Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нейтралітет в ультраправих тонах

21 жовтня, 2003 - 00:00

На парламентських виборах у Швейцарії, що відбулися цієї неділі, здобула перемогу права Народна партія. За неї проголосували понад 27% виборців. Партія, яка побудувала свою кампанію на закликах до посилення контролю за імміграцією та наполягає на необхідності збереження знаменитого швейцарського нейтралітету, відтепер матиме 55 місць у нижній палаті парламенту країни, до якої входять 200 депутатів — це більше, ніж у будь-якої іншої партії. Лише на одне місце менше матимуть соціал-демократи, що досі відігравали провідну роль — вони отримали 23% голосів. Правоцентристська Партія радикальних демократів та християнські демократи втратили відповідно шість і дев’ять місць у Національній Раді. Непоганий результат у Партії зелених — вони матимуть тринадцять місць у нижній палаті парламенту.

Як зазначає АП, успіх Народної партії справді вражаючий — за даними агентства, впродовж 70-ти років жодна зі швейцарських політичних сил не отримувала на виборах такої кількості голосів. (Щоправда, варто відзначити низьку активність електорату — лише 42% швейцарських виборців скористалися своїм правом голосу). Лідер правих мультимільйонер Крістофер Блохер, як і його однодумці француз Жан-Марі Ле Пен, австрієць Йорг Хайдер та послідовники Піма Фортайна в Голландії, загострював увагу виборців на економічних негараздах, зростанні безробіття та злочинності. Його способи агітації викликали осуд Комісаріату ООН у справах біженців — на своїх передвиборних плакатах Народна партія зображувала іммігрантів злочинцями та наркоторгівцями. Це при тому, що близько 20% населення Швейцарії становлять вихідці з інших країн. Блохер та його сподвижники також висловлювалися проти вступу Швейцарії до ООН, різко критикували прагнення інших партій щодо приєднання країни до Європейського Союзу, а наприкінці 90-х років звинуватили швейцарський уряд у тому, що він «здався» на вимогу єврейських організацій, які наполягали на необхідності виплати швейцарськими банками компенсацій жертвам Голокосту.

Ксенофобські настрої в швейцарському суспільстві зросли за останні три роки. Примітно, що на референдумі 24 вересня 2000 року 60% виборців висловилися проти скорочення квоти на проживання іммігрантів з 20% до 18%.

Одним із перших наслідків перемоги Народної партії для Швейцарської Конфедерації стане вирішення долі уряду, який впродовж майже півстоліття формувався на основі сталої системи представництва. З 1959 року соціал-демократам, християнським та радикальним демократам належали по два місця в кабінеті, а Народній партії — одне. Тепер Блохер, звичайно, вимагає більших повноважень для своєї партії. Тому у Швейцарії вже почалася дискусія про те, за яким принципом слід формувати уряд, щоб він був здатен вирішувати проблеми країни — зокрема й ті, на яких побудувала свою переможну кампанію Народна партія.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: