Аннан назвав вторгнення в Ірак важким випробуванням
Ситуація в Іраку стала набагато гірше, ніж просто громадянська війна, заявив Генеральний секретар ООН Кофі АННАН. За його словами, для середнього іракця життя зараз важче, ніж за часи режиму Саддама Хусейна. Кофі Аннан, який йде у відставку 31 грудня, пропрацювавши 10 років на вищому посту в ООН, виразив засмучення з приводу того, що не зміг запобігти громадянській війні, що не поступається за своїм розмахом подіям в Лівані 1980-х років. Генсек ООН закликав усі країни регіону й світу допомогти Іраку. Аннан відмітив, що нездатність запобігти вторгненню американської армії в Ірак 2003 року стало для ООН великим ударом, від якого організація тільки зараз почала відновлюватися. «Це глибоко прикро й трагічно, — заявив Аннан в інтерв’ю. — Але у нас немає ресурсів або волі, щоб справитися з ситуацією».
Хусейн подав апеляцію
Адвокати колишнього іракського диктатора подали апеляцію на смертний вирок, винесений Саддаму Хусейну за злочини проти людяності. Цей вирок був винесений місяць тому на першому судовому процесі в справі колишнього президента Іраку, на якому той був засуджений за причетність до вбивства 148 шиїтів із міста Дуджаїл. Адвокати підтвердили, що обвинувачені, які проходили також за цією справою, теж мають намір подати апеляцію. Двом із них винесений смертний вирок, інші — засуджені до ув’язнення. Нині в Багдаді проходить другий судовий процес над Саддамом Хусейном, у ході якого йому пред’явлені обвинувачення в геноциді курдів під час операції «Анфаль» 1988 року. Після вироку суду ситуація в Іраку ще більш загострилася, що примусило лідерів Іраку й США почати перегляд заходів щодо забезпечення безпеки в країні. Однак президент Іраку Джалал Талабані відкинув пропозицію Генерального секретаря ООН Кофі Аннана провести міжнародну конференцію з проблеми Іраку. Талабані, курд за національністю, заявив, що Ірак сам знайде рішення своїх проблем.
Білоруські комуністи відмовилися від виборів
Комуністична партія Білорусі, що знаходиться в опозиції до влади, заявила, що відмовляється від участі в запланованих на 14 січня місцевих виборах. Заява прозвучала після того, як більшість представників опозиції не були включені до складу виборчих комісій, повідомив прес- секретар компартії Сергій Возняк. «Ми не бачимо сенсу витрачати сили на участь у виборчому фарсі», — заявив він. Партія комуністів Білорусі (ПКБ), одна з найбільших опозиційних партій в Білорусі, підтримала на президентських виборах у березні цього року опозиційного кандидата Олександра Мілінкевича. Інші опозиційні партії, які разом із комуністами входять у коаліцію, не заявляли про бажання відмовитися від участі у виборах у місцеві ради. ПКБ, яка мала на меті виставити біля 200 кандидатів у депутати місцевих рад, зазначає, що не має наміру виходити з коаліції і не буде застосовувати санкцій до тих членів партії, які все ж продовжать брати участь у виборчій кампанії.
У Казахстані введуть суд присяжних
Інститут присяжних засідателів буде введений у Казахстані з нового року. Судді заявляють про свою готовність до цього нововведення. Із 1 січня за участю присяжних засідателів можуть розглядатися карні справи, за які правопорушники можуть бути засуджені до смертної кари, зазначив голова колегії з карних справ Верховного суду Абдрашид Жукенов. «Згідно з даними правової статистики, кількість таких справ у республіці становить близько 700—800 справ на рік», — відмітив він. Підкресливши до того ж, що такі справи, згідно з карно-процесуальним кодексом, можуть бути розглянуті й у звичайному порядку, без участі присяжних засідателів. При цьому право вибору на розгляд справ за участю присяжних засідателів або без них, належить тільки обвинуваченому. Склад присяжних засідателів буде визначатися судом із використанням електронної технології методом випадкової вибірки. Кандидатом у присяжні засідателі може бути громадянин Казахстану, що досяг 25 років, включений до списку кандидатів присяжних засідателів.