На перший погляд, це може здатися дивним і певною мірою навіть нелогічним, однак господар Кремля Дмитро Медведєв дав розгорнуте інтерв’ю головному кремлівському критику й опоненту — «Новой газете». І це при тому, що за 11 місяців його перебування на посаді президента РФ такого щедрого жесту не вдостоїлося жодне з друкованих російських ЗМІ. З одного боку, цілком можливо, що цей маневр спочатку був задуманий як спосіб продемонструвати демократичність президента і його відданість ідеалам свободи слова. З іншого боку — домовленість про інтерв’ю була досягнута в дуже неприємних для президента умовах. 30 січня Медведєв прийняв головного редактора видання Дмитра Муратова та акціонера «Новой газеты», колишнього президента СРСР Михайла Горбачова, щоб висловити співчуття у зв’язку з убивством журналістки «Новой газеты» Анастасії Бабурової. На той час багато критиків ставили Медведєву в провину те, що співчуття пролунало лише через 10 днів після вбивства, й висловлювалося припущення, що питання про зустріч з керівниками опозиційної газети було предметом суперечок у кремлівських верхах.
З самого початку інтерв’ю Дмитро Медведєв вправно ухилився від каверзного запитання Муратова про сочинські вибори в мери (нагадаємо, що із реєстрації як кандидат на посаду міського голови Сочі був знятий підприємець Олександр Лебедєв, акціонер «Новой газеты», відомий своєю критикою Кремля. — Ред.).
Доводи головного редактора «Новой газеты» про те, що імітація виборів цинічніша за їх скасування, вочевидь, не справили враження на російського президента. Пославшись на непоінформованість у питанні зняття деяких кандидатів з передвиборних перегонів, Медведєв заявив, що «в Сочі триває повноцінна політична сутичка... Для демократії такі яскраві кампанії — це добре». Коли мова зайшла про високі матерії — роль держави в житті суспільства, роль суспільства в житті держави, суспільний договір і т.д., Дмитро Медведєв блиснув юридичною ерудицією і знаннями, набутими на студентській лаві Ленінградського державного університету ім. Жданова. Посилаючись на державні ідеї Руссо та філософію Юма, президент РФ представив свої погляди на державну машину російської реальності. За його словами, «в Росії вже зараз є розуміння, що громадянське суспільство — це невід’ємний суспільний інститут будь-якої держави. Інститут зворотного зв’язку. Організації людей, що перебувають поза посадами, але активно беруть участь у житті країни». Також, на думку президента, «в жодному разі не можна протиставляти стабільне й благополучне життя набору політичних прав і свобод». «Не можна протиставляти демократії ситість», — сказав президент, пропонуючи суміщати в Росії «ковбасу та свободу». На запитання, чи має намір глава російської держави реабілітувати в країні демократію, Медведєв чотири рази повторив, що в цьому немає необхідності, оскільки «демократія — категорія історична й водночас цілком наднаціональна. Тому я не вважаю, що нам треба реабілітувати демократію. Демократія була, є й буде». Торкнувшись теми реформування виборчої системи в Росії та реальної конкурентності партій, Дмитро Медведєв заявив, що виборче законодавство дійсно потребує реформування. Крім того, за словами Медведєва, він підтримує традицію «безпартійного президента, що склалася в Росії». «У певний історичний період, я так вважав і зараз вважаю, це правильно. Якщо хочете, внаслідок недорозвиненості нашої політичної системи. Це не означає, що на партійному президентові можна поставити хрест і сказати, що це для нашої країни неможливо. Питання в тому, коли ми до цього будемо готові?» Не складним виявилося для Медведєва питання Муратова про інтернет-простір — російський президент давно відомий своїм захопленням всесвітньою мережею. Він озвучив свою позицію, яка полягає в тому, що влада мусить створити нормальні умови для розвитку інтернету.