Лондонська конференція щодо ситуації в Лівії завершилася черговим ультиматумом лідерові Джамахирії полковнику Муаммару Каддафі. Учасники цього форуму, на якому зібралися представники сорока держав, одноголосно прийняли рішення, згідно з яким, авіаудари по силам лівійського режиму триватимуть доти, доки Муаммар Каддафі не виконає всіх вимог резолюції ООН з припинення актів насильства щодо цивільних осіб і не виведе війська із зайнятих ними міст. Але схоже, що учасники антикаддафівської коаліції ладні йти далі — розпочати озброювати лівійських повстанців. Президент США Барак Обама заявив, що Вашингтон не виключає поставок зброї повстанцям, що б’ються проти лівійського лідера Муаммара Каддафі. При цьому американський лідер наголосив, що режим Каддафі значно ослаблений, йому скоро прийде кінець. «Як ми бачимо, оточення Каддафі розуміє, що зашморг затягується, що його дні, ймовірно, полічені й що їм доведеться подумати про своє майбутнє».
Тим часом Держсекретар США Гілларі Клінтон, яка бере участь у конференції, висловила впевненість у тому, що резолюції ООН дозволяють «законну передачу зброї» бунтівникам, якщо будь-яка країна захоче це зробити. Вона додала, що «на даний момент» жодного рішення з приводу того, чи США озброюватимуть бунтівників, не прийнято.
Такої думки дотримується міністр закордонних справ Великої Британії Уїльям Хейг. Він заявив, що навіть при тому, що Лівія перебуває під дією введеного ООН ембарго на поставки зброї, це не означає, що неможливо озброювати бунтівників. Франція заявила, що теж розгляне питання про поставки озброєнь. «Я нагадую вам, що це не є частиною резолюції ООН, ...але ми готові обговорювати це з нашими партнерами», — заявив міністр закордонних справ Франції Ален Жюппе.
Зрозуміло, що такий крок міжнародного співтовариства задовольнить лідерів лівійської опозиції, які теж були напередодні в Лондоні, намагаючись натиснути на західні уряди, щоб ті забезпечили зброю. Більше того, це відображає побоювання серед партнерів по коаліції, що, якщо опозиціонерам не поставити зброю ззовні, вони не зможуть повалити режим Каддафі, який, як і раніше, має неабияку підтримку в столиці, в Тріполі.
Не виключено, що патова ситуація в протистоянні між повстанцями й силами, відданими Каддафі, може призвести до поділу Лівії. Як повідомила служба Бі-Бі-Сі з посиланням на близького до Каддафі високопоставленого урядника, лівійський уряд може погодитися з поділом країни й відповідним поділом її нафтових ресурсів.
За подіями в Лівії уважно спостерігають в Україні. Учора Президент України Віктор Янукович висловив надію, що територія Лівії не буде окупована іноземними військами. «Для нашої держави першочерговим є захист українських громадян. І, керуючись цією метою, Україна вживає всіх необхідних заходів», — заявив він, читаючи лекцію в Брунейському університеті. Крім того, Янукович зазначив, що Україна як відповідальний член ООН виконуватиме всі резолюції Ради Безпеки ООН щодо Лівії. «Україна рішуче підтримує вимоги міжнародної співдружності про негайне припинення вогню і закликає сторони конфлікту до діалогу», — заявив Янукович.
ДУМКИ ЕКСПЕРТIВ
Ігор СЕМИВОЛОС, виконавчий директор Центру близькосхідних досліджень, Київ:
— Захід реалізував резолюцію РБ ООН 1973 — забезпечив зону, вільну від польотів. У цьому плані все максимально виконано. Але що стосується усунення Каддафі від влади, такої резолюції і цілі принаймні Рада Безпеки не ставила, але мала на увазі, що зміни відбудуться, закінчиться громадянська війна і Каддафі має бути усунуто від влади. Тут ситуація доволі контроверсійна, і зараз не можна сказати, що докладені коаліцією зусилля достатні для реалізації цих цілей.
Що стосується усунення Каддафі від влади, то таку ціль потрібно виробити або шляхом широкого консенсусу, або її взагалі не буде вироблено. З другого боку, постановка такої цілі означатиме перевищення повноважень, які були надані резолюцією, і відповідно розглядатиметься як втручання у внутрішні справи. І так з боку Росії звучать такі звинувачення. Але, скоріше за все, таке рішення в тому чи іншому форматі буде прийнято. Адже іншого варіанту просто немає. Надто все зайшло далеко. Цей мотузок лівійських проблем якось треба розв’язувати. Але краще його розрубувати, бо розв’язати буде дійсно складно. Для цього потрібен широкий консенсус. Я думаю, що це одне з ключових завдань.
Іншою ключовою проблемою, яка зараз не є в центрі уваги, є якість лівійської опозиції. Не зовсім зрозуміло, з яких підрозділів складається повстанський рух, яку ідеологію сповідують повстанці. Цей повстанський рух дуже різношерстий. Поки не буде чітко зрозуміло, хто це, з ким працювати і на кого спиратися, вагання з боку Заходу будуть природними. Але час іде, і рішення потрібно приймати швидко.
Що стосується заяв Обами, що Вашингтон не виключає постачання озброєнь повстанцям, на мою думку, це частина узгоджень усередині антикаддафівської коаліції. Ці заяви ще не означають, що зброя буде постачатися. Всередині коаліції має бути чіткий консенсус про те, що робити далі. Оскільки консенсусу немає, та чи інша країна намагається такими заявами прощупати ѓрунт і подивитися, як на це реагують не лише в оточенні, але й в арабському світі, і наскільки такі заяви відповідатимуть ідеології цієї місії. На мою думку, поки що зарано говорити про постачання зброї. Втім, цілком можливо, що такі рішення не забаряться.
Що зараз непокоїть коаліцію — виникнення розбіжностей усередині самої коаліції. Конференція була проведена для того, щоб уникнути розбіжностей усередині коаліції. Всі сторони зробили певні заяви і тепер є час, щоб усе переосмислити і зрозуміти, що робити далі.
Що стосується ролі України, Київ підтримав резолюцію РБ ООН і відправив військовий корабель для евакуації українців. На мою думку, ключове завдання зараз полягає в тому, щоб евакуювати своїх громадян. І, звісно, допомагати, якщо на це є повноваження і можливості, здійснювати гуманітарну допомогу громадянам Лівії і в тому числі українцям, які є в цьому регіоні. Це не завадить нам у майбутньому в разі успішного завершення цієї операції заявити про те, що ми були разом із лівійським народом.
Не думаю, що Україні зараз потрібно встановлювати контакти з Національною перехідною радою. Достатньо того, що ми надаємо гуманітарну допомогу.
Щодо прогнозів усунення Каддафі від влади: процес триватиме деякий час. Не тижні, як заявив в одному з інтерв’ю шеф французької дипломатії Ален Жюре, а скоріше місяці. Поки що ситуація не виглядає близькою до завершення, судячи з того, що повстанці зовсім не схожі на дисципліновану і готову до боїв сучасну регулярну армію. Протистояння не може закінчитися швидко. Тим не менше, фінал заздалегідь відомий — Каддафі має піти від влади. І питання полягає в тому, як досягти цього фіналу.
Юдіт РОНІН, професор центру Даяна при ТельАвівському університеті:
— Сили Заходу, зокрема США, Франція та Велика Британія опинилися в дуже непростій, некомфортній ситуації. Вони вже завдали удару по каддафівським силам і вважали, що це буде легка ціль. Але Каддафі здивував їх. Тому західним силам не вдалося швидко досягти необхідного результату. Тому громадянська війна між опозицією та режимом продовжується. І вони тепер вирішили, що задіяні ними сили є недостатніми. Очевидно, зараз сили коаліції готують шлях до постачання зброї опозиції. Теоретично, коли ми говоримо про постачання зброї тим чи іншим силам, зазвичай цей меседж також означає відправку військових радників, які можуть керувати повстанцями і навчати їх тому, як користуватися цією зброєю. Іншими словами це означає пряме військове втручання у внутрішній конфлікт.
Реальна проблема полягає в тому, що ніхто не знає точно, хто є опозиція, хто є її реальним лідером. І якщо такий лідер є, то виникає питання чи він сприймається таким лівійським суспільством. Незрозуміло, якою є мета опозиції. Чи є серед сил, які складають лівійську опозицію, ісламісти? Чого насправді вони прагнуть, і що вони можуть зробити?
Ніхто не знає, як буде далі розвиватися ситуація в Лівії. І це головне питання. Ніхто не може дати на нього відповідь. Все залежить перш за все від того, якою мірою і наскільки довго Захід готовий бути залученим до розв’язання цієї ситуації. Це головне питання в цій політичній ситуації.
Зараз ми не можемо говорити про майбутнє. Ми говоримо про цей тиждень. А речі весь час міняються. Я не бачу можливості, що будь який сусід міг серйозно втрутитися у внутрішні справи Лівії.
Я не думаю, що Лівія може поділитися на три частини. Але якщо допустити, що таке може статися, то країна розділиться на дві частини: Схід і Захід. Південь країни є малонаселеним. А головні запаси нафти, нафтові термінали й нафтопереробні заводи знаходяться на узбережжі Середземного моря. Майже 90 відсотків населення Лівії живе на півночі на вузькій смузі середземноморського узбережжя. Зараз дуже складно робити прогноз щодо подій в Лівії. Ми маємо зараз справу з багатьма невідомими деталями. Інформація про те, що відбувається в цій країні є неточною і недостатньою.