Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

МВФ приїхав до Білорусі зі своїми харчами...

19 листопада, 1998 - 00:00

Формально країна має право розраховувати на кризовий кредит Міжнародного валютного фонду до $100 мільйонів, зібравши на 1,5 мільйона тонн зерна менше торішнього й зазнавши втрат від звуження російського ринку, що поглинав 70 відсотків експорту.

«Білорусь справді пережила шок... Але для того, щоб кредит було надано, існують додаткові умови — тісна політика співробітництва з МВФ в області фінансово-кредитної діяльності», — сказав «Дню» куратор країни від МВФ Адалберт Кнобл.

Місія працювала два тижні на прохання білоруського керівництва, яке вважає, що після кризи в Росії фінансові кити докорінно переглянуть свої погляди з приводу лібералізму взагалі й білоруського «економічного чуда» зокрема.

Однак МВФ услід за Світовим банком, який також вшанував країну присутністю в листопаді, озвучив усе ті ж старі рецепти, що рішуче відкидаються керівництвом країни, — валютна лібералізація, свобода для виробників продукції, приватизація, звільнення економіки від системи регулювання й всеосяжного чиновницького патронату.

Сьогодні країна, де середній заробіток становить $30, шикується в черги за дотованими державою продуктами, які зникають із прилавків. Олександр Лукашенко створив навіть оперативний штаб, на який покладено надзвичайні повноваження з наповнення прилавків і підтримки курсу білоруського рубля.

«Я не можу знайти відповіді на одне запитання — чому на фоні зростання валового внутрішнього продукту наше населення убожіє від місяця до місяця?», — публічно задався запитанням Лукашенко. Замість відповіді він по телебаченню вибачився перед своїм народом за ненайсолодше життя.

Дійсно, при приростах ВВП до 10 відсотків з початку року до рівня попереднього року, інфляція в жовтні зросла до 21,0 відсотка з 17,6 у вересні. Білоруський рубль, що перекочував із обмінників на чорний ринок, знецінився втроє. Промисловці зазнають збитків від лімітування цін і неможливості купити валюту.

Відповідь на риторичне запитання президента по суті дав голова Нацбанку Петро Прокопович, батько теорії пожвавлення промисловості закачуванням порожніх грошей. «Без емісії, яка виконала свою позитивну функцію, ВВП цього року не зріс би, а впав на 9,5 відсотка, а наступного року — на 15,0 відсотка», — озвучив він по телебаченню розрахунки своїх аналітиків.

МВФ по суті пропонує Білорусі, що перебуває в міжнародній ізоляції, почати спочатку шлях реформ. Фонд при проведенні радикальних реформ ладен відновити кредитування у ширших масштабах, відкрити країну для західних інвесторів, котрі зможуть вдихнути життя у занепале радянське виробництво без білоруського друкарського верстата.

До речі, уряд і Нацбанк, які вже обпеклися на курсі прив’язки до Росії, готові до рішучіших заходів. Однак останнє або, точніше, перше слово буде за Лукашенком, котрий навряд чи зможе перебороти свою неприязнь до Заходу.

«У будь-якому разі 1999 рік буде дуже важким для Білорусі. Але ми намагаємося переконати керівництво країни, що при підтримці МВФ цей шлях буде менш хворобливим», — сказав Кнобл «Дню».

В офісі МВФ стояли коробочки з добірними курячими яйцями, які, користуючись дипломатичним імунітетом, він провіз до Білорусі із Литви на прохання співробітниць мінського офісу. На відміну від литовців, котрі забули про колгоспи, білоруські громадяни стурбовані пошуком яєць, у чому їм допомагають президент і Рада Безпеки.

Мінськ

№222 19.11.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Лариса САЄНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: