Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Тактичний крок Дюрчаня

Наступник угорського прем’єра обіцяє країні «піт і сльози»
1 квітня, 2009 - 00:00
НА ДУМКУ УГОРСЬКИХ ЕКСПЕРТІВ, ГОРДОН БАЙНАЇ НЕ МАЄ ЧІТКОГО БАЧЕННЯ РОЗВИТКУ ВІДНОСИН З УКРАЇНОЮ / ФОТО РЕЙТЕР

Угорщина є п’ятою країною, уряд якої став жертвою глобальної фінансової та економічної кризи. За шість місяців унаслідок кризи влади впали уряди в Ісландії, Латвії, Литві та Чеській Республіці. Минулого тижня через неспроможність упоратися з кризою подав прохання про відставку прем’єр-міністр Угорщини Ференц Дюрчань.

Угорський прем’єр, який до того ж є лідером Соціалістичної партії, пояснив свій крок тим, що йому не вдалося заручитися підтримкою щодо проведення необхідних реформ. Попри отримання наприкінці минулого року від Міжнародного валютного фонду «порятункового» пакету обсягом 25 млрд доларів, економічна ситуація у країні погіршується. Цього року тут очікується спад у 3,5 %, за останні місяці рівень безробіття сягнув 9,1 %.

Минулими вихідними Соціалістична партія Угорщини визначилася з кандидатом на посаду прем’єр-міністра. Ним став 41-річний Гордон Байнаї, який з 2008 року очолював міністерство економіки й національного розвитку. Партія вільних демократів SZDSZ підтримала цю кандидатуру на пост прем’єр-міністра. Характерно, що законодавство Угорщини дозволяє зміну прем’єр-міністра без проведення дострокових виборів, на чому наполягає опозиційна консервативна партія Fidesz.

Зважаючи на підтримку вільних демократів, Дюрчань може представити кандидатуру свого наступника на розгляд парламенту до 6 квітня. У такому разі парламент зможе проголосувати за обрання нового прем’єра 14 квітня.

Сам кандидат у прем’єри заявив на прес-конференції, що його уряд включатиме кваліфікованих міністрів з обох частин політичного спектру і буде дієздатним лише за умови, якщо матиме чітку більшість у парламенті.

«Угорщині загрожує економічна криза. А це означає, що країна не може гаяти часу. Кожен втрачений тиждень коштуватиме країні сотень мільярдів форинтів і десятків тисяч робочих місць», — заявив Байнаї. За його словами, швидкі реформи можуть відновити довіру інвесторів до Угорщини і повернути країну на шлях швидкого приєднання до зони євро. «Якщо ми не діятимемо негайно і рішуче, то не зможемо відвернути більшу біду», — наголосив Байнаї. Разом з тим він додав, що «імплементація програми буде болісною, вимагатиме жертв від багатьох, а також вплине на кожну родину, на кожного угорця, але принесе результати».

КОМЕНТАРI

Габор ЛАСЛО, газета Magyar Nemzet, Будапешт:

— Байнаї є таким же типом політика, як Дюрчань. Вони знають один одного ще з часів молодіжного комуністичного руху і ведення тіньового бізнесу в 90-х роках. Як написав у моїй газеті колумніст, «Байнаї є також бездушним бізнесменом, який став багатим завдяки своїм зв’язкам, хоча йому бракує політичного таланту і риторики Дюрчаня». Фактично Байнаї стояв за декількома фінансовими трансакціями (наприклад, «Хайду-Бет»), внаслідок яких тисячі акціонерів втратили свої інвестиції, а дехто навіть покінчив із життям.

Відставка Дюрчаня обумовлена внутрішніми дебатами між різними фракціями Соціалістичної партії MSZP. Він більше не міг зберігати згоду в лавах партії, як це йому вдавалося під час кризи, що вибухнула 2006 року після витоку його слів: «Ми брехали вранці, вночі та ввечері».

Що стосується його пропозицій щодо зменшення удвічі кількості членів параметру, то це не має жодного відношення до його відставки. За нинішньої політичної ситуації, скорочення парламенту (що, очевидно, було б непоганим заходом) просто нереально. Його пропозиції були спрямовані на отримання кращих результатів для MSZP і так званих лібералів SZDSZ під час наступних виборів. Більшість людей забули, що його пропозиція включала скасування індивідуальних місць і включала лише партійні списки.

