Учасники саміту Світової організації торгівлі (СОТ) у Канкуні вирішують непрості питання, пов’язані з сільськогосподарськими субсидіями. Делегації з усього світу намагаються владнати протиріччя, які виникли між розвинутими країнами й тими, що розвиваються. Більше двадцяти держав, що розвиваються, зокрема великі експортери сільськогосподарської продукції — Бразилія, Індія та Китай — вважають, що потужні аграрні субсидії «багатих» країн вбивають сільське господарство менш забезпечених у світі. Країни, що розвиваються, сповнені рішучості, що їм вдасться досягнути реалізації своїх вимог, на які, за їх переконанням, раніше не звертали належної уваги. «Ми чекали надто довго, аби виправити прорахунки минулого, — наголосив делегатам міністр закордонних справ Бразилії Селсо Аморім. — Замість того, аби сперечатися з нами, вони повинні допомогти нам вдихнути життя в переговори». Чи вдасться учасникам зустрічі в Канкуні досягнути взаємоприйнятного рішення? Гострота дискусій, а тому й непередбачуваність переговорів на зустрічі СОТ не дозволяє сказати з упевненістю про результати. Тим часом пропонуємо увазі читачів статтю, в якій відбито позицію Сполучених Штатів щодо вирішення порушених на зустрічі проблем.
На цьому тижні міністри з країн-членів СОТ зібрались у Канкуні, щоб окреслити подальші напрямки діяльності цієї організації. Прийняті в Канкуні рішення стосуватимуться як теперішніх, так і майбутніх членів СОТ. Український уряд зазначав, що Україна хотіла б приєднатись до СОТ у 2004 році, й направив на це засідання делегацію високого рівня, щоб спостерігати за розвитком подій.
Під час засідання Світової організації торгівлі в м.Доха, Катар, в листопаді 2001 року члени СОТ домовились про пріоритетну увагу до питань розвитку в новому раунді переговорів щодо лібералізації торгівлі. Рішення про зосередження на розвиткові, відоме під назвою «Доський порядок денний задля розвитку», ґрунтувалось на консенсусі щодо того, що усунення глобальних бар’єрів в торгівлі є найкращим шляхом для сприяння світовому зростанню й прискоренню процвітання в країнах, що розвиваються. Міністри торгівлі зустрічаються в м.Канкун (Мексика) 10— 14 вересня, щоб переглянути досягнутий в переговорах прогрес і щоб забезпечити учасників переговорів подальшою інформацією щодо завершення переговорного процесу до кінця 2004 року.
Зараз, як ніколи раніше, очевидно, що протягом приблизно двох наступних років торгівля буде основним засобом забезпечення зростання та розвитку. Зростання торгівлі забезпечує нові робочі місця, інвестиції, досвід в країнах, що розвиваються, й саме зростання інтеграції в глобальний ринок дозволяє країнам, що розвиваються, отримати переваги від подальшого глобального процвітання. Відкриті ринки створюють важливі соціальні та політичні переваги. Як зазначив президент Буш у своєму першому зверненні до Конгресу США, «вільна торгівля дає більшу політичну та особисту свободу».
Канкун Міністеріал, що відбувається цього місяця, є важливим етапом у переговорах із забезпечення економічного зростання, розвитку та нових можливостей в усьому світі. Переговори ще далекі від завершення. Ми сподіваємось, що в Канкуні міністри з країн-членів СОТ створять умови для проведення продуктивних переговорів, оскільки заплановано, що цей раунд має завершитись наприкінці наступного року.
Вже вирішене одне дуже важливе питання: найбіднішим країнам надано доступ до ліків. Вирішуючи цю надзвичайно важливу проблему, СОТ утворила позитивне підґрунтя для переговорів у Канкуні. Сполучені Штати із задоволенням відзначають, що члени СОТ досягли належного балансу, що дало змогу забезпечити найбідніші країни ліками для боротьби із ВІЛ/СНІД, малярією, туберкульозом та іншими інфекційними захворюваннями, не порушивши при цьому глобальну систему інтелектуальної власності, де докладається багато зусиль до розробки нових ліків, що рятують людські життя.
Доський раунд дає світові можливість, яка може бути тільки один раз в столiття, усунути бар’єри в торгівлі й таким чином стимулювати економічне зростання як в розвинутих, так і в країнах, що розвиваються. Віддані зусилля всiх членів СОТ є необхідними для активізації процесу лібералізації торгівлі, що прискорює створення більш відкритого, мирного та процвітаючого світу.
Сутністю «Доського порядку денного задля розвитку» є доступ до ринків: сільськогосподарська реформа, скорочення та усунення бар’єрів у торгівлі споживчими та промисловими товарами та лібералізація торгівлі послугами. Реформа торгівлі сільськогосподарськими товарами є пріоритетним для Канкуна питанням. Сполучені Штати виступили з пропозицією здійснити амбіційну реформу в сільському господарстві, що дасть змогу збільшити доступ до ринків, скоротити глобальну підтримку внутрішнього виробника, яка руйнує торгівлю, на більш як 100 мільярдів доларів США щорічно та ліквідувати експортні субсидії. У відповідь на прохання інших членів СОТ Сполучені Штати та Європейський Союз розповсюдили спільну пропозицію, яка включає кожен iз цих основних принципів. Ця пропозиція не є остаточним переговорним документом, і ми будемо співпрацювати з іншими членами СОТ над вирішенням питань в рамках СОТ. Насправді, інші члени також виступили з пропозиціями, скориставшись рамочним підходом.
Хоча практично всі члени СОТ погоджуються, що питання сільського господарства є ключовими для успіху переговорів в м.Доха, ми не можемо ігнорувати важливість питань набагато більшої за об’ємами торгівлі несільськогосподарськими товарами та послугами. Усі разом ці питання є дуже важливими для довгострокового успіху торгової системи. Лібералізація в торгівлі послугами і доступ до несільськогосподарських ринків дасть великі переваги нашим власним економікам і світовій економіці в цілому. Усі країни повинні знизити тарифи на товари та знизити бар’єри в торгівлі послугами. Сімдесят відсотків тарифів, які сплачують країни, що розвиваються, вони сплачують одна одній.
В рамках переговорів є, звичайно, можливість обговорити питання, особливо чутливі для країн, що розвиваються. Однак найбільші доходи отримають ті, хто відкриється для можливостей, які надає глобалізований світ — збільшення об’ємів торгівлі, інвестицій, економічна інтеграція. Як зазначав Світовий банк, країни, що розвиваються, які найширше відкрили свої ринки для торгівлі в 1990-ті роки, зростали в три рази швидше, ніж ті, які цього не зробили.
Сполучені Штати та їх торгові партнери тісно співпрацювали протягом цього та минулих раундів, щоб досягти нашої спільної мети — зниження бар’єрів в торгівлі, сприяння економічному зростанню та розвиткові, надання більших надій і можливостей фермерам світу, робітникам, споживачам і бізнесменам. Ми повинні продовжувати створювати можливості для відкритої торгівлі й маємо працювати над тим, щоб розвинуті суспільства ділились своїми перевагами. Ми всі згодні, що в намаганнях досягти таких можливостей ми повинні усвідомлювати нашу колективну та взаємну відповідальність за те, аби забезпечити подальшу відкритість багатосторонньої торгової системи. Даючи країнам, що розвиваються, можливість різноманітити їхній експорт та сприяючи їхній інтеграції у світову економіку, члени СОТ будуть і надалі докладати багато зусиль до забезпечення кращої, стабільнішої економіки в майбутньому для всіх.