Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Погляд із «Ѓете-Iнституту»

19 листопада, 2008 - 00:00

Україна стає все більш цікавою для іноземців — свідчить статистика. За даними МВС, у нашу державу щорічно приїжджає близько 500 тис. громадян інших країн, при цьому понад половина з них — по роботі. Процес щоденного прибуття-відбуття іноземців на українських вокзалах та в аеропортах триває нескінченно. При цьому важливо знати, які спогади громадяни чужих держав везуть із нашої країни? Якою вони побачили Україну, чи накладає вона свій відбиток на приїжджих? Про це в інтерв’ю «Дню» розповіла керівник культурного центру «Ѓете-Інститут» Маріон ГААЗЕ. Після трьох років проживання в нашій державі німкеня має відповіді на багато запитань, зокрема, який імідж має Україна за кордоном і як вона виглядає у світлі німецьких ЗМІ.

— Яка основна мета Гете-Інституту в Німеччині? Чи існує якась українська специфіка?

— «Гете-Інститут» є німецьким культурним інститутом за кордоном і його завдання полягає в тому, щоб підтримувати й поглиблювати культурний обмін між Німеччиною та Україною, а також підтримувати німецьку мову. Іншим завданням є надання актуальної інформації про Німеччину. Але важливим є те, що ми реалізуємо та здійснюємо свої проекти разом із нашими українськими партнерами і ці проекти здійснюються у багатьох культурних сферах. Хочу відзначити, що фінансування нашого інституту здійснюється за рахунок коштів громадських організацій.

— Яким було ваше уявлення про Україну до приїзду сюди і чи змінилася ваша думка після того, як ви провели тут певний час?

— Я прибула до України в жовтні 2005 року, й до того я жодного разу тут не була і не мала про цю країну достатньої інформації. Але, звичайно, у себе вдома я спостерігала по телевізору репортажі про помаранчеву революцію у 2004 році, тобто у той період, коли на Україну була спрямована увага світової громадськості. Ці картини викликали в мене почуття надії та великих очікувань. За час свого перебування тут я познайомилася з Україною. Як для керівника культурного інституту — працювати тут просто чудова нагода. Серед українців є багато молодих людей, які цікавляться німецькою мовою, контактами з Німеччиною. Взагалі, я бачу, що це активна країна, сповнена життя, тут багато молоді, що має цікаві ідеї та хорошу освіту, вони прагнуть чогось досягти. Також у цій країні є багато талантів — музикантів, митців, діячів культури. Це люди, які цікавляться найновішими тенденціями в культурі. Я не впевнена, чи усвідомлюють такий великий потенціал ті, хто несуть відповідальність за прийняття рішень в державі. Мене дуже засмучує те, що я бачу. Сучасне мистецтво, сучасні напрямки культури отримують замало підтримки з боку держави. А саме авангардні тенденції є еліксиром життя кожного сучасного суспільства. Тим не менш ця країна має великий потенціал, я переконана в цьому і мені дуже приємно працювати з українцями, вони мене надихають у діяльності.

— Який імідж має Україна в Німеччині, на вашу думку? Що пересічні німці думають про нашу країну?

— Проблема полягає в тому, що Україна все ще не є достатньо відомою в Німеччині. З іншого боку, багато партнерів, які беруть участь у культурному обміні на рівні міст, інституцій, на особистому рівні доклали багато зусиль до того, щоб Україна стала відомою в Німеччині, щоб значення України було більш вагомим. Є дуже багато різних видів обміну між нашими країнами, є партнерство між містами, мистецькими організаціями. З іншого боку, велику роль у загальнонімецьких газетах та інших ЗМІ відіграють повідомлення про Україну, які стосуються корупції та інших проблем. Звичайний німець черпає інформацію саме з цих джерел. І, на мою думку, інформація, що подається про Україну, є об’єктивною. Водночас ЗМІ, які пишуть про вашу країну та її проблеми, демонструють розуміння цих складностей. Та треба розуміти: сучасна політична ситуація не зміниться через те, що в Німеччині будуть більш оптимістично дивитися на Україну.

— Як ви вважаєте, що Україна може здійснити для того, щоб покращити свій імідж у світі?

— Думаю, що в першу чергу, мова йде про внутрішньополітичні проблеми, про досягнення політичної стабільності. Крім того, багато пропозицій для України зробив Європейський Союз, і якщо Україна докладе зусиль і працюватиме для здійснення цих пропозицій, то це буде внесок у зміцнення стосунків між Україною та ЄС і світом. Завдання нашого інституту полягає в тому, щоб зробити відомим жваве культурне українське середовище. Звичайно, ми використовуємо всі можливості, щоб українські митці їхали до Німеччини й демонстрували здобутки України культурної.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: