Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Людина і пістолет

8 лютого, 2003 - 00:00

У США в приватних руках знаходиться до 250 млн. одиниць вогнепальної зброї. Це означає, що майже на кожного жителя США, враховуючи й немовлят, припадає пістолет або рушниця, повідомляє Washington ProFile. Щорічно жителі США купують до 5 млн. рушниць, револьверів і пістолетів. Проте досі достовірно невідомо — чи стає від цього життя американців більш безпечним.

За статистикою ФБР, з середини 1990-х років кількість випадків застосування вогнепальної зброї в США поступово знижується. У 1993 році було зафіксовано пік — трохи менше 40 тис. таких випадків. Це співпало або стало наслідком загального зменшення кількості злочинів.

Жителям 32-х штатів США із 50 дозволено носити вогнепальну зброю для захисту від злочинців. За даними дослідників з університету Чикаго, якщо законодавці штату дозволяють громадянам носити з собою вогнепальну зброю, то кількість вбивств у цих штатах в середньому знижується на 8%, згвалтувань — на 5%, грабежів — на 7%. Рівень злочинів, пов’язаних із насильством, у таких штатах значно нижчий середнього у США. Водночас у Вашингтоні — в 1976 році було заборонено володіти вогнепальною зброєю. До 1991 року рівень грабежів збільшився втроє, хоч у середньому по країні він збільшився на 12 відсотків. У Чикаго також заборонено вогнепальну зброю, проте вбивств у ньому здійснюють більше, ніж у будь- якому іншому місті країни.

У 1999 році кількість убивств упала приблизно до 28 тис. За даними дослідження криміналіста Гері Клека, яке він проводив на початку 1990 х років, щорічно у США фіксують понад 2,5 млн. випадків використання вогнепальної зброї з метою самооборони. Вогнепальну зброю з метою оборони застосовують у 3 — 5 разів частіше, ніж з кримінальною метою. Статистика показує, що власники вогнепальної зброї значно рідше стають жертвами грабежів і нападів. Використання вогнепальної зброї як засобу самооборони досить рідко закінчується пролиттям крові. Лише в 1% випадків злочинця було поранено і лише в 0,1% випадків — убито.

За даними Center for Responsive Politics, у 2002 році організації прихильників вогнепальної зброї витратили на лобістську діяльність приблизно $2,4 млн. Традиційно їх підтримують члени Республіканської партії, що нині контролює Сенат і Конгрес США. Найбільша громадська організація, яка об’єднує власників вогнепальної зброї Національна стрілецька асоціація (НСА) — традиційно лобіює інтереси любителів зброї. Її головні аргументи такі: вбиває не зброя, а людина, і необхідно боротися зі злочинністю, а не зі зброєю.

За даними дослідницької організації Handgun Control, приблизно половина американських злочинців мала зброю, отриману незаконним шляхом. Дослідження, проведені Національним Інститутом Правосуддя, показали, що тільки 2% злочинців купили свою зброю в звичайному збройовому магазині.

Противники вогнепальної зброї витратили на лобістську діяльність у 2002 році трохи більше $115 тис. Вони вказують, що більшість вбивств у країні здійснюється з використанням вогнепальної зброї. За період з 1990 по 1998 роки у 75% випадків подружжя й екс- подружжя під час сварки вбивали одне одного з допомогою вогнепальної зброї. Щорічно під кулями гинуть приблизно 1,6 тис. американських дітей і підлітків.

За даними National Vital Statistic Report, найчастіше — у 58% випадків — вогнепальну зброю використовували самовбивці. У 38% її використовували при здійсненні злочинів. 3% жертв вогнепальної зброї загинули внаслідок необережності. За інформацією Національної Ради Безпеки (National Safety Council), загибель від вогнепальної зброї становить 0,8% усіх випадків загибелі внаслідок насильства або нещасного випадку і менше 0,03% від усіх випадків смерті.

З 1995 року в судах США розглядають позови, спрямовані проти виробників вогнепальної зброї. Їх звинувачують у тому, що їхня діяльність прямо пов’язана з насильством. Зброярі змогли виграти кілька процесів і досягли того, що приблизно в половині штатів США заборонено подачу подібних позовів. Збройові компанії США щорічно продають вогнепальної зброї на $1,5 млрд. — це не порівняти, наприклад, з обігом тютюнових компаній (близько $45 млрд.), які є основною мішенню для подібних позовів. Жодна з фірм, що виробляє вогнепальну зброю, не входить до 500 найбільших компаній США.

Понад 65 млн. американців легально володіють вогнепальною зброєю. Приблизно у 45% американських домогосподарств є вогнепальна зброя. У 1996 році вогнепальну зброю використали для вбивства двох чоловік у Новій Зеландії, 15 — в Японії, 30 — у Великій Британії, 106 — у Канаді та 9 390 — у США.

WASHINGTON PROFILE
Газета: 
Рубрика: