Схоже, що грузинську опозицію нічому не вчить ані свій, ані чужий досвід. Інакше, як можна пояснити масові акції протесту з ультиматумами, що почалися в Грузії 10 квітня, з вимогою відставки нинішнього глави держави Михаїла Саакашвілі. Опозиція чомусь забула, що нещодавно були дострокові президентські й парламентські вибори, які вона програла. І через рік вимагати відставки всенародно обраного президента, нових парламентських виборів? На яких юридичних засадах? Адже люди зробили свій вибір, більшість з них проголосувала за Саакашвілі і пропрезидентську партію. У будь-якій демократичній країні завжди будуть незадоволені діяльністю уряду, парламенту. Люди мають право висловлювати своє невдоволення, але це не означає, що акції протесту обов’язково мають приводити до зміни уряду. У той же час опозиція має йти на діалог із владою і пропонувати свої розв’язання проблем і, загалом, йти на компроміс. Оскільки Грузія прагне в НАТО і ЄС, то і влада і опозиція повинні опановувати європейський політичний інструментарій, а не розмовляти мовою ультиматумів. В Україні також існує проблема взаємовідносин між владою і опозицією, особливо в плані пошуку компромісу. Після помаранчевої революції в нашій країні не раз проводилися дострокові вибори, але вони фактично нічого не змінили. Оскільки досі в Україні не освоєно європейський політичний інструментарій: діалог і консенсус.
Слід зазначити, що акції протесту фактично йдуть на спад. Все менше людей виходить на вулиці підтримувати грузинську опозицію. З другого боку, серед самих організаторів немає єдності, за винятком єдиної мети — відсторонення президента від влади. Проте ледве чи не кожний день звучать нові ультиматуми.
Учора чотири чітких вимоги оголосив один із лідерів опозиції Костянтин Гамсахурдіа. За його словами, перше, що вимагає опозиція, це укомплектувати ЦВК авторитетними для суспільства особами; друге — зміна виборчого кодексу; третє — призначення парламентом позачергових президентських виборів; четверте — призначення парламентських виборів.
Тим часом голова коаліції «За наші права» Давид Лілуашвілі заявляє, що «єдиною формою розмови з президентом Саакашвілі має бути розмова ультимативною мовою». Йому вторить генсек «Руху за єдину Грузію» Ека Беселія, яка заявила, що «відставка Михаїла Саакашвілі є безальтернативною вимогою, і опозиція не піде ні на який діалог».
Раніше за проведення дострокових президентських виборів висловився лідер «Альянсу за Грузію» Іраклій Аласанія і лідер «Демократичного руху — Єдиної Грузії» Ніно Бурджанадзе. Причому екс-спікер заявила в ефірі передачі «Політичний тиждень», що зробить все можливе для мирного відходу цієї влади. Вона висловила упевненість, що «цей результат неодмінно буде досягнуто».
Якщо лідери опозиції говорять мовою ультиматумів, то більшість учасників акції протесту, що проходить перед парламентом Грузії, виступають за діалог опозиції з президентом країни. Патріарх всієї Грузії, Святіший і Блаженніший Ілля II також закликав грузинський народ слухати один одного.
Нагадаємо, що президент запропонував опозиції провести діалог з основоположних питань устрою Грузії, а також конституційних реформ. Парламентська опозиція готова вести діалог і закликає непарламентську опозицію також погодитися на нього. Непарламентська опозиція розділена навпіл — команда Аласанія згодна вести діалог з владою і висуває умови для їхнього початку. Опозиційне крило Бурджанадзе виявляє максимальний радикалізм і категорично відмовляється вести діалог з владою.
Віце-спікер парламенту Гігі Церетелі вважає, що діалог обов’язково має відбутися, інакше на Грузію очікують економічні і соціальні проблеми. Тим часом голова парламенту Грузії Давид Бакрадзе заявив, що влада пропонує опозиції важелі, щоб узяти участь в управлінні країною. «Якщо опозиція підійде до ідеї діалогу більш конструктивно і надасть реальні, прийнятні пропозиції, ми готові прийняти ці пропозиції і вести переговори», — зазначив він.
Потрібно зазначити, що акції протесту вплинули на грузинську економіку. Як зазначив прем’єр-міністр Грузії Нікі Гілаурі, «протягом останніх двох тижнів інвестори і бізнесмени або не приймають рішень, або не можуть їх ухвалити, або затягують з рішеннями».
Залишається сподіватися, що опозиція все-таки сяде за стіл переговорів із владою і прислухається до думки грузинських політологів, які вважають, що виходом із становища, яке створилося, є осмислений діалог. Як зазначає політолог Гія Нодія, сторони мають вести діалог щодо тих тем, які вважають важливими обидві сторони і які виведуть нас з кризового становища, яке хронічно повторюється. Крім того, за його словами, діалог може бути проведено з питань конституційного устрою держави, а також з питань, пов’язаних з політичною конкуренцією.
КОМЕНТАРI
Давид АПРАСІДЗЕ, голова Кавказького інституту миру, демократії та розвитку:
— Я думаю, що обидві сторони: опозиція та влада дійдуть угоди, внаслідок чого розпочнеться мирний процес без усіляких екстремальних речей. Я виходжу з того, що, нарешті, треба довести до якогось мирного кінця хоча б одне президентське перебування. Інакше всі дії революційних президентів погано закінчаться для держави. Я думаю, що на цьому тлі всі сторони постараються цей процес врегулювати в якихось рамках.
Що стосується можливості проведення дострокових парламентських виборів. Дострокове припинення повноважень першої особи — це одне, а демократичні парламентські вибори — інше. Це дві різні речі. Не виключається, що протиборствуючі сторони можуть домовитися й про парламентські вибори.
Ія АНТАДЗЕ, грузинський журналіст, «Радіо «Свобода»:
— Рух за відставку Саакашвілі спадає, але не до такої міри, щоб демонстранти пішли додому. Я думаю, що може статися ескалація ситуації, якщо не почнеться діалог. Тому що кілька тисяч демонстрантів, які беруть участь в акціях протесту, налаштовані радикально.
Принциповою темою для опозиції є не стільки відставка Саакашвілі, скільки обмеження влади президента. Для опозиції головне, щоб Саакашвілі погодився реально розподілити свою владу.
Я не впевнена, що опозиція доб’ється, щоб Саакашвілі пішов зі свого посту. Зараз не така ситуація, адже Саакашвілі має багато прихильників. Це прості люди, котрі вважають, що президент не повинен йти у відставку.
У той же час, я вважаю, що певна розв’язка ситуації може статися, коли Саакашвілі погодиться на дострокові парламентські вибори. Я думаю, що це може стати прийнятним для опозиції. Але я не впевнена в цьому.
Леван БЕРДЗЕНІШВІЛІ, один із лідерів Республіканської партії:
— Обрана Саакашвілі тактика ігнорування вимог опозиції ні до чого не приведе. Опозиція розвиватиме свої дії доти, доки її не помітить президент. Багато чого ще станеться. Багато чого несподіваного можна вигадати.
Я думаю, що компроміс між владою та опозицією знайдено не буде. Але якісь пропозиції Саакашвілі, напевно, надасть. Я думаю, що проведення дострокових парламентських виборів недостатнє для досягнення компромісу. Нам потрібен один нормальний президент. У нас його не було ніколи.