Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Місія президента

Джордж Буш попереджає про змову терористів
22 січня, 2004 - 00:00

Щорічне послання президента Сполучених Штатів Джорджа Буша до нації про стан справ у країні не викликало такого ажіотажу, як два попередні. Торік американський лідер фактично повідомив світ про неминучість війни в Іраку. Два роки тому він визначив так звану «вісь зла» із трьох країн, які нібито становили загрозу миру на планеті — Ірак, Іран та Північна Корея.

Щорічне послання — одна з найбільш значущих промов, які виголошуються у світі. За тезисами президентського «спічу» і натяками, які приховані в ньому, можна судити не лише про найближче майбутнє США, але й про майбутнє всього світу. Цьогорічний виступ Джордж Буш присвятив здебільшого успіхам боротьби з тероризмом. Коротко відзначивши економічні успіхи країни, президент підкреслив, що історична роль США полягає саме в боротьбі з терором. «Минуло 28 місяців з часу 11 вересня 2001 року. Хочеться вірити, що небезпека позаду. Але піддаватися спокусі було б помилкою. Змова терористів проти Америки триває, проте ця змова буде переможена», —наголосив Буш.

Згадав, до речі, американський лідер у своєму виступі і про Україну. Щоправда, в загальному контексті держав, які входять до міжнародної коаліції з підтримання стабільності в Іраку. «Дехто нас критикував, через те що наші зусилля в Іраку не грунтуються на міжнародній підтримці. Таку своєрідну критику важко пояснити нашим партнерам із Британії, Австралії, Японії, Південної Кореї, Філіпін, Таїланду, Італії, Іспанії, Польщі, Данії, Угорщини, Болгарії, України, Румунії, Нідерландів, Норвегії, Сальвадору і ще 17 інших держав, які надіслали свої війська до Іраку. Хоч якими б були дискусії у нас в країні, ми не повинні забувати про вклад наших міжнародних партнерів», — наголосив американський президент.

Багато спостерігачів пояснюють стриманість виступу Джорджа Буша передвиборною кампанією в країні. Саме тому він більшу частину промови нібито й присвятив зовнішньополітичним здобуткам Білого дому, оскільки на внутрішньому фронті прогрес менш помітний. Торкаючись економіки США, президент Буш відзначив зростання виробництва та низький рівень інфляції. Також він закликав Конгрес зробити запроваджені ним скорочення податків постійними. Американські аналітики, утім, звертають увагу, що за час перебування Джорджа Буша в Білому домі рівень безробіття в Штатах зріс майже наполовину, дефіцит федерального бюджету досягнув $145 млрд. (у 2001 році був зафіксований профіцит у $127 млрд.). При цьому популярність президента залишається на високому рівні, хоч і знижується останніми місяцями. Телекомпанія Fox News провела нещодавно опитування, в рамках якого американцям було запропоновано порівняти нинішнього главу країни Джорджа Буша з його попередником Біллом Клінтоном. Лише 24% опитаних заявили, що Клінтон краще ніж Буш справився б із проблемою тероризму (48% віддали перевагу Бушу). Однак Клінтон переміг нинішнього господаря Бiлого дому на економічній ниві. 39% респондентів заявили, що він би краще справився з економічними негараздами. У цілому діяльність Буша схвалило 63% опитаних.

Зрозуміло, що реакція американського політикуму на послання Джорджа Буша була досить неоднозначною. Переважно залежала вона від політичної належності. Якщо демократи піддали нищівній критиці ледве не кожен президентський пасаж, то в таборі республіканців відзначали прогресивність мислення свого лідера. «Усе це — дим в очі, аби приховати очевидний факт, що в президента відсутній реальний план на майбутнє. Це ніщо інше як спецефект, розрахований на те, аби приховати сумну правду», — вважає кандидат у президенти від Демократичної партії Веслі Кларк. «Так само як і перемога над тероризмом, президент Буш дуже чіткий і ще більше занепокоєний завершенням виходу економіки з рецесії через створення робочого місця для кожного бажаючого американця і закріплення запровадженого в 2001 році скорочення податків», — упевнений Трент Лотт. Майже напевно можна стверджувати, що коментарі президентського послання на цьому не завершаться. Обов’язково свою думку висловлять колеги Буша з інших держав. Подейкують, наприклад, що на Близькому Сході були здивовані тим, що президент США жодним чином не обмовився про палестино-ізраїльське врегулювання.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: