Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Східний конкурент ЄС

Країни Азії та Океанії хочуть бути єдиною силою
27 жовтня, 2009 - 00:00

Лідери країн Азії та Океанії всерйоз замислилися про встановлення нового світового панування. Держави регіону відновлюються після кризи швидше, ніж Європа та Сполучені Штати Америки, й упевнені, що цим варто скористатися, пише The Wall Street Journal. На країни Південно-Східної Азії та Океанії доводиться половина населення земної кулі, а їхній загальний ВВП становить понад 14 трлн. доларів. Таким чином, на 15-му саміті Асоціації країн Південно-Східної Азії (АСЕАН) за участю Китаю, Японії, Південної Кореї, Індії, Австралії та Нової Зеландії прозвучала ідея про можливість створення економічного союзу на зразок ЄС до 2015 року. Поки що йдеться про формування зони вільної торгівлі, але в перспективі може бути створена й власна валюта, заявив прем’єр-міністр Японії Юкіо Хатояма. Зазначається, що одна з цілей нового союзу — зменшити залежність від США та Європи як ринків збуту. При цьому Китай і Японія висловили прямо протилежні точки зору: Китай виступив за тісніші зв’язки зі своїми торговими партнерами у Південно-Східній Азії, а Японія — за приєднання до торговельного блоку США. На саміті також було створено чотири спеціальні робочі групи для просування інтеграційного процесу в Східній Азії. Відкриваючи роботу саміту, прем’єр-міністр Таїланду Абхісіт Ветчачіва зазначив: «Ми продовжуємо практикувати політику відкритих регіонів... і я певен, що АСЕАН може зробити внесок у життя не лише тихоокеанського регіону, але й усього світу».

Під час саміту, що проходить у курортному місті Хуахін, лідери 16 азіатських країн підписали кілька десятків документів про економічну інтеграцію, боротьбу з природними катастрофами та зміною клімату, а також домовилися про торговельну співпрацю з Китаєм. Угода про торгівлю з Китаєм передбачає взаємодію в галузі захисту інтелектуальної власності нарівні з урегулюванням імпортно-експортних відносин. Окрім цього, на саміті прозвучав заклик до всіх залучених сторін якомога швидше повернутися за стіл шестисторонніх переговорів щодо врегулювання ядерної проблеми Корейського півострова. Австралійський прем’єр-міністр Кевін Рудд, виступаючи на саміті, зазначив: «Це відображає той факт, що в динамічному регіоні, який є центром глобальної економічної активності XXI століття, залишаються виклики безпеки, і ми повинні працювати над тим, аби поліпшити нашу регіональну співпрацю в майбутньому».

Серед головних питань також була ситуація з правами людини у країнах регіону. ООН закликала лідерів Південно-Східної Азії зробити роботу комісії з прав людини ефективнішою, але багато спостерігачів вважає, що їй забракне сил для покарання порушників, зазначає AFP. Зокрема, критики сумніваються у здатності комісії вплинути на військову хунту М’янми.

Задоволення й радість із приводу прийнятого надзвичайно важливого рішення нинішнього форуму АСЕАН — про створення комісії з прав людини, на яке країни-члени АСЕАН і міжнародна спільнота чекали з нетерпінням, — було затьмарене словесною війною між камбоджійським прем’єром Хун Сеном та його таїландським колегою Ветчачівою через опального лідера тайської опозиції Таксіна Чіннавата. Хун Сен заявив: «Я не тільки надам йому (Чіннавату) комфортабельне житло, я його зроблю своїм економічним радником. Щодо можливої вимоги Таїланду стосовно його екстрадиції — нехай ті, хто про це говорить, уважніше прочитають статтю третю камбоджійсько-таїландського Договору про екстрадицію. Там ясно сказано, що у випадку, якщо справа має політичний характер, людина, на яку зроблено запит, не підлягає екстрадиції». Такий крок камбоджійського лідера експерти розцінюють як ляпас нинішньому керівництву Таїланду, який може призвести до подальшого погіршення відносин двох країн. Абхісіт Ветчачіва на прес-конференції зауважив, що «метою саміту АСЕАН є інтеграція та зближення країн регіону».

Дискусія вилилася в дебати за столом переговорів лідерів «десятки» на другий день саміту. Хун Сен, зокрема, порівняв ситуацію Чіннавата з долею лідера опозиції М’янми Сун Чжі, вказавши, що Чіннават є «заручником політики». Хун Сен також знову підтвердив, що Камбоджа не екстрагуватиме Чіннавата до Таїланду в разі запиту Бангкока. Крім того, він підкреслив, що «такі кроки зовсім не означають втручання у справи іншої держави».

Організація АСЕАН крокує шляхом об’єднання економічного простору, в кінцевому підсумку сподіваючись прийти до інтеграції на кшталт Європейського Союзу. Головування в організації переходить від однієї країни до іншої раз на рік. Зараз в АСЕАН головує Таїланд. Асоціація має постійний апарат — Секретаріат на чолі з Генеральним секретарем Пхітсуваном, колишнім міністром закордонних справ Таїланду. 2015 року набере чинності Хартія АСЕАН, яка передбачає високий ступінь економічної й адміністративної інтеграції регіону.

Аліна ПОПКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: