Україна могла двічі святкувати сьогоднішню дату разом із альянсом як союзник, а не лише як партнер. Вона двічі втратила шанс стати членом цієї організації — 2004 року, коли на Стамбульському саміті тодішній президент США Джордж Буш-молодший проігнорував прагнення України через репутаційні втрати адміністрації Кучми.
Другого разу це сталося 2009 року, на саміті в Бухаресті, коли канцлер Німеччини Ангела Меркель сказала «ні», хоча і президент, і спікер, і глава парламенту написали лист на початку року про бажання країни приєднатися до альянсу. І якщо 2004 року спротив вступу НАТО становили комуністи, то 2009-го головним опонентом цього була Партія регіонів, яка робила ставку на антинатовську риторику з метою повернутися до влади. Хоча її лідер Віктор Янукович 2003 р. разом зі своєю фракцією проголосував у Верховній Раді за майбутній вступ України до НАТО і ЄС. Проте коли він став Президентом (попри те, що проголосив позаблоковий статус), почав активно співпрацювати з альянсом, що досить позитивно оцінюють в Брюсселі. Але в майбутньому Віктор Янукович, мабуть, теж дійде до висновку, що Україні все ж таки треба було скористатися можливістю вступити до НАТО, тоді було б легше вести непростий діалог із Москвою, яка намагається змусити нашу країну приєднатися до Митного союзу.
Микола СІРУК, «День»
4 квітня є важливим днем для НАТО, оскільки в цей день 1949 року було засновано Альянс. Ця дата природно стає доброю нагодою обдумати досягнення, а також поглянути уперед. Одним із ключових елементів, який сприяв успіху НАТО протягом останніх 20 років, це партнерські відносини в організації. Керуючись принципами взаємоповаги, взаємної відповідальності та взаємного інтересу, НАТО та його партнери все частіше співпрацюють, докладаючи воістину спільних зусиль для вирішення складних та непередбачуваних глобальних ризиків та загроз сучасності.
Альянс продовжує будувати та розширювати свою мережу партнерських зв’язків. Сьогодні НАТО має налагоджені партнерські зв’язки не лише в Євроатлантичному регіоні, але також у Середземноморському регіоні та в районі Перської затоки, рівно як і з іншими міжнародними організаціями, такими як ООН, ОБСЄ, ЄС та Африканським Союзом.
Як ілюстрацію зростаючої глибини та різноманітності відносин, можемо навести приклад нещодавнього підписання спільної політичної заяви між НАТО та Австралією, яка відображає їх обопільне прагнення до поглиблення співпраці у вирішенні спільних загроз. У 2012 році НАТО також розпочало співпрацю із Монголією в рамках програми Наука заради миру та безпеки (НМБ). Одним зі спільних проектів з Монголією буде розробка бази геоданих для відновлення колишніх військових об’єктів з тим щоб відновити занепадницькі землі в Монголії. Інший проект буде здійснено в області підтримки інформаційних технологій. Він включає в себе оновлення інформаційної інфраструктури Монгольської академії наук разом із навчанням.
НАТО та Росія мають намір продовжувати розробку стратегічного партнерства в галузях, які становлять спільний інтерес. Афганістан може бути яскравим прикладом ілюстрації успіхів, досягнутих у відносинах між Росією та НАТО. Співпраця з питань стосовно Афганістану поглибилася зі зростанням підтримки Росією транзитів НАТО для місії ISAF, підготовкою офіцерів по боротьбі з наркоторговлею і технічним обслуговуванням гелікоптерів афганської армії. У сфері співпраці в повітряному просторі, союзники НАТО та Росія виступили з ініціативою, яка дозволяє сусіднім країнам співпрацювати задля того, щоб терористи не могли використати громадянські літаки для здійснення нападів.
НАТО також продовжує розвивати свої відносини з цілою низкою міжнародних організацій. Контингенти НАТО та Європейського Союзу працюють разом в Косово, Афганістані, та разом борються з піратством біля Сомалійського півострову.
Контакти між представниками цих організацій підтримуються для обміну інформацією, а також, щоб уникати дублювань, зокрема галузі розвитку потенціалу.
Організація з безпеки і співробітництва в Європі і НАТО також стабільно підтримують зв’язки. Африканський Союз та НАТО продовжують вивчати можливості для подальшої співпраці.
НАТО та Україна продовжують розвивати своє особливе партнерство. Аби продемонструвати цю тверду прихильність до України, союзники НАТО підтримують ряд проектів в Україні через цільові фонди. Один із таких проектів проводить перепідготовку колишніх військовослужбовців, які втратили роботу через реформування системи оборони України. Ця ініціатива є вкрай важливою, оскільки вона дає можливість особам, які зазнали негативного впливу реформи, забезпечити більш стабільне майбутнє для себе, їх сімей та громад.
Програма Професійного Розвитку підтримується НАТО та індивідуальними союзниками. Вона спрямована на розвиток продуктивності українських установ, зокрема в оборонній та безпековій сферах. До України прибудуть експерти з метою допомогти модернізувати ці установи, покращити їхню систему управління та зробити їхню підзвітність більш демократичною.
Інший проект за підтримки НАТО спрямований на знищення надлишку боєприпасів та вибухівки. Починаючи з 2005 року в його рамках було знищено десятки тисяч тон зброї. НАТО також завершує оформлення трастового фонду для фінансування нейтралізації радіоактивних речовин на місцях розташування колишніх радянських військових баз, захищаючи, таким чином, навколишнє середовище, і дозволяючи українським військовим силам сконцентруватися на їхньому основному завданні.
Україна, зі свого боку, є цінним партнером НАТО і постійним учасником його операцій. Українські воєнні служать пліч-о-пліч із солдатами НАТО в Афганістані та Косово, а українські експерти допомагають тренувати афганські сили безпеки. Україна братиме участь у небойовій місії НАТО в Афганістані по закінченню 2014 року, і вже приєдналася до процесу планування цієї місії. Цінний вклад у діяльність НАТО Україна здійснила також у сферах медичної підтримки, захисту проти атак із застосуванням хімічної зброї, і у транспортній сфері.
Нещодавно НАТО та Україна посилили співробітництво на зустрічі міністрів оборони під час Комісії Україна-НАТО, засідання якої відбулося в лютому 2013 року. Тоді НАТО й Україна підписали угоди, які підтверджують намір України надати фрегат і гелікоптер для антипіратської операції «Океанський щит» на узбережжі Сомалі.
Партнерські стосунки завжди були важливими для розвитку й успіху НАТО. Наш світ такий мінливий і непередбачуваний, тож НАТО продовжуватиме адаптуватися, щоб забезпечити нові потреби у сфері захисту навколишнього середовища. Працюючи з партнерами й розділяючи з ними цей тягар, НАТО робить світ, у якому ми живемо, більш безпечним, і надалі докладатиме для цього максимум зусиль.
Наталія НЕМИЛІВСЬКА — директор Центру інформації та документації НАТО в Україні