як він управляв і продовжить управляти Нью-Йорком.
Арабські країни створили власну раду безпеки
Рішення про створення Арабської ради світу й безпеки (АРСБ) набирає чинності у вівторок, заявив генеральний секретар Ліги арабських держав (ЛАД) Амр Муса. За його словами, це стало можливе після того, як сім арабських держав представили в секретаріат ЛАД документи про ратифікацію Статуту цього нового міжарабського органу. Рішення про створення АРСБ було прийняте на арабському самміті в Хартумі (Судан) у березні 2006 року й підтверджене через рік на зустрічі у верхах в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія). У завдання ради входить урегулювання криз і конфліктів, протистояння викликам у сфері безпеки й загрозам світу, з якими стикається арабська нація. «Згідно зі Статутом, у сферу діяльності ради входить і вироблення стратегій підтримки миру й безпеки, підготовка пропозицій iз загальноарабських дій у разі нападу або загрози нападу на будь-яку арабську державу», — додав генсек ЛАД.
Киргизія амністує капітали
Парламент Киргизії ухвалив закон про амністію власників тіньових капіталів, їхнього рухомого й нерухомого майна, сподіваючись направити легалізовані прибутки на розвиток економіки. Документ набере чинності, якщо його підпише президент країни Курманбек Бакиєв. У документі не вказано, коли саме почнеться амністія, на яку відводиться 90 днів. Ставка «оплати за легалізацію», встановлена парламентом, становить 5% від суми грошових коштів або від вартості нерухомості й майна. За різними даними, у «тіні» перебуває 50 — 60% економіки Киргизії. Уряд розраховує на легалізацію приблизно $200 — 250 млн. і 20% нерухомості. Закон забороняє амністувати капітали осуджених за бандитизм, наркоторгівлю, торгівлю людьми й корупцію. Киргизія, близько 40% п’ятимільйонного населення якої живе за межею бідності, хоче в найближчі роки досягнути сильного й стійкого економічного зростання після кількох років спаду й застою. Нестабільна республіка, двомільярдний зовнішній борг якої становить 80% ВВП, залежить від міжнародної допомоги й гостро потребує притоку приватних інвестицій. Раніше амністію капіталів і майна оголошували сусіди Киргизії по регіону: двічі — Казахстан, одного разу — Таджикистан.