Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Перес погодився увійти до уряду Шарона

27 лютого, 2001 - 00:00

Зовнішньополітична лінія Ізраїлю не обіцяє бути такою непоступливою після того, як на минулих вихідних стало відомо про згоду колишнього прем’єр-міністра Ізраїлю, Нобелівського лауреата Шимона Переса очолити МЗС Ізраїлю. Як заявив Перес, тепер у нього буде можливість впливати і на політику уряду в галузi безпеки. Торкаючись перспектив мирного процесу, він підкреслив, що нинiшнiй ізраїльський прем’єр Аріель Шарон відновить переговори з палестинцями, оскільки у нього «немає іншого вибору».

Інші близькосхідні новини можуть мати не менше значення. Так, мабуть, уперше держсекретар США Колін Пауелл на спільній прес-конференції з главою Палестинської національної адміністрації Ясиром Арафатом у Рамалласі фактично підтримав вимоги палестинців послабити економічні санкції Ізраїлю в секторі Газу і на Західному березі. Після зустрічі, яка тривала дві години, Пауелл сказав, що настав час «зняти облогу», повідомляє агентство АП. У свою чергу Арафат відкинув можливість односторонніх кроків палестинців. «Ми не посилали до Ізраїлю солдат, вертольоти і танки», — сказав він, підкресливши, що мову про припинення насильства потрібно вести тільки в ізраїльському контексті.

Раніше Шарон сказав Пауеллу в Єрусалимі, що бажає миру не менше ніж інші, але як умову для початку переговорів з арабами поставив припинення насильства насамперед з їхнього боку. «Ізраїль не буде вести переговорів під тиском терору або насильства», — заявив він.

Вибір напряму першого закордонного візиту Пауелла як державного секретаря США — аж ніяк не випадковий: саме в цьому регіоні десять років тому він досяг слави героя Америки, полководця-визволителя Кувейту. Що йому «світить» як палестинському миротворцю — поки невідомо. Арафат дав зрозуміти, що розраховує на підтримку Вашингтона, Пауелл її продемонстрував — але нічого конкретного не пообіцяв. Як, проте, і Ізраїлю. Близький Схід може і створити Пауеллу нев’янучу славу миротворця, і надовго позбавити Білий дім терпіння — якщо, як і нинi, сторони- учасниці конфлікту продовжать спілкування між собою абсолютно різними мовами.

З іншого боку, саме на Близькому Сході стався перший і вельми символічний прямий контакт між Москвою і Вашингтоном з моменту приходу до влади Буша-молодшого. Свою першу зустріч віч-на-віч iз міністром закордонних справ Росії Ігорем Івановим в Каїрi Пауелл назвав прекрасною. Що, принаймні, дає шанс сподіватися, що Москва і Вашингтон знайдуть можливість, дотримуючись своїх інтересів, подолати появу протистояння.

Денис СКЛЯРЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: