Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ООН — центральний орган у боротьбi з тероризмом,

переконаний Посол України Валерiй КУЧИНСЬКИЙ
11 вересня, 2002 - 00:00


Із одинадцятого вересня минулого року, коли було здійснено небачені досі жахливі теракти в Сполучених Штатах, розпочався новий відлік часу в людській історії — вона тепер розділяється на «до» і «після». Річниця трагічних подій, які вперше наочно показали, що кордони віднині існують дуже умовно, змушує по-новому дивитися на роль ООН в сучасному світі, по-новому оцінювати загрози й виклики людству, по-новому будувати засади міжнародної безпеки. Можливо, є певна символічність у тому, що саме напередодні трагічної річниці відкривається чергова щорічна сесія Генасамблеї ООН — організації, роль якої в становленні нового механізму міжнародних відносин після 11-го вересня неможливо переоцінити. Саме тому сьогодні про все — в інтерв’ю «Дню» Постійного представника України при ООН, Надзвичайного і Повноважного Посла України Валерія КУЧИНСЬКОГО.

— Наскільки ефективно у тій ситуації, що склалася 11 вересня минулого року, діяла ООН?

— ООН діяла настільки ефективно, наскільки це було можливо в рамках її мандату. До подій, що трапилися, не був готовий ніхто і ніхто не знав, як вони розвиватимуться далі, які точки можуть стати наступними об’єктами терористичних атак. Нагадаю, що 11 вересня саме в приміщенні Постійного представництва України при ООН за нашою ініціативою відбулася зустріч непостійних членів Ради Безпеки ООН, під час якої фактично було погоджено Заяву Голови РБ для преси із засудженням терактів. Цей документ став першою реакцією Ради Безпеки на події, що сталися вранці того дня. Сьогодні ми продовжуємо вважати ООН центральним органом у координації індивідуальних зусиль держав, спрямованих на боротьбу з міжнародним тероризмом. Прийнята минулого року за участі делегації України резолюція Ради Безпеки 1373, яка в найрішучішій формі зобов’язує країни надавати одна одній всебічну допомогу у розслідуванні та запобіганні здійсненню терористичних актів, а також передбачає низку інших заходів відповідного характеру, неухильно виконується нашою державою. Щойно ми передали на розгляд Комітету проти тероризму вже другу доповідь України про здійснення нею положень цього документа.

— Наскільки відомо, сесія Генасамблеї ООН починає свою роботу саме з церемонії вшанування пам’яті жертв 11 вересня...

— Так. Окрім урочистої церемонії за участю всіх делегацій, Генерального секретаря та Голови Генеральної Асамблеї, заплановане спеціальне засідання Ради Безпеки ООН, в якому візьме участь делегація України.

—А як виглядатимуть події, присвячені річниці трагедії, на місці, де були здійснені теракти?

— Церемонія вшанування пам’яті загиблих у Нью-Йорку розпочнеться о першій годині ночі вшануванням «всіх людей в уніформі» — тих, хто, виконуючи свої службові обов’язки, першими вийшли назустріч трагедії. Музики з барабанами та волинками вийдуть з п’яти районів міста і йтимуть у марші, передаючи естафету іншим музикантам кожної милі, до місця Всесвітнього торговельного центру. О 8:45 за місцевим часом, коли рік тому перший літак врізався у башту Торговельного центру, відбудеться загальна хвилина мовчання. На місці, де раніше стояли вежі-близнюки, члени сімей загиблих, і серед них — українці, прізвище за прізвищем зачитуватимуть список жертв нападу на Всесвітній торговельний центр. Читання буде перериватися хвилинами мовчання у час завдання другого удару, падіння першої вежі та церемонією покладання квітів до місця нижнього ярусу Торговельного центру. У той момент, коли впала друга вежа, по всьому місту задзвонять дзвони. Увечері відбудеться церемонія запалювання вічного вогню у Беттері-парку біля меморіалу Сфери. Ця металічна куля, що символізує Землю, стояла на площі перед «близнюками» і залишилася цілою, отримавши лише ушкодження від уламків падаючих будівель. На цьому заході будуть присутні глави держав та урядів зарубіжних країн, які перебуватимуть у Нью-Йорку.

— У дебатах навколо продовження антитерористичної операції гостро дискутується «іракське питання». З якою позицією вийде на цю дискусію делегація України, як взагалі складається ситуація навколо Іраку в ООН?

