Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ми з України!

Вінницька область презентувала нашу країну у Швейцарії
22 вересня, 2011 - 00:00

«We are from Ukraine», — урочисто вимовила ведуча, оголошуючи програму концерту, присвяченого 20-літтю незалежності України, який відбувся днями в концертному залі ім. Ієгуди Менухіна у Берні. Цього року швейцарці дістали можливість ознайомитися зі ще однією областю України — Вінницькою. З ініціативи посла України в Швейцарії Ігоря Діра уже третій рік поспіль святкування Дня Незалежності нашої країни відбувається не лише у формі протокольного посольського прийому, а й як презентація однієї з областей України. Цього разу організатори свята — а ними по праву можна назвати обласну раду Вінницької області і посольство України в Швейцарії — попрацювали не лише на славу, але передусім для слави України. Глядачі тепло приймали народні, самодіяльні і професійні творчі колективи Вінницької області. Запальні танці у виконанні ансамблю «Ровесник» технологічного коледжу Вінниці, пластика і точність рухів учасників ансамблю бального танцю «Грація», краса голосу і душевність виконання українських вокалістів, заслуженої артистки України Ірини Швець, заслужених артистів України Василя Короля і Станіслава Городинського, співачки Валентини Соловей, вокального квартету «Галант» Вінницького національного аграрного університету — українські таланти підкорили серця присутніх. Недаремно глядачі, а це не лише українська діаспора, а й практично весь дипкорпус, акредитований в Берні, представники федеральних і міських властей, мер міста, швейцарські підприємці, меценати бурхливими оплесками довго дякували талановитим вінницьким аматорам і професіоналам за чудову можливість краще дізнатися про Україну через її культуру. Наступного дня концерт «We are from Ukraine» було показано на відкритому майданчику однієї з головних площ столиці Швейцарії. Сотні мешканців Берна, просто перехожих і туристів побачили, не виключено, що вперше, виступи артистів з України. Пан Лоренцо фон Варпензе, шеф канцелярії президента Конфедерації, не приховував свого захвату: «Чудовий, фантастичний концерт! Прекрасний подарунок посольства України всім дипломатам, акредитованим в Берні. Ми можемо краще дізнатися про вашу країну через фольклор і мистецтво. Ентузіазм ваших артистів гідний захоплення».

Делегація Вінницької області більше ніж представницька: близько сотні керівників обласних і районних рівнів, підприємці, більше 60 артистів і 45 журналістів. Адже мета поїздки не лише показати артистичну Україну, а й ознайомитися зі Швейцарією, керівництвом країни і кантонів, ініціювати партнерські стосунки. Поки вінницькі артисти танцювали гопака в Берні, офіційна частина делегації відвідала парламент Швейцарії, де відбулася зустріч із членами парламентської групи дружби «Швейцарія — Україна». Потім вінничани вирушили до кантону Фрібург, де відбулися зустрічі з міністрами економіки і сільського господарства цього кантону. Побували вони також і на молочному комбінаті фірми CREMO, найбільшого підприємства молочної промисловості Швейцарії. «Сільське господарство — пріоритетний напрямок у розвитку України, — пояснює Ігор Дір, — а Вінницька область знаменита і чорноземом, і підприємствами з переробки сільськогосподарської продукції. Отож відвідати і ознайомитися з виробничими потужностями в кантоні Фрібург перспективно для налагодження економічного співробітництва між нашими країнами».

«Наша мета — прагнення України стати повноправним членом Євросоюзу, — каже керівник делегації, голова Вінницької обласної ради Сергій Татусяк, — і наша поїздка — це частина тієї системної роботи, яку ми ведемо вже впродовж десяти років». Сергій Пилипович упевнений, що кожен регіон може самостійно вести євроінтеграційну політику. Яскравий приклад тому — співпраця області з польськими воєводствами. Будучи членом громадської організації Міжнародне товариство «Україна — Польща — Німеччина», Вінницька область може пишатися тим, що сьогодні підписано більше 200 договорів про співпрацю між адміністративно-територіальними одиницями Вінниччини і 10 польськими воєводствами, налагоджено міцні партнерські відносини в економічній і культурній сферах. Співпраця зі Швейцарією також успішно розвивається: Вінниця безплатно отримала із Цюріха 103 трамвайні вагони для оновлення свого трамвайного парку. Їх транспортування і навчання місцевого персоналу коштувало Конфедерації 2,35 млн. швейцарських франків.

«Як у федеральній державі, в Швейцарії немає централізованої влади. Владу передано кантонам. Це відповідає Європейській хартії про місцеве самоврядування, хоча Швейцарія не є членом ЄС, — уважає Сергій Татусяк, — і ми в Україні маємо докласти всіх зусиль, щоб провести децентралізацію влади і передати повноваження областям, районам, територіальним громадам. Для нас Європа — це соціальні гарантії, добробут людей, свобода слова, вільні вибори, демократія. Для мене важливо, щоб європейці відчули наше бажання стати рівноправними членами ЄС, а також, щоб наші люди зрозуміли, якими цінностями живе об’єднана Європа».

Ідеї голови облради повністю поділяє народний депутат Марина Ставнійчук, для якої перебування вінницької делегації у Франції, Швейцарії, Бельгії — це можливість «відкрити Європу для наших людей». Для того щоб рухатися «до європейських стандартів у плані розвитку місцевого самоврядування, потрібно показати людям, куди рухатися», уважає радник Президента України.

Не можна не погодитися з думкою Марини Іванівни. Адже багато членів вінницької делегації ніколи не були за кордоном і не виїжджали за межі України. Не дивно, що їх багато що приголомшує, вони ніби відкривають для себе інший світ. Я особисто була свідком, коли артисти, журналісти, редактори районних газет підходили до голови своєї облради і від щирого серця дякували йому за цю поїздку-подарунок і можливість відвідати Раду Європи в Страсбурзі, європейське відділення ООН в Женеві, парламент Швейцарії. Чесно кажучи, небагато пересічних і навіть «непересічних» українців можуть похвалитися такою насиченою програмою.

Швейцарські журналісти, коли висвітлюють будь-який важливий захід, обов’язково запитають: «А хто фінансує?». Організувати і здійснити поїздку країнами Європи для більш ніж 200 осіб, ураховуючи харчування і проживання, — це чималі кошти. «Привезти до Швейцарії таку велику делегацію від Вінницької області — це ініціатива Сергія Пилиповича, — відповідає на моє нескромне, але законне запитання Наталя Гетце, голова постійної комісії з питань бюджету. — А фінансування — власні кошти і допомога друзів-бізнесменів». Сам же Сергій Татусяк уважає, що «те, що ми зробили — це копійки, ми стільки коштів витрачаємо даремно! Ця поїздка реалізована на кошти тих людей, бізнесменів, моїх колег і друзів, які хочуть бачити Україну демократичною правовою суверенною державою».

Повертаючись до вражень від концертів вінничан в Швейцарії, чесно признаюся, що мене переповнювала гордість за наших талановитих артистів, кожен виступ яких завершувався бурхливими оплесками. «Через культуру ми можемо привнести багато позитивного в питання міждержавних відносин, і в питання ставлення до нас, українців, — переконаний Ігор Дір, — ми показуємо, що можемо не лише багато чого робити, але робити це талановито». Недаремно після концерту один з іноземних дипломатів ділився своїми враженнями: «Українці — молодці. Це було потужно!»

Емілія НАЗАРЕНКО, Берн, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: