Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Про роль регіонів

Чому меру Вроцлава обіцяють велике політичне майбутнє?
5 червня, 2008 - 00:00

Як відомо, в Польщі Краків і Вроцлав змагаються за лаври найкрасивішого міста в Польщі. Схоже, поки що поляки надають перевагу Кракову, який, на відміну від Вроцлава і Варшави, вцілів після Другої світової війни та зберіг свою красу в первозданному вигляді. Однак Вроцлав має намір стати законодавцем у галузі інновацій і технологій не лише в Польщі, але й у Європі. Якою бачиться з боку Вроцлава боротьба двох польських міст і яким чином Вроцлав може стати відомiшим і привабливiшим? Які вигоди дістало місто від вступу Польщі до ЄС? Чи підготується місто до проведення чемпіонату Європи з футболу? Яким чином мер може завоювати популярність серед своїх городян? Про це в ексклюзивному інтерв’ю «Дню» президента Вроцлава Рафала Дудкевича, який як незалежний кандидат уперше був обраний на цю посаду 2002 року і переобраний 2006-го. Деякі польські спостерігачі говорять, що на вроцлавського мера чекає велике політичне майбутнє. Йому навіть пророчать посаду президента Польщі або голови уряду.

— Пане мер, ви згадали в своїй короткій промові на відкритті форуму журналістів країн Центральноєвропейської ініціативи «Регіональне співробітництво в Європі, що змінюється», що, надаючи права вільності Кракову після Вроцлава, польський король наголосив, що життя в Кракові не повинне вестися так, як це роблять у Вроцлаві. Чи означає це те, що і зараз Вроцлав поводиться не так, як слід?

— Тут можна зазначити два аспекти. По-перше, Краків і Вроцлав — два дуже красивих міста. По-друге, існує відмінність між Краковом і Вроцлавом, і вона є, скоріше, психологічною. Якщо ми говоримо про суспільство, то в Кракові воно є старiшим і там традиції глибші. Тим часом у Вроцлаві суспільство молодше. Це пояснюється тим, що місто було зруйноване, і тому його ідентичність є зовсім новою, свіжою. У випадку Вроцлава вона народилася нещодавно. З ментального погляду, дійсно, існують відмінності. Ми всі є поляками й розмовляємо польською мовою. Але є щось особливе. Можливо, Краків є значно відомішим містом. Натомість, можливо, Вроцлав є трохи божевільним. Ось на чому я хотів би наголосити.

— Що ви можете чи плануєте зробити, щоб ваше місто стало більш відомим, не кажу в Польщі, а в Європі?

— Коли йдеться про місто, то найважливіше, це те, що нам потрібно підійматися, підвищувати рівень життя. І за це я відповідаю. Водночас ми намагаємося дотримуватися певних духовних цінностей. Тому що нам потрібно будувати й поліпшувати дороги, інфраструктуру, але також і культуру. Адже людина має два аспекти або боки. І коли йдеться про Європу, тоді питання стає складнішим. На наш погляд, нам ще треба доганяти. Тому що досі зберігається великий розрив між Центральною і Східною Європою та Західною Європою. Ми розвиваємося добре, але дистанція все ще існує. По-друге, перед нами є два виклики. Загалом я можу зазначити, що Європа повинна стати більш інноваційною, щоб бути спроможною конкурувати з США й Азією, а також регіонами, які є економічно сильними. Але другий виклик є складнiшим. Ми старішаємо. У середньому сім’я в Європі має менше двох дітей. Це надзвичайно важливо, і я не знаю, яке рішення може бути знайдене і як підвищити народжуваність. Я маю певні ідеї, як створити інновації, як стати креативним, як забезпечити економічне зростання. Але що робити в плані демографії? Можливо, це найважливіший момент, якщо ми говоримо про майбутнє Європи.

— Чи можете ви детальніше зупинитися на ваших ідеях про інновації?

— Щоб створити інновації, вам потрібно мати креативність, належний рівень розвитку науки. Треба налагодити співробітництво між бізнесом і академічними колами. Крім того, потрібно бути відкритим. Бо чим складнішим є суспільство, тим воно креативніше. Необхідно мати сильну ідентичність. Також має бути поєднання згаданих рис. Оскільки для інновацій необхідна концентрація людей в певних місцях. Вони мають обмінюватися ідеями. Але вони повинні мати ідеї. Я маю на увазі, що наявність багатьох культур, багатьох мов може допомогти. У цьому плані Європа має потужний потенціал.

— А чи визнає Європа Вроцлав як такий центр інновацій? Адже, схоже, європейський інститут інновацій та технологій буде створено в Будапешті. Про це, зокрема, писали польські газети.

— Дійсно, скоріш за все, так і буде. Але остаточне рішення буде ухвалене 18 червня. Існує намір розмістити цей інститут у Будапешті. Ми пишаємося тим, що серед п’яти європейських міст, включаючи Відень, Барселону, Будапешт і Вроцлав, ми є на другому місці. Так що все нормально. Але цілком можливо, що штаб-квартира цього інституту буде віддана Будапешту. Але ми все-таки сподіваємося мати вигоду від цього процесу. Один з інститутів, який планується в майбутньому побудувати, розміщуватиметься у Вроцлаві. Це важливо. Ми є дуже чесним європейським містом, яке першим подало таку заявку відразу ж після того, як пан Баррозо виразив цю ідею. По-друге, громадянська підтримка в Польщі цього проекту — найсильніша.