— Переважна більшість країн, як ви знаєте, висловлюється проти односторонніх дій з боку Сполучених Штатів стосовно Іраку. Що стосується нашої позиції, то Україна виступає за врегулювання сьогоднішньої кризи навколо Іраку виключно політико-дипломатичними засобами на основі відповідних резолюцій Ради Безпеки ООН. На нашу думку, політичний діалог залишається єдиним ефективним шляхом в напрямку мирного розв’язання іракської проблеми. Україна виходить з того, що питання застосування сили може вирішувати лише Рада Безпеки ООН в рамках встановлених механізмів. Крім того, враховуючи сучасний стан справ, i зокрема триваючий конфлікт на Близькому Сході, будь-яка військова акція може вкрай дестабілізувати цілий регіон і жодним чином не сприятиме, на нашу думку, вирішенню як іракського, так і близькосхідного питань. Україна послідовно обстоює необхідність неухильного виконання Іраком всіх резолюцій Ради Безпеки ООН, якнайшвидшого відновлення міжнародної інспекційної діяльності під егідою ООН та закликає Ірак до співробітництва з Комісією з моніторингу, контролю та інспекцій (UNMOVIC). В роботі зазначеного органу наша держава бере активну участь, будучи представленою: на політичному рівні — в Колегії уповноважених; на експертному — в апараті Комісії у Нью- Йорку, а також серед інспекторів, які мають бути направлені до Іраку. Принципова позиція України з іракського питання була неодноразово продемонстрована делегацією нашої держави протягом членства в Раді Безпеки ООН у 2000-2001 рр. Ми були і залишаємося активними прибічниками діалогу між Генеральним секретарем ООН та Іраком, вбачаючи в ньому найбільш перспективний шлях вирішення існуючих проблемних питань, в тому числі й щодо відновлення міжнародних інспекцій на території цієї країни.

— Тема боротьби з тероризмом, безумовно, залишатиметься найважливішою в дебатах на сесії Генасамблеї. Чим іще буде характерна саме ця сесія?

— Нинішня сесія має розглянути близько 170 питань порядку денного, які стосуються практично всіх аспектів життя міжнародного співтовариства. Серед них — ситуація на Близькому Сході та питання Палестини, балканська проблематика, питання Міжнародного кримінального суду, боротьба з ВІЛ/СНІД, права людини та роззброєння. На цей час, згідно з ротацією, також припадає головування України у Східноєвропейській регіональній групі, до якої належить 21 держава Центральної і Східної Європи. Упродовж вересня Україна координуватиме діяльність цієї групи в ООН, і з окремих питань представлятиме її інтереси у контактах з головами Генеральної Асамблеї, Ради Безпеки, Економічної та Соціальної Ради, інших органів ООН, а також регіональних груп (в ООН їх діє п’ять: крім Східноєвропейської — Африканська, Азійська, Латиноамериканських і Карибських держав, а також група Західноєвропейських та інших країн). Це — почесна місія і водночас величезне додаткове навантаження, але до навантажень нам не звикати. Вже у перший день роботи сесії Генасамблеї буде розглянуто заявку на вступ до ООН Швейцарії. А 27 вересня родина Об’єднаних Націй поповниться ще одним новим членом — Східним Тимором.

— Тема миротворчої діяльності, яку так високо оцінив генеральний секретар ООН, тісно перекликається з темою боротьби з тероризмом. Очевидно, і зараз її актуальність залишиться високою?

— Попит на операції ООН з підтримання миру продовжує зростати. Завдяки триваючому процесу реформування миротворчих механізмів Організація вже сьогодні готова ефективнiше протистояти новим та комплексним загрозам у цій площині. Ми вважаємо, що важлива роль, яку відіграють миротворчі операції ООН в усьому світі, а також особистий внесок кожного окремого миротворця заслуговують на адекватне відзначення. Цього року, як ви знаєте, День миротворця почав святкуватися в нашій державі. На нинішній сесії Генеральної Асамблеї Україна внесе проект резолюції щодо проголошення Міжнародного Дня миротворців ООН. Його призначення бачимо у вшануванні пам’яті загиблих миротворців та відзначенні учасників триваючих та минулих операцій. До речі, цими днями Генеральний секретар ООН передав через наше Постійне представництво нагороди Організації Об’єднаних Націй (медалі імені Дага Хаммаршельда), якими посмертно відзначено українських військовослужбовців, що загинули в операціях ООН із підтримання миру. Незабаром в МЗС України відбудеться урочиста церемонія передачі цих нагород родинам загиблих. Тому я не маю сумніву у широкій підтримці нашої ініціативи, яку буде проголошено у виступі голови нашої делегації Анатолія Зленка, запланованому на 14 вересня, і сподіваюся, що перше відзначення Дня миротворців відбудеться вже наступного року — року 55-ї річницi розгортання першої миротворчої операції ООН.

Газета: 
Рубрика: