Колишнього президента США Джиммі Картера, що прибув на Кубу з п’ятиденним візитом, зустрічали з усіма церемоніями, що відповідають візиту глави іноземної держави. План-максимум Картера — скасування американських санкцій проти Куби, на ще жорсткіших правилах яких зараз наполягає адміністрація президента Буша. За свого президентства у 1976—1981 роках Картер відновив дипломатичний контакт між Вашингтоном та Гаваною, пом’якшив обмеження на поїздки американських громадян на Кубу та сприяв звільненню багатьох політичних в’язнів з кубинських тюрем.
Картер відвідав біотехнологічну лабораторію в Гавані, якою особливо цікавилися США через підозру, що саме тут Куба проводить дослідження зброї масового знищення. Він запитав директора центру Луїса Гереру, чи виробляє очолювана ним лабораторія подібні техології. Герера відповів, що ні. Директор центру додав, що Куба має програми обміну технологіями з багатьма європейськими країнами, а також з такими державами, як Іран, Китай, Алжир та Єгипет. Усі ці програми наукові та медичні, сказав Герера. З Лівією та Іраком у Куби подібних програм немає, завірив Картера директор лабораторії. У свою чергу екс- президент США заявив, що американські офіційні джерела сповістили його про відсутність у них доказів того, що Гавана експортує технології, які можуть бути застосовані у виробництві зброї масового знищення. Минулого тижня у цьому звинуватив Кубу заступник державного секретаря США Джон Болтон, який зарахував Кубу до «осі зла» як країну, що, на думку Білого дому, підтримує міжнародний тероризм. Цього понеділка держсекретар Колін Пауелл повторив слова свого заступника, до того ж натякнувши на недостатню компетентність Джиммі Картера для того, щоб стверджувати про невинуватість Гавани.
Крім завдання довести безпідставність подібних звинувачень проти Куби, Картер має на меті розібратися в стані справ з правами людини в цій країні. У цьому питанні кубинське керівництво так само йде назустріч американському екс-президентові. Картер зміг зустрітися з кубинськими дисидентами Елізардо Санчесом та Освальдо Пайо, які виступають за реформу однопартійної системи в країні, а завтра має відбутися його зустріч з найвідомішим кубинським дисидентом Владіміро Роко, якого було звільнено з в’язниці минулого тижня після майже п’яти років позбавлення волі.
Не виключено, що Джиммі Картер виступить адвокатом так званого «Проекту Валера», що передбачає гарантію права кубинських громадян на свободу висловлювань та зібрань, амністію для політичних в’язнів, свободу приватного підприємництва та реформу системи виборів. Минулого тижня Освальдо Пайо передав Національній асамблеї Куби понад 11 тисяч підписів громадян під вимогою провести національний референдум щодо «Проекту Валера». Згідно з кубинською конституцією, Національна асамблея повинна призначити референдум, якщо отримає 10 тисяч перевірених підписів під такою вимогою. Щоправда, досі кубинські власті заявляли, що проект реформ імпортовано зі США, й давали зрозуміти, що в нього мало шансів на офіційне затвердження. Очевидно, тепер завдання Джиммі Картера — домогтися зміни ставлення кубинського уряду до «Проекту Валера», звісно ж, в тому випадку, якщо в обмін уряд США відмовиться від шельмування Гавани як однієї з ланок «осі зла».
ДО РЕЧІ
Як повідомило «День» Посольство Лівії в Україні, заяву заступника держсекретаря США Джона Болтона, в якій він зарахував Кубу, Сирію та Лівію до «осі зла», прокоментував заступник Народного Секретаря з питань інформації Вищого Народного Комітету по зовнішніх зв’язках та міжнародному співробітництву Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамахірії Хасуна Аль-Шауш. За його словами, «заява американського представника означає терор в буквальному розумінні цього слова і є однією з форм неоколоніалізму». «Ця політика не слугує інтересам США, вона спрямована проти конкретних цілих народів, а не проти явища тероризму, як стверджує американський представник. Американська позиція не випливає з існуючих реалій у пошуку зброї масового знищення, якщо так, то чому ми не чуємо у промові американського представника про хімічну і ядерну зброю, яку має Ізраїль?! Усім відомо — Лівія ніколи абсолютно не прагнула мати зброю масового знищення, вона підписала всі міжнародні угоди стосовно заборони на виробництво подібної зброї, вона завжди вимагає остаточно врятувати від нього людство», — заявив Хасуна Аль-Шауш.