Дюрчань вів за собою Угорщину до позиції на зразок «російського союзника всередині НАТО і ЄС». Приватизація таких державних компаній, як авіаперевізник «Малєв», співпраця по енергетичних проектах, часті зустрічі на високому рівні з російськими лідерами свідчать про тісні зв’язки з Росією, що дуже важливо для Москви у її боротьбі за вплив на пострадянському просторі. Москва може подякувати за все це, надавши екс-прем’єру таку посаду.

Чи зможе Байнаї сформувати уряд? Допоки існуватиме підтримка з боку MSZP, SZDSZ, нинішньої MDF, яка не має нічого спільного з історичною партією першого демократично обраного прем’єр-міністра Йозефа Анталла — відповідь буде ствердною. Чи зможе він досягти успіху в проведенні реформ? Ні, бо неможливо реалізувати реформи без загальнонаціональної підтримки. Партії соціалістів MSZP і лібералів SZDSZ (яка, згідно з останніми опитуваннями, може набрати 1—2% голосів, тобто навіть не потрапляє до парламенту) не мають такої підтримки, хоч би яку політику вони проводили. Єдиним виходом для Угорщини є дострокові вибори.

У діях і риториці Байнаї може дещо відрізнятися від Дюрчаня, але досвід останніх семи років свідчить, що соціалісти ніколи не мали всеохопного плану керування країною, за винятком того, щоб залишатися при владі будь-яким коштом. Я не вважаю, що Байнаї буде винятком.

Як Байнаї буде сприйнято в ЄС? Після довгого періоду, протягом якого Євросоюз вірив Дюрчаню і соціалістам, здається, тепер там починають розуміти, що марно очікувати від них будь-яких ефективних кроків. Оголошення імені Байнаї призвело до подальшого падіння курсу форинта.

Що ж до ставлення Байнаї до України та підтримки ним курсу України на інтеграцію в НАТО та ЄС, я не вважаю, що він має чітке бачення розвитку відносин з Україною, враховуючи політику Дюрчаня. Угорщина під керівництвом Байнаї залишиться повністю мовчазною щодо зусиль Росії відновити вплив на пострадянський регіон, включаючи Україну. Звісно, Байнаї не проявлятиме себе в ЄС чи в НАТО (чи у відносинах зі США) здійсненням потужних кампаній проти членства України. Але він і не підтримуватиме членства. Мовою нинішніх угорських політиків це означає, що він і соціалісти проти членства України.

Марк САБО, старший аналітик Інституту перспективних досліджень (Nezopont Intezet):

— Тиждень тому відставка Дюрчаня з посади прем’єр-міністра і водночас його рішення залишитися головою партії MSZP можна було розглядати як добрий тактичний крок. Адже, залишаючись головою партії, він міг продовжувати бути впливовою політичною фігурою осторонь від непопулярного уряду.

Справді, останні опитування, проведені Nezopont Intezet до партійного з’їзду, показували, що лише 11% виборців були за те, щоб він залишався на посаді прем’єр-міністра і голови партії. Відтак його відставка обумовлена зростанням непопулярності навіть з наближенням виборів до Європейського парламенту. Майбутнє Дюрчаня на сьогодні незрозуміле: він подав у відставку як прем’єр-міністр, але залишається невизначеним, чи хоче він і далі очолювати MSZP. У суботу він заявив, що залишає також посаду партійного лідера. Але він може захотіти зберегти цю посаду (на з’їзді партії 21 березня за нього проголосувало 85% делегатів). Однак ходять політичні чутки, що Дюрчань може стати головою правління проекту будівництва газопроводу South Stream.

Гордон Байнаї успадкував дуже нестабільну посаду і непопулярний уряд, який повинен далі провадити реформи і жорсткі заходи. А це ще більше шкодитиме йому та Соціалістичній партії. І при цьому незрозуміло, чи матиме він досить простору для маневру і часу для реалізації своєї політики. Його реформи будуть жорсткішими, ніж реформи Дюрчаня, оскільки Байнаї планує скоротити соціальні та інші державні видатки на 600 млрд. угорських форинтів, що буде надзвичайно складно провести через соціалістичну фракцію в парламенті.

Також незрозуміло, як Байнаї сприймуть у ЄС. Досі він як представник угорського уряду лише відповідав за розподіл коштів Євросоюзу.

Поки що у нього немає чітких ідей стосовно його політики щодо інтеграції України в ЄС. Відтак ми не знаємо в даний момент, якою буде його політика з цього питання.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: