Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Розбір польотів

Росію знову турбує співпраця Грузії з НАТО
16 липня, 2003 - 00:00

Президент Грузії Едуард Шеварднадзе спростував підозри Кремля в тому, що літаки НАТО можуть вести розвідку південних регіонів Росії з грузинської території. Чергове напруження у відносинах Москви та Тбілісі виникло тиждень тому. 9 липня у грузинській столиці здійснив показовий політ літак Альянсу АВАКС. На цьому ж літаку до Тбілісі прибув командуючий силами раннього оповіщення та повітряного контролю НАТО Йохан Дора. Радар АВАКС може проводити розвідку території радіусом понад триста кілометрів. Таким чином, розвідувальні літаки здатні стежити за територією Росії, не залишаючи повітряного простору Грузії. Тому Москва різко відреагувала на показовий політ у Тбілісі. «Ми розраховуємо на те, що в рамках Ради Росії — НАТО будуть дані відповідні пояснення відповідно до зобов’язань Альянсу забезпечити відвертість щодо здійснюваної НАТО військової діяльності», — заявив офіційний представник МЗС РФ Олександр Яковенко.

Тим часом голова служби громадських зв’язків Міністерства оборони Грузії Міріан Кікнадзе повідомив інтернет-журналу «Civil.ge», що Йохан Дора та глава грузинського оборонного відомства Давид Тевзадзе не підписували жодної угоди про використання розвідувальних літаків типу АВАКС. Візит Йохана Дора мав ознайомлювальний характер і відбувся у рамках програми НАТО «Партнерство заради миру». А літак під час показового польоту не наближався до російських кордонів. «Дивною є така реакція з боку Росії, тоді як її військові літаки часто порушують повітряний простір Грузії», — сказав Міріан Кiкнадзе.

Вiйськовий оглядач Радіо Свобода Коба Ліклікадзе зазначає, що показовий політ літака АВАКС був абсолютно природною подією, оскільки Грузія подала заявку до НАТО з проханням прийняти її у програму обміну базами повітряних даних.

Ця історія — не перший випадок, коли в небі Грузії з’явився розвідувальний літак іноземної держави. У березні нинішнього року, до початку війни в Іраку, до грузинського повітряного простору тричі входив розвідувальний літак збройних сил США U-2S. Реакція Росії й тоді була різкою. Москва звинуватила Вашингтон у проведенні тактики «холодної війни».

КОМЕНТАР

Арчил ГЕГЕШИДЗЕ, Грузинський фонд стратегічних і міжнародних досліджень:

— Інтеграція до НАТО є одним із найважливіших зовнішньополітичних пріоритетів Грузії. Безумовно, для здійснення цієї мети багато що слід зробити з нашого боку, крім того, Альянс має бути готовим прийняти до своїх лав такі країни, як Грузія та Україна. Політ літака 9 липня був винятково демонстраційним і ніяк не мав бути розцінений російською стороною як демарш або щось подібне. Технічна взаємодія з НАТО, програма «Партнерство заради миру» дуже важливі для Грузії як країни, яка прагне стати членом Альянсу.

Переважна більшість грузинських політиків підтримує курс на євроатлантичну інтеграцію. У суспільстві з цього питання існує практично повний консенсус. Слід зазначити, що політики, які ратують за зближення з Росією, виступають за добросусідські відносини, розвиток торгівлі між нашими країнами тощо. Усі усвідомлюють, що інше зближення з Москвою не відповідає інтересам Грузії. Якщо підійти до цього питання в чорно-білих тонах, можна сказати, що зближення з Росією Білорусі та Молдови не принесло цим країнами ані зростання робочих місць, ані вирішення конфліктів. Довгі роки, а можливо, й десятиріччя, Грузія орієнтуватиметься на російський ринок, оскільки експортна спроможність нашої країни на міжнародному ринку ще не скоро вийде на гідний рівень. Ми шукаємо гарантій безпеки на Заході, оскільки в Росії їх поки що шукати марно. Але ми також прагнемо гармонізувати інтереси Росії та Заходу, зокрема США, на Південному Кавказі.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: