Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Нова концепція «сили»

19 липня, 2000 - 00:00

Нова концепція зовнішньої політики Російської Федерації, затверджена Володимиром Путіним наприкінці червня і презентована в Києві послом РФ в Україні Іваном Абоїмовим, очевидно, стала останньою крапкою в теоретичному оформленні тієї «нової Росії», яку Путін обіцяв своїм виборцям. Нова концепція прямо затверджує намір Росії стати великою світовою державою і покликана забезпечити їй сприятливі зовнішні умови для економічного розвитку в опорі, передусім, на власні сили. Іншими словами — це концепція держави, впевненої в собі.

Нова концепція, як і колишня, базується на принципі «взаємного врахування інтересів» — терміну, який західна дипломатія вважає за краще не вживати, і про розподіл інтересів (чи сфер впливу) — мови відкрито не вести. Водночас новій російській концепції притаманні жорсткіші, ніж у попередніх документах, формулювання. «Тенденцію до створення однополярної структури світу при економічному і силовому домінуванні США» Москва вважає однією із загроз своїм національним інтересам, як і раніше, протистоїть розширенню НАТО, вважає неприпустимим зменшення ролі ООН, її Ради Безпеки і ОБСЄ. Разом iз тим неприйнятними названо спроби впровадити в міжнародний обіг концепції на зразок «гуманітарної інтервенції» та «обмеженого суверенітету» — маючи на увазі останнє застосування сили НАТО проти Югославії в обхід РБ ООН.

Росія бажає інтегруватися у світову економіку, сприяти залученню іноземних інвестицій, сприяти російському підприємництву за кордоном — і разом з тим вона збирається «бути готовою до використання всіх економічних важелів, які є в її розпорядженні, і ресурсів для захисту своїх національних інтересів». Що, напевно, має спонукати українське керівництво замислитися: навряд щоб це було порожньою обіцянкою. Вперше Росія проголошує принцип різношвидкісної та різнорівневої інтеграції в СНД. Проте попереджає, що її добросусідські й партнерські взаємини з країнами СНД залежатимуть від їхньої готовності «належно» враховувати інтереси Російської Федерації, зокрема в гарантуванні прав співвітчизників». Посол Абоїмов, до речі, зазначив, що співвітчизники — це всі, хто вважає своєю рідною мовою російську. Також привід для роздумів. Україну, до речі, в цій концепції не згадано жодного разу. У тому, що стосується економічних відносин, наприклад, на думку посла Абоїмова, через те, що в останні роки між двома країнами було більше проблем, ніж успіхів. Однак ситуація має налагодитися.

КОМЕНТАР

Сергій ПИРОЖКОВ, директор Інституту українсько-російських відносин при Раді національної безпеки та оборони України:

— Нова концепція зовнішньої політики Росії — це цілісний системний документ, який відповідає реаліям, що змінилися, і містить нові акценти.

Зовнішня політика Росії підкоряється внутрішній, точніше — завданням економічного розвитку держави. Основний акцент робиться на те, що Росія має бути сильною державою, її майбутнє — в екомічній могутності.

У протидії Росії створенню однополярної структури світу, зменшенню ролі ООН і ОБСЄ нічого нового немає — однак тепер це сказано набагато жорсткіше, ніж за часів Єльцина.

Фактично ж нові моменти — в підході до можливості різношвидкісної та різнорівневої інтеграції в СНД. Це говорить про те, що в розвиток Співдружності вдихається нове життя. Однак це залежатиме від того, наскільки партнери Росії будуть готовi до співпраці.

Явних загроз для України в новій концепції зовнішньої політики Росії не прозвучало. Та й було б неправильно говорити про загрози. Все залежатиме від того, наскільки Україна адекватно реагуватиме на положення існуючих документів. Передусім, розвивати економічну співпрацю і платити за своїми боргами.

Те, що стосується «захисту співвітчизників» — також уже не новий момент. Держдума ухвалила відповідний закон, і це стало офіційною позицією Росії. Та Москва поширила це поняття і на всіх російськомовних — це не зовсім точно юридично прописано, кого ж саме захищати.

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»
Газета: 
Рубрика: