Серед учасників IV Київського безпекового форуму, який відбувся 11—12 листопада в Києві, був заступник директора Програми Росії та Євразії (Фонд міжнародного миру ім. Карнегі, США) доктор Метью РОЯНСЬКІ. В бліц-інтерв’ю «Дню» американський експерт поділився враженнями про форум і відповів на декілька запитань щодо американсько-українських відносин.
— Я дуже вражений якістю дискусій учасників форуму. Важливо не лише, щоб тебе почули, а й почути, що говорять інші люди. Проблема подібних форумів у тому, що вони намагаються охопити багато питань, починаючи від зовнішньої до внутрішньої політики, та питань європейської інтеграції. Але зазвичай кожен говорить про те, що його найбільше турбує. І зараз це питання — чи серйозно підходить влада до реформ, чи ні. А це проблема політиків. Ніхто їм не вірить, ніхто їм не довіряє. Всі вважають, що вони намагаються отримати вигоду лише для себе. І починаючи говорити про безпеку, ви завершуєте питаннями внутрішньої політики. Україні потрібно ще більше і більше продовжувати такі розмови, щоб зрештою прийти до власних відповідей на порушені питання.
— До речі, які очікування покладають у Вашингтоні на нинішню українську владу і загалом сприймають те, що відбувається у нашій країні після нещодавніх місцевих виборів?
— Я вважаю, що очікування є дуже малими. Саме зараз у США існує дуже мало терпіння та уваги щодо України. Але це тому, що ми інвестували так багато в Україну п’ять років тому. Ми були готові побачити Україну наступною Польщею, наступною великою країною у Східній Європі. Тому зараз існує розчарування, але більшою мірою мова може йти про брак ентузіазму, енергії та уваги. Нам бракує уваги, що і надалі фокусується на країні, яка сама не фокусується на собі.
— А чи слід очікувати змін у зовнішній політиці США щодо України та Росії з початком роботи нового складу палати представників, де домінуватимуть республіканці та комітет у закордонних справах очолить Ілеана Рос-Лехтінен?
— Це можливо. Але більше це стосуватиметься Росії, ніж України. Причини в тому, що республіканці контролюють лише половину Конгресу — палату представників, а в сенаті у них сильна меншість, а меншість — це завжди меншість. Тому республіканці не мають можливості досягати позитивних результатів, а лише — зупиняти адміністрацію Обами в деяких речах. Що стосується України, то вони вимагатимуть позитивного активного порядку дня. США мають щось запропонувати Україні. А що стосується Росії, то після «перезавантаження» питання — на столі, а це новий договір про СНО (START), декілька угод щодо співробітництва в ядерній сфері, вступ до СОТ, що вимагає скасування поправки Джексона-Веніка. Республіканці, якщо захочуть, можуть заблокувати ці речі. Звісно, все це має більше відношення до Росії, ніж України.
— Ви сказали, що республіканці мають щось запропонувати Україні. На вашу думку, що це має бути?
— Так. Якщо США хочуть мати позитивний порядок для щодо України, то це має бути в тій чи іншій формі надання допомоги вашій країні стосовно розробки стратегії модернізації. Йдеться про те, що США будуть намагатися укласти з Україною угоду про права на інтелектуальну власність, захист інвестицій у судах. У цьому контексті, використовуючи комісію зі стратегічного партнерства між США та Україною, ми можемо залучати приватний сектор, американські компанії, які дуже зацікавлені у тому, щоб прийти на ринок України. Але для цього потрібно залучати не лише великий агробізнес, сталеварні та авіаційні компанії, а й інноваційні нові сфери економіки, зокрема біо- та інформаційну технологію. Якщо ми зможемо допомогти Україні модернізуватися у цьому відношенні й зробимо це на українських умовах, а не на російських, то це буде активна українська політика.