Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Підручник Зленка

Про необхідність стратегічного мислення для України
26 лютого, 2009 - 00:00

Презентація книжки «Зовнішня стратегія і дипломатія України», яка відбулася днями в Інституті міжнародних відносин Київського державного університету, стала приводом для дискусій щодо майбутньої зовнішньополітичної стратегії нашої держави.

Слід зазначити, що книжку-підручник власноруч написав корифей української дипломатії, двічі міністр закордонних справ України Анатолій Зленко, який і презентував її експертам з міжнародних відносин, українським дипломатам. Як відзначали учасники презентації, серед яких був чинний міністр закордонних справ Володимир Огризко, екс-міністр Геннадій Удовенко, цей «авторизований підручник являє собою сплав практики і теорії».

За словами Зленка, книга присвячена непростому шляху створення зовнішньої політики України. «Як свідок і учасник багатьох подій, я намагався показати формування зовнішньої політики й привернути увагу до вироблення зовнішньополітичної стратегії», — відзначив автор. На його думку, нам треба мислити категоріями стратегічного моделювання ситуацій, вміти оцінювати внутрішню та зовнішню ситуацію, враховувати нові реалії і визначити нову зовнішньополітичну стратегію, здійснювати моделювання. А після цього ухвалювати рішення та імплементувати їх.

Володимир Огризко вважає, що книга-дороговказ Зленка потрібна не лише студентам, але й тим дипломатам, які претендують на високі посади в міністерстві. За словами міністра, такі люди мають піднятися на рівень осмислення завдань, які стоять перед Україною.

Заступник генерального директора Центру ім. Разумкова Валерій Чалий вважає слушним посилання автора підручника на те, що певну роль суспільства у формулюванні зовнішньої політики. Експерт також вважає досить влучним формулюванням — конкурентну модель формування зовнішньої політики України, що відбувається сьогодні в нашій країні. Разом із тим Валерій Чалий звернув увагу на те, що в сьогоднішніх складних умова уряду не можна економити на фінансовому забезпеченні формування іміджу і привабливості України. Окрім цього, експерт вважає, що зараз в Україні дуже мало використовується потенціал тих людей, які мають величезний досвід зовнішньополітичної діяльності.

Багато експертів, дипломатів відзначали, що сьогодні застаріла ухвалена постановою Верховної Ради постанова «Про основні напрямки зовнішньої політики України». «За ці роки світ змінився, змінилася Україна, а також міжнародні відносини. Давно настав час розробити нові засади зовнішньополітичної діяльності України», — відзначив екс-посол України в Туреччині Ігор Туринський. Він вважає, що найкращим часом ухвалення нових засад був період після помаранчевої революції. Однак, за словами, дипломата, таку нагоду було втрачено і тепер через розбіжність думок у суспільстві та парламенті навряд чи це можливо зробити.

Тим часом експерт із міжнародних питань, перший заступник директора Національного інституту проблем міжнародної безпеки Анатолій Гуцал вважає, що глобальна криза змушує дипломатів мати стратегічне бачення подій, які розвиваються. І стратегічне бачення майбутніх цілей слід поєднувати з можливостями. Окрім того, на думку експерта, для України важливою є здатність бачити себе у світі, а також розуміти, яких цілей хочуть досягти інші країни.

Колишній перший заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий звернув увагу на існування в Україні кризи легітимності щодо засад зовнішньої політики. Він вважає, що це стосується таких цілей як вступ до ЄС і НАТО. За його словами, обидві ці організації сказали Україні «ні», щонайменше на 10, а то й більше років. І тому можна говорити про відсутність зовнішньої легітимності щодо європейського та євроатлантичного вибору України. Олександр Чалий вважає, що Україні потрібно шукати оновлену зовнішньополітичну стратегію, з якою потрібно вступати в 2010 рік. Торкаючись питання браку внутрішньої легітимності щодо без пекового питання, іншими словами вступу України в НАТО, екс-заступник міністра висловився за те, що потрібно звернутися до народу і запитати його, чого він хоче. Олександр Чалий також зазначив, що Україна визначається не етносом, а територією, тому політикам зі сходу чи заходу не потрібно нав’язувати свою волю, а шукати ідеї, які будуть «зшивати» Україну.

Екс-посол в Німеччині та Туреччині, екс-керівник Головної служби зовнішньої політики Секретаріату Президента України Ігор Долгов відзначив, що зовнішньополітична стратегія це щось стале, яке не можна часто змінювати. На його думку, засади зовнішньої політики не повинні визначатися законом. «Засади зовнішньої політики — це не політична програма партій, тим більше за відсутності проробленої партійної ідеології», — відзначив екс-посол. Ігор Долгов вважає, що засади можна змінювати в контексті стану суспільства, що існує на сьогодні.

Тим часом український експерт із зовнішньополітичних питань Андрій Фіалко, в минулому радник президента Кучми, впевнений, що нові політичні сили, які прийдуть до влади, внесуть суттєві корективи до євроатлантичної інтеграції України.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: