«Я не приймаю жодних пропозицій цього суду, тому що він є незаконним», — почав свою промову колишній президент Югославії Слободан Мілошевич на слуханні своєї справи у Міжнародному трибуналі по колишній Югославії в Гаазі. Мілошевич заявив, що примусово призначена йому допомога адвокатів грає в одній команді з судом — про яке ж, на думку Слобо, правосуддя може йтися?
На третіх слуханнях у своїй справі Слобо нарешті ознайомився з текстом обвинувачення, читати яке він досі наполегливо відмовлявся, і яке було саме тому спеціально зачитане у залі суду. Уперше прозвучали обвинувачення в злочинах, скоєних у Хорватії в 1991—1992 роках. Тоді Мілошевич був президентом Сербії, а сербські формування, що були підтриманi ним, убили або ж насильно вигнали 250 тисяч осіб несербської національності у тих частинах Хорватії, де вони могли домогтися сербського переважання. Обвинувачення згадує також про розправу над 255-ма пацієнтами госпіталю у Вуковарі та атаку на місто Дубровнік. 32-сторінковий текст включає доповнення до «косовської частини» обвинувачень — зокрема, статті про сексуальне насильство з боку сербських військовослужбовців у Косово та руйнування ними релігійних споруд у цій провінції.
Ще до того, як у Гаазькому трибуналі прозвучали цифри і факти, що свiдчили про причетність колишнього югославського президента до злочинів проти людства, Мілошевич заявив: «Я знаю, в чому мене звинувачують. Але це все нелегальне, я мав право захищати свій народ, у тому числі й від тероризму».
У досить дивному становищі виявилися так звані друзі суду — адвокати, які допомагають Мілошевичу. Один iз них, голландець на ім’я Михайло Владіміров, підкреслив, що вони не захищають обвинуваченого, а тільки пояснюють суду, що ж хоче сказати той, хто опинився на лаві підсудних... Адвокати говорили про те, що як суд, так і затримання Мілошевича є нелегальними, що трибунал не дотримується у відношенні до колишнього югославського лідера головного принципу правосуддя — неупередженості. У результаті трійця виявилася в опозиції і до суду, і до обвинуваченого. Останній, як уже було сказано, вважає «друзів суду» своїми противниками.
Незабаром головний прокурор Міжнародного трибуналу Карла дель Понте підготує нову серію обвинувачень Мілошевича, цього разу — в злочинах у Боснії та Герцеговині. Очікується, що вирок iз усіх обвинувачень буде винесено приблизно через рік.