Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Школа нових ідей

Україна і USAID відзначили 15 років партнерства
24 липня, 2007 - 00:00

Агентство США з міжнародного розвитку, більш відоме за англійською абревіатурою як USAID, і надалі сприятиме покращанню економічного та соціального добробуту українського народу через демократичні перетворення. Про це заявили Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Вільям Тейлор і директор регіональної місії агентства США з міжнародного розвитку в Україні Ерл В. Гаст під час святкування 15 річниці діяльності USAID в Україні. З цієї нагоди у Києві в Українському домі була влаштована презентація діяльності агентства і фотовиставка під назвою «15 років партнерства».

За словами американського посла, співпраця і партнерські стосунки між USAID і Україною мали значний вплив не лише на реалізацію проектів, які були представлені в залі. «Я впевнений, що ті зерна дружби і партнерські відносини, які створилися у процесі реалізації цих проектів і програм, триватимуть далі і приноситимуть плоди, принаймні, ще наступні 15 років», — наголосив пан Тейлор. На його думку, демократичні та економічні реформи, над якими обидві сторони разом працювали на протязі останніх 15 років, уже сьогодні починають демонструвати свою результативність і користь.

«Зокрема, — зазначив посол, — протягом останніх двох тижнів така відома міжнародна організація як Світовий банк визнав, що за останній період часу в Україні відбулося підвищення доходів громадян та їх добробуту. Тому з категорії з низьким рівнем доходів за класифікацією СБ Україна була переведена до категорії країн з вищим рівнем доходів.

Більше того, пан Тейлор вважає, що Україна сама починає надавати не лише військову допомогу країнам в інших регіонах, а в цій частині Європи вона є однією з провідних держав, яка показує іншим країнам приклад, зразок розвитку демократії.

«Відповідно ми, США та уряд США, пишаємося тією співпрацею, яка в нас існує протягом уже багатьох років і можемо запевнити в тому, що співробітництво та партнерські відносини триватимуть і надалі. І ми, як мабуть, країни європейської спільноти, продовжимо спостерігати за розвитком України і тим, як вона надалі бере на себе провідну роль у розвитку демократичних процесів, які вона демонструє сьогодні», — відзначив американський посол.

Тим часом директор регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні Ерл В. Гаст нагадав, що співпраця між USAID та Україною починалася 1992 року, коли в українській економіці відбувався спад, розпочиналася інфляція, руйнувалася система соціального забезпечення, працівники не отримували заробітної плати, а пенсіонери — пенсій. За його словами, в рамках підписаної 15 років тому між Україною та USAID першої двосторонньої угоди про технічну співпрацю сторони погодилися співпрацювати у трьох основних напрямках. По-перше, у створенні підвалин для діяльності ринкової економіки. По-друге, у створенні демократичної системи урядування. По-третє, у розбудові системи соціального забезпечення. Пан Гаст також наголосив, що і тепер співпраця між Україною та USAID продовжується за цими трьома напрямками, які були започатковані 1992 року.

«За ці 15 років ми створили потужні, міцні партнерські відносини, вийшли на дуже високий рівень співпраці. І, як мені здається, з багатьма нашими українськими партнерами у нас зав’язалась міцна дружба. І, я думаю, саме з цієї причини багато американських бізнесменів, представників громадських організацій, співробітників USAID, волонтерів Корпусу миру, співробітників Державного департаменту США, які вже одного разу попрацювали в Україні, завжди намагаються повернутися сюди ще раз», — сказав директор регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні.

Пан Гаст вважає, що найбільш результативною і важливою програмою, здійсненною в Україні з допомогою чи сприянням USAID, була видача державних актів на володіння земельними ділянками громадянам України. У рамках цієї програми вдалося за, доволі короткий термін і порівняно невеликі кошти, забезпечити видачу цих документів 5,8 млн. громадянам України. Причому вартість видачі одного акту складала 35 центів.

USAID також відігравала і продовжує відігравати значну роль у розвитку громадянського суспільства в Україні. У рамках своїх проектів і програм Агентство також сприяє діяльності тисяч громадських організацій, які працюють фактично в усіх регіонах України.

За словами Гаста, агентство спостерігає за результатами аналітичних звітів та опитувань громадської думки, які проводяться в Україні та інших країнах колишнього СРСР. Усі опитування показують, що Україна має найбільш розвинуте громадянське суспільство і незалежні засоби інформації в колишньому СРСР. З одного боку, громадянське суспільство допомагає не допустити концентрацію влади в одних руках, а з іншого — воно є певним каналом, через який громадяни можуть пропонувати нові ідеї, — наголошує директор регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні. На його думку, сьогодні в Україні можна спостерігати за конкуренцією, яка відбувається в демократичний спосіб між різними ідеями.

Пан Гаст сумнівається, що USAID працюватиме в Україні ще 15 років. «Зважаючи на темпи соціального та економічного розвитку, які нині демонструє Україна, доволі скоро може відпасти потреба в існуванні окремого представництва та окремих програм, проектів USAID», — сказав він. На його думку, успішне завершення таких програм можна очікувати тоді, коли Україна реалізує своє прагнення інтеграції у європейську спільноту та євроатлантичні структури. Водночас пан Гаст зробив застереження, що це може статися за умови, якщо Україна проводитиме правильну політику, необхідні реформи і дотримуватиметься свого вибору.

Екс-прем’єр Юрій Єхануров висловив вдячність представникам USAID та уряду США за те, що вони «навчили тисячі українців працювати в структурах, які спочатку навіть і не знали як нести слово до людей, як організувати консалтінг, як проводити дослідження». За його словами, досить велика кількість українських законів була підготовлена на основі тих досліджень, які були зроблені за допомогою USAID, а також тих груп експертів, які сприяли розвитку законотворчості в Україні. Екс-прем’єр також висловив сподівання, що ліберальні цінності, які закладалися в підвалини американо-українського співробітництва, залишатимуться й надалі.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: