Росія відмовила союзникам у газових пільгах
Голова МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що Москва не встановлюватиме спеціальних цін на енергоносії для своїх союзників. Це позбавляє такі країни, як Білорусь і Вірменія, надії на отримання російського газу за пільговою ціною. На своїй прес- конференції за підсумками року головний російський дипломат оприлюднив ряд заяв, які не викличуть натхнення у цілому ряді світових столиць — від Вашингтону до Тбілісі. Коментуючи звинувачення, які часто звучать на адресу Росії в енергетичному шантажі сусідніх країн, Лавров назвав неправомірною постановку питання таким чином, нібито Москва «використовує неоімперіалізм у питанні енергетичних поставок». Ці звинувачення лунали в основному у зв’язку із припиненням газових поставок на Україну на початку 2006 року, що призвело до газової кризи у Східній Європі. Наступного року те ж саме загрожуватиме Грузії, якій поки що не вдається домовитися з Росією щодо ціни на газ. Протягом року відносини Москви та Тбілісі опустилися до найнижчої відмітки, і в обох столицях навіть оприлюднювалися заяви про можливість збройного конфлікту.
Президент Киргизстану прийняв відставку уряду
Глава Киргизстану Курманбек Бакієв ухвалив відставку уряду, яка була оголошена раніше, повідомила президентська прес- служба. Прем’єр Фелікс Кулов прокоментував відставку як бажання «прискорити реформи» й добитися приходу нового парламенту. Один із депутатів також назвав відставку початком розпуску парламенту, який давно перебував у конфронтації з Бакієвим. «Президент ухвалив відставку й попросив усіх, на чолі із прем’єр-міністром, виконувати свої обов’язки до завершення формування нового уряду», — поінформував начальник прес-служби Досалі Єсеналієв. Один із депутатів, Дооронбек Садирбаєв, повідомив після зустрічі із групою з 38 колег-парламентаріїв, що очікує рішення президента щодо розпуску парламенту. «Після відставки послідує розпуск парламенту, — зауважив він, додавши, — самі ми не підемо на саморозпуск. Нехай він (президент) візьме відповідальність на себе. Він указом може розпустити парламент», — додав він. У парламенті Киргизстану 75 місць.
Аннан наостанок попередив світ про катастрофу
Генеральний секретар ООН Кофі Анан, що залишає свою посаду, закликав сторони конфлікту навколо іранської ядерної проблеми шукати переговорне розв’язання проблеми й попередив, що військове втручання в справи Ірану буде надто небезпечним і призведе до катастрофи. У ході своєї останньої прес- конференції в чині Генерального секретаря ООН у Нью-Йорку Аннан заявив, що нездатність зупинити війну в Іраку 2003 року стала «найгіршим моментом» його перебування на посаді керівника цієї організації. На його думку, якщо подібне трапиться в ситуації з Іраном, наслідки будуть ще небезпечнішими для стабільності в регіоні й у світі загалом.
У Великій Британії посилять контроль за проживаючими іноземцями
Уряд Великої Британії розробляє низку заходів, згідно яких в усіх іноземців, що проживають в країні, будуть зняті відбитки пальців, повідомила в середу британська газета «Гардіан». Як заявив напередодні голова МВС Королівства Джон Рід, у рамках проведення загальнонаціональної програми з удосконалення посвідчень особи, усіх іноземців сфотографують, а їхні дані будуть зберігатися в електронному вигляді в спеціальній картотеці й на ID-картках. Тим іноземцям, які збираються в’їхати до Великої Британії для роботи, навчання або проживання на термін більше шести місяців, британські посольства в 169 країнах світу будуть видавати візи з відбитками пальців і фотографіями. Для цього протягом півтора року планується організувати в усьому світі 150 спеціалізованих центрів для сканування біометричних даних. Нові плани уряду викликали невдоволення критиків, які вважають, що під час реалізації цих заходів країна буде нагадувати майданчик для постановки телешоу «Великий Брат», зазначає видання.
Блер закликав до союзу «проти загрози Ірану»
Прем’єр-міністр Великої Британії Тоні Блер закликав країни Близького Сходу сформувати, як він висловився, «союз помірних» для протистояння «стратегічній загрозі», яка походить від нинішнього уряду Ірану. Прем’єр Великої Британії звинуватив Іран у підриві демократичних урядів в Іраку, Лівані й у Палестинській автономії. Блер оприлюднив цю заяву під час свого виступу перед бізнесменами Великої Британії й Об’єднаних Арабських Еміратів у Дубаї, куди він прибув у рамках свого візиту до Близького Сходу. По всьому світу, сказав британський прем’єр, відбувається боротьба між тими, хто вірить у демократію й модернізацію, й тими, хто їм протистоїть. За словами Блера, ця ідеологічна боротьба стане однією з головних проблем XXI століття. Її вирішення буде знайдене на Близькому Сході, але наслідки відчуватимуться по всьому світу. Блер наголосив, що помірні уряди та політики з помірними поглядами повинні отримати підтримку на всьому Близькому Сході. Блер також зауважив, що екстремізм заснований на невірній інтерпретації ісламу, й проливається кров тих, хто вірить у терпимість, повагу до інших і свободу.
Буш визнав, що американська армія не перемагає в Іраку
Президент США вперше публічно визнав, що американська армія не може здобути перемоги в Іраку. У інтерв’ю газеті «Вашингтон пост» він також заявив про намір збільшити чисельність сухопутних військ, а також морської піхоти. Що стосується нинішнього стану справ в Іраку, глава Білого дому вжив наступного нового формулювання: «Ми не перемагаємо, ми не програємо». Коли його попросили висловитися точніше, як це співвідноситься з його недавнім висловлюванням про те, що американці в Іраку перемагають, він сказав: «Це були свідчення моєї упевненості у тому, що ми переможемо». Дж.Буш додав, що поки не ухвалив рішення щодо нової стратегії в Іраку, та не вважає поразку своєї партії на проміжних виборах до Конгресу в листопаді, мандатом на виведення американських військ із цієї країни. За його словами, він продовжить консультації з цього питання, не буде квапитися, щоб «бути впевненим: коли настане відповідний момент, американський народ повинен побачити, що ми маємо новий шлях для просування вперед». Не виключається, що президент може вдатися до тимчасового — від шести до восьми місяців — збільшення чисельності американського контингенту в Іраку, інформує від себе газета. За її даними, Білий дім розглядає можливість збільшення контингенту на 15—30 тис. осіб, проте генералітет сумнівається в ефективності такого заходу.