Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Росіяни втратили контроль над владою

27 вересня, 2007 - 00:00

Російська модель правління виключає основні політичні права, підзвітність суспільству. При цьому в країні сильно погіршилася якість демократії і відбувається поступове захоплення державою незалежних ЗМІ, внаслідок чого росіяни втратили контроль над владою. До таких висновків прийшли автори доповіді «Країни на роздоріжжі», підготовленої американською правозахисною організацією Freedom House. «Хоча Росія формально зберегла багато демократичних інституцій, але вже 2005 року, після реформи виборчої системи, Росія за більшістю мірок не могла вважатися демократією. Країна стала більше схожа на автократичні режими Центральної Азії, ніж на консолідовані демократії країн Східної Європи, які нещодавно приєдналися до ЄС», — говориться в доповіді. Основними проблемами для Росії, на думку авторів доповіді, є, з одного боку, відсутність реальних механізмів громадянського контролю за владою, а з другого — посилення влади Кремля. «Запропонована Путіним концепція «суверенної демократії» має мало спільного зі справжнім демократичним правлінням», — говориться в документі. «У політичній системі при Путіні все більше домінує виконавча влада на шкоду законодавчій і юридичній», — вважають автори доповіді. Автори документа зазначають, що реальна політична опозиція в Росії перестала існувати. «На зміну системі політичних партій, що зароджувалася в 90-х, прийшов набір політичних організацій, лояльних, насамперед, президенту і багато в чому залежних від нього», — говориться у доповіді.

Більш того, стверджує Freedom House, додатковий удар по демократії було завдано поступовим захопленням державою незалежних ЗМІ. Чинне в Росії законодавство, зазначається в доповіді, перешкоджає діяльності неурядових організацій. Деякі з них були безцеремонно обшукані і закриті владою, а правозахисні і демократичні групи звинувачено в діяльності на користь зарубіжних держав. За умов, що склалися, роблять висновки автори доповіді, «громадянське суспільство виявляється неспроможним запобігати порушенням, що допускаються державою, а відсутність політичної опозиції підвищує значення зовнішнього моніторингу».

Разом з тим, за оцінкою Freedom House, Росія сьогодні є набагато більш вільною країною, ніж вона була за радянських часів. «Російські громадяни вже не зазнають такого жорсткого державного контролю у всіх аспектах свого життя», — говориться в документі. Але, незважаючи на це, «росіяни не можуть вільно висловлювати думки про політичних лідерів, збиратися або читати те, що їм хочеться, в російській пресі», вказують американські дослідники. Одним з показників обмеженої свободи вони вважають майбутні президентські вибори, під час яких, на їх думку, «російським виборцям не дадуть можливості вільно обрати нового главу держави серед незалежних кандидатів». «Чималі сумніви в тому, чи відбудуться взагалі ці вибори, говорять про серйозну загрозу, яка нависла над російською демократією», — роблять висновок автори доповіді.

У російських офіційних колах розцінили чергову доповідь Freedom House як «надто необ’єктивну». «Висновки Freedom House категорично суперечать настроям, які існують сьогодні в російському суспільстві», — стверджує глава комітету Держдуми у міжнародних справах Костянтин Косачов. За його переконанням, «зараз основоположні права людини як у соціально- економічній сфері, так і в політичній, захищені набагато краще, ніж будь-коли в російській або радянській історії».

Іншої думки дотримується директор Московського бюро з прав людини Олександр Брод. За його словами, «безумовно, ситуація з правами людини в Росії далека від досконалості». Тим часом, «малювати ситуацію тільки в похмурих тонах було б помилково», — цитує Бі- Бі-Сі Брода. Правозахисник вважає, що ситуація в Росії міняється, є економічне зростання, яке веде до підвищення рівня життя людей. Директор МБПЛ вважає, що спостерігачі з Freedom House виробили для себе систему оцінок і стереотипів, які вони накладають щорічно на ситуацію, яка, до речі, динамічно міняється.

КОМЕНТАР

Олексій СИДОРЕНКО, координатор програм «Суспільство і регіональна політика» московського Центру Карнеги:

— Погіршення рангу Росії є об’єктивним. Підтверджень цьому багато: це ухвалений закон про некомерційні організації (НКО), ліквідація політичних партій, рестриктивне електоральне законодавство і, зокрема, скасування порога явки і графи проти всіх, часті випадки фальсифікації виборів. Звичайно, всі ці речі становлять для російської влади недоброзичливу картину. Якщо подивитися на стан речей у Росії, то регрес дійсно є. НКО і політичні партії відчувають, що політичний простір закривається і стає дедалі все більш підконтрольним.

Щодо свідомості російського суспільства, то, на мою думку, більшість населення Росії ця ситуація поки влаштовує. Фактично, йдеться про затребуваність тих цінностей, які намагаються виміряти укладачі доповіді за існуючої свідомості, підконтрольних телеканалах і медіа, а також доволі слабому громадянському суспільстві. Напевно, у ситуації, що склалася внаслідок чіткої стратегії влади і правлячої еліти, звичайно, більшості населення такий рейтинг є мало цікавим сам по собі. Можливо, він стане більш цікавий, коли люди «прокинуться» і зрозуміють, що вони живуть в дещо іншій країні, ніж звикли уявляти. Звичайно, викликає питання, коли в одну категорію з Росією потрапляють країни, де ситуація насправді набагато гірша.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: