Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Перспектива членства — потужний інструмент...»

Радослав СІКОРСЬКИЙ: Європа має бути сміливішою!
30 травня, 2009 - 00:00
ФОТО АВТОРА

Схоже, що з кожним роком перебування в НАТО та ЄС польська дипломатія все більше нарощує свої м’язи. І з кожним роком ростуть апетити цієї країни щодо збільшення впливу на діяльність військового й економічного об’єднання. У цьому зв’язку досить вдалим дипломатичним кроком можна назвати підготовку до святкування двадцятиріччя отримання свободи й краху комунізму в Центральній Європі, яке заплановано на 4 червня у Кракові.

Польщі вже вдалося провести в Європейському Союзі власну ініціативу «Східне партнерство». Варшава дуже пишається, що їй вдалося стартувати свою першу пан’європейську програму «Східне партнерство», сказав у розмові з журналістами із 26-ти європейських країн міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Він також повідомив, що під час неформальної зустрічі в рамках підготовки до головування в ЄС трійки країн: Кіпру, Данії та Польщі було досягнуто домовленості зарахувати до числа пріоритетів «Східне партнерство», а також енергетичну безпеку. Тим часом сильний наголос буде зроблено на морському компоненті, зважаючи на те, що Кіпр виходить на Середземне море, а Данія і Польща — на Балтійське.

Сікорський, який раніше обіймав посаду міністра оборони, також вважає, що ЄС має більше робити в плані оборонної політики. За його словами, Кіпр, який не є членом НАТО, активно виступає за європейську оборонну політику. Міністр висловився за те, щоб Європа була спроможна підтримувати свою дипломатію силою, що означатиме для неї наявність двох страхових полісів замість одного. За словами міністра, польські військові довели, що вони можуть серйозно виконувати експедиційні місії. Відтак, на його думку, оборонна політика може стати ще одним проектом ЄС і областю інтеграції, де Польща може внести значну додаткову вартість.

Водночас Сікорський виступає за те, щоб НАТО було більш енергійним у зборі розвідувальної інформації, оцінці загроз, а відтак у плануванні на випадок надзвичайних ситуацій і проведенні військових навчань. За його словами, потрібен весь спектр, щоб підтримувати НАТО не просто як альянс, а військову організацію, що заслуговує довіри. Всі вступили до НАТО, бажаючи безпеки, яка базується на можливості діяти, відзначив Сікорський, якого вважали одним із ймовірних претендентів на посаду генерального секретаря НАТО. Сам він заявив, що претендентом ніколи не був, додавши при цьому, що пан Андерс Расмуссен буде найкращим генеральним секретарем НАТО. «Ми повністю довіряємо йому й повинні об’єднатися довкола нього, щоб допомогти виграти війну в Афганістані, яка є важливим тестом ефективності НАТО», — підкреслив Сікорський.

Разом з тим, перерахувавши місії під егідою НАТО і ЄС, у яких беруть участь польські вояки, міністр зауважив, що Польща має бути визнаною в НАТО і ЄС. За його словами, має бути баланс у призначеннях на керівні посади між Півднем і Північчю, Заходом і Сходом, між жінками та чоловіками, консерваторами і соціалістами. «Я думаю, що в цьому міксі нові члени також заслуговують на визнання», — сказав він.

Як відомо, Польща розраховує на те, що президентом Європейського парламенту буде обрано євродепутата Єжи Бузика, екс-прем’єр-міністра Польщі. Сьогодні на цю посаду претендує нинішній віце-президент Європарламенту Маріо Мауро, близький друг Сільвіо Берлусконі. Сікорський визнав, що багато в чому перемога Бузика залежить від результатів виборів до Європейського парламенту, зокрема, від того, скільки голосів у парламенті отримає «Громадянська платформа». Разом з тим, міністр повідомив, що з італійським прем’єр-міністром знайдено порозуміння щодо підтримки польського претендента на посаду генерального секретаря Ради Європи. Як відомо, зараз на цю посаду претендують екс-прем’єр-міністр Польщі Влодзімеж Чімошевич і екс-прем’єр-міністр Норвегії Торбьорн Ягланд. «Ми вважаємо, що маємо найкращого кандидата, і Рада Європи потенційно є дуже важливою інституцією, яка потребує ін’єкції нової енергії», — відзначив голова польського зовнішньополітичного відомства.

Коментуючи питання доцільності чи недоцільності розширення ЄС під час кризи, Сікорський відзначив, що Європа має бути значно сміливішою. Він вважає, що в інтересах ЄС через спрощення візового режиму підтримати бажання людей побачити, як працює демократія, капіталізм та європейська інтеграція, загалом сприяти поїздкам людей до ЄС.

«Ми за розширення, — запевнив Сікорський. — Ми отримали вигоду від розширення і думаємо, що розширення має бути завершеним. Західні Балкани мають бути включені до ЄС, і ми, до того ж, дотримуємося Римського договору, в якому стверджується, що будь-яка європейська країна може приєднатися до ЄС. Звісно, для цього потрібно відповідати критеріями. Але в принципі будь-яка європейська країна може вступити до ЄС. Ми не повинні заперечувати цього, бо перспектива членства, хоч би якою вона була далекою, є надзвичайно потужним інструментом європейської зовнішньої політики й впливає на внутрішню політику країн-аспірантів. І ми не повинні позбавляти себе такого інструменту. Звісно, період спаду не є кращим часом, щоб бути щедрим. Але спад пройде — і тоді знову можна бути щедрим».

Польський міністр визнав, що «Східне партнерство» не веде до членства і не є інструментом, щоб стати членом ЄС. Водночас він вважає, що поліпшення судових і юридичних інституцій у країнах, які прагнуть вступити до ЄС, може зробити членство більш реалістичним на практиці.

За словами міністра, йому вдалося під час візиту до Москви переконати міністра Лаврова, що «Східне партнерство» не спрямовано проти Росії. «Це неможливо. Не можна вважати послаблення візового режиму і зменшення торгових бар’єрів спрямованим проти когось», — підкреслив Сікорський.

Він також заперечив, що висловлювався за те, як повідомлялося в ЗМІ, що Росія може бути членом НАТО. «Треба буди дуже обережним щодо того, що написано в газетах. Я не говорив, що Росія може стати членом НАТО. Я сказав: якщо Росія сама вирішить стати кандидатом і почне виконувати критерії для набуття членства в НАТО, то це буде добре для сусідів Росії. Бо це означає розв’язання суперечок щодо кордону, демократичний контроль над збройними силами, а також становлення країни передбачуваним і відповідальним членом міжнародної спільноти. Я таке підтримую. І таке можна було б уявити в 90-х роках. Але Росія обрала інший шлях», — сказав міністр.

Відповідаючи на запитання, як ЄС має реагувати на пропозиції російського президента щодо створення нової європейської системи колективної безпеки, Сікорський наголосив на тому, що європейці щасливі з існуючими структурами безпеки. Він нагадав, що Росія є частиною деяких з них, як-от ОБСЄ. За його словами, якщо Росія хоче інтенсифікувати діалог щодо того, як поліпшити діяльність цієї організації або інших інституцій, це буде сприйнято добре. «Але ми не певні щодо того, що означають пропозиції Медведєва. Втім, ми всі готові розмовляти, бо ми поважаємо Росією та президента Медведєва», — сказав польський міністр.

Микола СІРУК, «День», Варшава
Газета: 
Рубрика: