Після літніх канікул Україна, схоже, береться за західний — євроінтеграційний вектор зовнішньої політики. Після візиту прем’єр- міністра Віктора Януковича до Сочі і переговорів iз російськими лідерами на Захід з першим робочим візитом після формування нового уряду вирушив міністр закордонних справ Борис Тарасюк. Євроінтеграційний міністр відвідав учора Польщу і після цього попрямує до Фінляндії, яка головує в Євросоюзі до кінця нинішнього року.
Українському міністру вдалося в ході переговорів з головою польського зовнішньополітичного відомства Анною Фотигою домовитися про візит до Польщі нового українського прем’єр-міністра Віктора Януковича. Цей візит відбудеться наступного тижня, повідомило польське пресове агентства РАР. Цього дня Тарасюк мав ще зустрітися з прем’єр-міністром Польщі Ярославом Качиньським, а також міністром оборони Радославом Сікорським. Як повідомили в прес-службі МЗС, у ході переговорів будуть обговорюватися питання двосторонньої співпраці, взаємодії стосовно європейського і євроатлантичного курсу України та співпраці в енергетичній сфері. Очікується, що більш ґрунтовні переговори український міністр проведе у Фінляндії. Там у нього заплановані зустрічі з президентом Тарьєй Халонен, міністром закордонних справ Еркки Туоміоєй і головою комітету із закордонних справ парламенту Ліізой Яаконсаарі. Зважаючи на головування Фінляндії в ЄС, заплановано обговорення перспектив розвитку співпраці між Україною та ЄС на другу половину цього року. Зокрема сторони торкнуться питання підготовки до засідання Ради з питань співпраці Україна—ЄС в Брюсселі 14 вересня, Україна—Трійка ЄС на рівні міністрів закордонних справ в Нью-Йорку 19 вересня та саміту Україна—ЄС у Хельсінкі 27 жовтня. В українському МЗС зазначили, що сторони також обговорять підготовку до переговорного процесу щодо ухвалення нового базового договору між Україною та ЄС замість договору про партнерство і співпрацю, термін дії якого добігає у 2008 році. Що слід очікувати від першого візиту Бориса Тарасюка, який залишився на посаді міністра в новому уряді, де домінує Партія регіонів? На які питання з боку європейських колег доведеться відповідати українському міністровi? Які сигнали можуть прозвучати на адресу України з боку ЄС?
КОМЕНТАРІ
Марек СІВЕЦЬ, голова делегації Європарламенту по зв’язкам з Україною:
— Я вважаю, що перший візит Б.Тарасюка в Польщу і Фінляндію є нормальним, гарним рішенням. Я думаю, що головним питанням з боку європейських партнерів буде полягати в тому, яка рішучість України відносно євроінтеграції. А Тарасюк відомий як людина, яка підтримує питання інтеграції. І тепер в Україні сформована широка коаліція, але ніхто не знає, які будуть конкретні рішення цього уряду. Я думаю, що питань дуже багато.
Що стосується домовленості щодо візиту Януковича в Польщу. Між партнерами дуже важливі конкретні кроки. У Польщі та Україні змінилися уряди, прем’єр-міністри. Але політика, яка підтримує гарні відносини і позитивні тенденції в євроінтеграції, — i є сама важлива. І для мене запланований на наступний тиждень візит прем’єр-міністра Віктора Януковича є свідченням його пріоритетів, його майбутньої політики.
Які сигнали слід очікувати Україні з боку ЄС? Зараз Польща має багато проблем у відносинах з партнерами в Євросоюзі. Сьогодні прем’єр-міністр Польщі з першим візитом перебуватиме у Брюсселі. Після цього ми знатимемо більше і про конкретні ідеї, які він принесе наступного дня. Я гадаю, що всі кроки України — візит Тарасюка, прем’єр-міністра — є дуже важливими кроками у відносинах з ЄС. Також важливо побачити українського прем’єр-міністра у Брюсселі, почути пропозиції з його боку.
Олександр СУШКО, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики:
— У запланованих зустрічах міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка важливим формальним аспектом є обговоренна завершення роботи над угодами про покращання візового режиму і реадмісію, підписання яких заплановано на осінь цього року. Крім того, очевидно, існує неформалізована потреба тлумачення нинішньої політичної ситуації в Україні і намірів новоствореного уряду в контексті європейської інтеграції. Європейські партнери хочуть почути, в якій мірі і як цей уряд збирається підтверджувати і виконувати той курс, який був раніше проголошений Україною. Я думаю, що в цьому сенсі роль міністра буде в тому, що він буде запевнювати всіх партнерів, що ніяких змін у цьому курсі не відбувається.
З боку Польщі та ЄС можуть прозвучати сигнали, спрямовані на те, щоб спонукати до підтвердження і продовження і навіть поглиблення того курсу на європейську інтеграція, яку Україна розпочала активно минулого року. Однак, цьому курсу бракувало реальних зусиль на внутрішньому фронті. Тому, звісно, європейські партнери хотіли б бачити насамперед навіть не стільки декларування цього курсу, скільки його провадження і продовження конкретних кроків. Є багато тактичних моментів, які стосуються співпраці України та ЄС. Зокрема європейську сторону цікавить, чи збирається Україна переглядати свою позицію в питанні придністровського конфлікту, митного режиму з Молдовою. Україні буде поставлено питання; чи насправді вона збирається найближчим часом вступати до СОТ, чи це питання буде відкладене. Тому що від цього залежить перспектива переговорів про вільну торгівлю між Україною і ЄС. Зі свого боку, українська сторона буде ставити питання щодо розробки нової поглибленої угоди.