— У порівнянні з Угорщиною...

— Будапешт дуже красиве місто. І я не маю нічого проти нього. Втім, щодо Будапешта — це лише урядовий проект. А в нас 250 тис. поляків підписалися на підтримку нашої ідеї, щоб європейський інститут інновацій і технологій розміщувався у Вроцлаві. Це дуже добре.

— Пане мер, які вигоди дістав Вроцлав від приєднання Польщі до ЄС?

— Дуже багато. По-перше, ми дійсно пишаємося тим, що є членами європейської сім’ї. По-друге, ми отримуємо європейські гроші. Це другий план Маршалла для Європи. Я говорю про нашу частину Європи. Ми не змогли скористатися планом Маршалла після Другої світової війни. Тепер ми отримуємо дещо. Я маю на увазі, що створення більшого ринку, приєднання країни до Європейського Союзу, отримання доступу до європейського ринку приносить нам інвестиції. Багато компаній з США, Азії хочуть мати доступ до європейського ринку і багато компаній пересуваються з Західної Європи до Східної. Чесно кажучи, у нас дешевше. А це створює нові робочі місця, більш швидке зростання економіки. Загалом, весь процес дійсно є позитивним. Я великий прихильник ЄС, хоча слід зазначити, що Євросоюз є інститутом. А кожен інститут має як позитивні, так і негативні риси. Я хочу наголосити, що це було дійсно велике рішення для нас.

— Оскільки Вроцлав братиме участь у Євро-2012, хотілося б вас запитати, чи впевнені ви у тому, що наші країни гідно підготуються до проведення цього футбольного чемпіонату?

— Я не маю сумнівів, що це буде зроблено, і ми нормально підготуємося до цього футбольного свята. Це європейський проект, і він є важливим як для України, так і для Польщі. Можливо, Польща краще ніж Україна підготовлена до цього в плані інфраструктури. Але натомість Україна краще підготовлена з погляду стадіонів. Але, врешті-решт, я не маю сумнівів, що футболісти гратимуть у 2012 році в Польщі й Україні.

— Ви згадали стадіони. Коли вони будуть готові, зокрема, у Вроцлаві?

— Ми побудуємо новий стадіон. Процес будівництва почнеться наприкінці цього року і завершиться до кінця 2010 року. Компанію, яка будуватиме стадіон, буде визначено на спеціальному тендері. А місто фінансуватиме будівництво цього стадіону.

— В українському тижневику нещодавно була опублікована стаття, що Гданськ, на відміну від Вроцлава, погано налаштований на співробітництво з українськими містами в плані підготовки до Євро 2012. Як ви загалом оцінюєте співпрацю між містами Польщі й України в підготовці до Євро-2012?

— Я не знаю про ситуацію в Гданську. Ми співпрацюємо зі Львовом, який, на мою думку, є красивим містом в Україні. Це місто пов’язане з польською культурою. Багато мешканців Вроцлава мають родинні зв’язки зі Львовом. Ми отримали від Західної Європи те, що можна продовжувати давати Україні. А Україна є суверенною державою, і тому ми продовжуємо їй давати щось. І нарешті, вам треба бути відкритими, інакше життя не буде таким цікавим.

— Яким досвідом ви як мер готові поділиться з українськими колегами? Що є важливим у роботі мера?

— По-перше, необхідно співпрацювати з Європою. Нам потрібно створити велику Європу, яка дотримується традиційних цінностей, християнства. Я відчуваю сильні тенденції в Україні, щоб бути частиною Європи. Але це має розвиватися, і ви повинні сповідувати ці цінності.

— А все-таки, в чому полягає секрет популярності серед населення?

— Я би так сказав: щоб ви не робили, думайте про людей. Піклуйтеся про людей. Це найважливiше. І це не залежить від того, де ви працюєте — у Вроцлаві, Кракові, Львові чи Києві. Все, що ми робимо, має бути присвячено людям.

— А чи можна назвати рецепт багаторазового обрання на посаду мера?

— Це мій другий термін. Завершу його у 2010 році і подивлюся. Я не маю жодної ідеї, чим я займатимуся в майбутньому. 2010 року я прийму рішення, чи буду я далі балотуватися в мери, чи ні. Але наразі не маю уявлення про це.

— Можливо, станете прем’єр-міністром?

— Не знаю. Зараз я присвячую весь свій час і сили Вроцлаву.

— Пане мер, яке ваше враження про Київ?

— Я тільки раз був у Києві, і пробув лише два дні. Це велике місто, життя в ньому триває майже 24 години, гарні ресторани, красиві люди. Але чесно кажучи, я провів там надто мало часу, щоб сказати більше.

Микола СІРУК, «День», Вроцлав
Газета: 
Рубрика: