Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Острів спотикання

Iспанія та Марокко сперечаються за скелю в Гібралтарській протоці
18 липня, 2002 - 00:00

Iспанія депортувала в Марокко сімох марокканських військовослужбовців, затриманих після висадки іс

панського десанту на острові Перехіль. У офіційному комюніке Мадрида, передає РІА «Новости», проведену операцію названо «очисткою від сторонніх осіб» острова Перехіль. В операції брав участь спецназ іспанських збройних сил за підтримки броньованих машин-амфібій, 6-и десантних і бойових вертольотів, двох есмінців і двох підводних човнів.

Iспанія також відкликала свого посла з Марокко — скандал, що розпочався минулого тижня після висадки десятка марокканських військових на малесенький острів Перехіль, за який сперечаються Мадрид і Рабат, пішов на новий виток. Розмір безлюдного скелястого острівка, що лежить за 200 метрів від африканського берега Гібралтарської протоки, — приблизно, як футбольного поля. У Рабаті стверджують, що Перехіль належить Марокко, і називають цей острів Лейла. Відправку військових на скелю Рабат пояснював тим, що острівець має стратегічне значення у боротьбі з нелегальною міграцією та терроризмом. У Мадриді ж наполягають на тому, що Перехіль належить Іспанії. Від острова — рукою подати до іспанського анклаву Сеута. Її та інші іспанські анклави на території Північної Африки мали захистити п’ять військових кораблів, які Мадрид відправив у ці води після висадки марокканців на острові.

Як заявляла Іспанія, Рабат до вчорашнього дня не дав відповіді на лист офіційного Мадрида, направлений 11 липня, коли марокканські військові зайняли острів. Так само він не прореагував на заклик Европейського Союзу «негайно відкликати війська з Перехілю». Якщо на боці Мадрида в цій суперечці — ЕС та НАТО, то позицію Рабата захищають 22 країни, що входять до складу Ліги арабських держав. Про перебіг операції йдеться в комюніке, голова уряду Іспанії Хосе Марія Аснар постійно інформував главу іспанської держави короля Хуана Карлоса, Раду Безпеки ООН та всі союзні країни. Уряд діяв, отримавши підтримку всіх партій, представлених в іспанському парламенті, яких також своєчасно сповістили про майбутні дії. У тому ж комюніке уряд Іспанії заявляє, що хоче мати з Марокко добросусідські та дружні відносини, базовані на рівноправній i взаємовигідній співпраці.

Скандал довкола острівця Перехіль привернув увагу до проблем іспанських анклавів у Північній Африці, що залишилися після того як Іспанія пішла звідси 1956 року. У містечках Сеута та Мелілья, перше з яких розташоване неподалік від Перехілю, а друге — за кілька сотень кілометрів на схід, живуть близько 120-и тисяч чоловік. Ці поселення — залишки низки іспанських фортів на північноафриканському узбережжі. Тому Сеута і Мелілья ще з XV століття є європейськими територіями, стверджує Мадрид. Назви Сеута та Мелілья мають велике значення для іспанських крайніх правих. Адже марокканський експедиційний корпус одним з перших перейшов на бік Франко 1936 року, коли розпочалась громадянська війна в Іспанії. Крім Перехілю, Мадрид також володіє трьома безлюдними острівками в марокканських водах.

Сеута та Мелілья, рівень життя в яких вищий, ніж у Марокко, останніми роками стали надзвичайно привабливими для нелегальних мігрантів. Нелегали вбачають у анклавах зручний місток, щоб потім перебратися до Іспанії. До того ж, зростання масштабів наркоторгівлі та торгівлі людьми у цьому регіоні не пішли на користь відносинам Іспанії та Марокко. (Проблему Рабат фактично визнав, аргументуючи висадку десанту потребами боротьби з нелегальною міграцією. Однак такі методи іспанську сторону не задовольняють.)

Гарнізони в Сеуті та Мелільї посилено, вертольоти ВПС Іспанії ведуть спостереження за іншими іспанськими територіями у Середземному морі.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: