Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Спроба революції

Киргизька опозиція хоче створити альтернативний уряд
16 березня, 2005 - 00:00
КИРГИЗЬКІ ПОЛІТИКИ ПОГОДЖУЮТЬСЯ НА ТОМУ, ЩО ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ В КРАЇНІ БУЛИ РЕПЕТИЦІЄЮ ПРЕЗИДЕНТСЬКИХ, ЯКІ ВІДБУДУТЬСЯ ВОСЕНИ ЦЬОГО РОКУ / ФОТО РЕЙТЕР

Прибічники кандидатів, які програли нещодавні вибори до парламенту Киргизстану, продовжують масові акції протесту. Акції протесту почалися у країні на початку березня, одразу після завершення першого туру виборів, коли стало ясно, що представники опозиції отримали мінімум місць у парламенті. Перші мітинги відбулися в Джалал-Абаді — на півдні країни, де опозиція в перших числах місяця захопила будівлю міської адміністрації та продовжує утримувати її досі.

Киргизька опозиція, невдоволена результатом парламентських виборів, вимагає від Бішкека офіційно віддати їй будівлю адміністрації в Джалал-Абаді, щоб розташувати там альтернативний орган влади, повідомила Рейтер опозиційний політик Заміра Сидикова. Будівлю джалал- абадської обладміністрації вже близько тижня займають прибічники опозиції, які також мітингують на площі в центрі міста. Сидикова сказала, що в Джалал-Абаді учора відбувся курултай (з’їзд) опозиції. Прес-секретар МВС Киргизії Нурдін Жангараєв сказав, що на площі зібралися до шести тисяч осіб, порушень порядку немає. «Вони вже вирішили створити свою обласну раду — Раду народної єдності. Вона має бути органом, паралельним владним структурам», — сказала Сидикова. За її словами, учасники з’їзду вирішили утворити народні дружини й створити касу для фінансування своїх «органів влади». «Рада управлятиме, поки не будуть виконані вимоги, щоб зняли губернатора (Джалал-Абадської області)», — сказала вона. Вона також повідомила, що обрані до Ради народної єдності представники поки що засідатимуть в юртах у центрі Джалал-Абада.

За підсумками виборів до парламенту Киргизстану, що відбулися в неділю, було обрано 71 депутата з 75, і лише купка парламентаріїв є опозицією президенту Аскару Акаєву, адміністрація якого не виключає продовження його повноважень шляхом референдуму. Опозиція вимагає дострокової відставки Акаєва. Акції протесту в Киргизії почалися після першого туру виборів, який, згідно з оцінкою Організації з безпеки і співробітництву в Європі, не відповідав вимогам демократії. Водночас опозиція каже, що не контролює виступи невдоволених виборами людей у деяких районах. У обласному центрі Талас на північному заході Киргизстану в ніч на вівторок близько 100 осіб зайняли будівлю обласної адміністрації і до двох тисяч осіб вийшли на мітинг у центрі міста, повідомив Рейтер по телефону начальник обласної міліції Насреддін Карімбердієв. За його словами, це зробили прибічники кандидата в депутати, який програв (за попередніми даними) у другому турі, екс-голови Держкоммайна Равшана Джеємбекова. Прес-секретар МВС сказав, що в Таласі захоплені губернатор й один із чиновників, і події слід розцінювати як масові заворушення. За його словами, під час захоплення будівлі обладміністрації було розбите скло на першому поверсі. Однак начальник місцевої міліції Карімбердієв каже, що обстановка спокійна, і сторони всю ніч вели переговори. Прибічники Джеємбекова вимагають перегляду підсумків голосування.

Позавчора в Киргизстані Центральна виборча комісія оголосила попередні результати виборів до парламенту країни, що відбулися минулої неділі. За словами голови Центрвиборчкому Сулаймана Іманбаєва, в першому турі голосування, що відбувся 27 лютого, було обрано 32 депутатів, а у другому турі, що відбувся 13 березня, — ще 39 депутатів. Явка виборців у другому турі становила 54,51%. Таким чином, обрано вже 71 iз 75 депутатів (у двох округах другий тур відбудеться 20 березня, ще у двох округах дату виборів не визначено), повідомляє Бі-Бі-Сі. У парламенті нового скликання «першу скрипку» гратимуть представники проурядових сил. Iз 71 новообраного депутата 19 входять до проурядової партії «Алга, Киргизстан!» («Уперед, Киргизстан!»), ще п’ять представляють іншу проурядову партію — «Аділет» («Справедливість»). Лише п’ятьох депутатів нового скликання можна віднести до представників опозиції. Це Омурбек Текебаєв, Дооронбек Садирбаєв, Кубатбек Байболов, Ісхак Масалієв та Азімбек Бекназаров.

Голова ЦВК Сулайман Іманбаєв уже засудив акції протесту в країні, піддавши критиці спроби «вирішувати виборчі спори не на правовому полі, а із залученням великої кількості електорату, з перекриттям доріг, заняттям адміністративних будівель, ультиматумами». «Всі, хто виграв, — спокійні, ті, хто програв, виводять людей на вулицю, — наголосив він. — Це неправильно, не таким шляхом ми повинні створювати правову державу». Влада Киргизстану стверджує, що перемогу проурядових сил над опозицією здобуто в чесній боротьбі. Тієї ж думки дотримуються й спостерігачі від СНД, на думку яких «недоліки й упущення, виявлені під час підготовки й організації виборів, не вплинули істотним чином на вільне волевиявлення виборців». Представники ОБСЄ та киргизька опозиція з цією оцінкою не згодні. Киргизькі політики одностайно розглядають парламентські вибори як репетицію обрання президента, що має відбутися в жовтні.

Віра КОВТИХА, «День»
Газета: 
Рубрика: