Адміністрація США планує надати найбільшу для України у 2006 році допомогу серед країн СНД. У проекті бюджету на 2006 фінансовий рік, який президент США Джордж Буш вніс на розгляд до Конгресу, для України передбачено $88 млн.
На другому місці після України йде Грузія. Білий дім планує надати цій країні $67 млн. У обох випадках прихильність Вашингтона пов’язана з останніми подіями в державах. Допомога Україні мотивується помаранчевою революцією, а Грузії — революцією троянд. У проекті бюджету, зокрема, сказано, що обрання Віктора Ющенка Президентом «відкриває широкі можливості для економічних і демократичних реформ в Україні», яка названа «стратегічно важливою державою». Також зазначається, що сума, запропонована як допомога, включає й американський вклад у фінансування країнами Великої сімки проекту укриття для Чорнобильської АЕС. Точна сума, однак, не вказується.
Обіцянка американських посадовців про готовність підтримати нове керівництво України таким чином починає підтверджуватися. Усе, втім, пізнається в порівнянні. У попередні роки згідно з інформацією, розміщеною на сайті Держдепартаменту США, допомога Україні була дещо більшою. Торік вона склала $143,47 млн. Як зазначається у звіті, допомога була спрямована передусім на демократичне реформування — «особливо під час підготовки до президентських виборів». У 2003 році вона становила ще більше — $188,5 млн. За роки незалежності України сума коштів, наданих США на розвиток реформ у різних сферах, становила в цілому понад три мільярди доларів.
Про що може свідчити зменшення фінансової допомоги? Пов’язане таке скорочення однозначно не з ситуацією в Україні. Основна причина полягає в «переорієнтації» американського бюджету в цілому. Економісти попередили, що США опинилися перед найбільшим за останні роки ризиком бюджетного дефіциту, тому уряд був змушений скоротити видатки по багатьох пунктах. Очевидно, один із таких — допомога «новим незалежним державам колишнього Радянського Союзу». Найбільше в цьому плані постраждала Росія (для неї передбачено допомоги на $48 млн.). При цьому торік, за інформацією Держдепу, вона отримала до $900 млн. Це більше ніж у шість разів перевищує суму, надану Україні. Що сталося? У бюджеті на 2006 рік американці звертають увагу, що одна з причин зменшення допомоги Росії — завершення програм, спрямованих на економічне реформування. При цьому в проекті документа мовиться: «Останні негативні тенденції зі станом демократії і прав людини в Росії вимагають більшої уваги у бюджеті на 2006 рік». Схоже, адміністрація Джорджа Буша після переобрання налаштована більш критично до російського керівництва... Новий держсекретар США Кондолізза Райс, зокрема, під час недавньої зустрічі зі своїм російським колегою Сергієм Лавровим висловила занепокоєння Вашингтона щодо ЮКОСу, а також урізання владних повноважень губернаторів.
...«Грошовий» кредит довіри до українського керівництва вселяє чимало сподівань. Проте ці сподівання будуть по- справжньому виправдані лише тоді, коли Україна більше не знаходитиметься в переліку отримувачів допомоги. Це напевно й стане найкращим індикатором успішних змін.
ДО РЕЧІ
Хто і скільки отримає допомоги із країн СНД згідно з проектом бюджету США на 2006 рік?
Азербайджан — $35 млн.; Білорусь — $7 млн.; Вірменія — $55 млн.; Грузія — $67 млн.; Казахстан — $ 26 млн.; Киргизстан — $30 млн.; Молдова — $17 млн.; Росія — $48 млн.; Таджикистан — $25 млн.; Туркменістан — $5,5 млн.; Україна — $88 млн.; Узбекистан — $30 млн.