Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У чому сила? В єдності!

Александр ДИМИТРОВ: Членство в ЄС і НАТО — локомотив модернізації болгарського суспільства
22 липня, 2010 - 00:00
У БОЛГАРІЇ ТРОЯНДУ ОСОБЛИВО ШАНУЮТЬ, ВОНА Є ОДНИМ З ГОЛОВНИХ СИМВОЛІВ КРАЇНИ. ТОМУ ЩОРОКУ БОЛГАРИ ВЛАШТОВУЮТЬ ФЕСТИВАЛЬ ТРОЯНДИ, ЯКИЙ ТРИВАЄ ВІД КІНЦЯ ТРАВНЯ ДО ПОЧАТКУ ЧЕРВНЯ / ФОТО З САЙТА FLICKR.COM

Історія Болгарії — історія країни мужньої, яка вміє боротися за свою свободу. Майже впродовж п’яти століть вона була провінцією імперії Османа. Але болгарський народ не зламали ні влада Візантії, ні османське ярмо, ні монархо-фашистский устрій. Про те, як драматичні події історії позначилися на долі народу, про сучасні проблеми з корупцією й організованою злочинністю, а також про те, яку роль в житті країни відіграв вступ до євроатлантичних структур, «Дню» розповів Надзвичайний і Повноважний Посол Болгарії в Україні Дімітр ВЛАДИМІРОВ. 

— У 60—80-ті роки Болгарія була найбільш лояльним союзником Радянського Союзу в Східній Європі. А 1968 року генеральний секретар Болгарської компартії Тодор Живков навіть просив у Брежнєва, щоб Болгарія ввійшла до складу СРСР як 16-та республіка, проте Брежнєв це прохання відхилив. Чи швидко в країні перейшли від комуністичного способу життя до демократії європейського зразка?

— Болгарія пройшла довгий і важкий шлях з початку 1990-х років. Можу сказати, що за ці 20 років країна й суспільство зазнали величезної трансформації. Я вважаю, що головним досягненням цих змін стало ствердження демократії й демократичних цінностей у нашому суспільстві. З упевненістю можу сказати, що демократія в Болгарії є вже незворотною. І я маю на увазі не лише такі умови для існування демократії, як чесні й вільні вибори, а й вплив громадянського суспільства на політику й на ухвалення важливих рішень. Із кожним роком люди дедалі більше усвідомлюють той факт, що вони вже можуть вплинути на ті процеси, які відбуваються в державі й суспільстві. Саме це я і вважаю головним досягненням трансформації.

— 2004 року країна стала членом НАТО, 2007 — членом ЄС. Чи сталися відтоді зміни в Болгарії? Які досягнення ви могли б відзначити за цей час?

— Повноправне членство в Європейському Союзі для нас, болгар, має величезне значення. Як першочерговий національний проект, воно користувалося широкою підтримкою в суспільстві. З цієї причини 1 січня 2007 р., коли фактично завершилися 10-річні переговори щодо вступу в ЄС, відзначалося як національне свято. Членство в ЄС сприймалося й сприймається болгарами як справедливе визнання нашого місця в Європі, до якої ми належимо як з погляду історії, так і культури.

Головною причиною прагнення болгарського народу стати і бути повноправним членом ЄС і НАТО було уявлення про членство в цих організаціях як про локомотив модернізації нашої країни й суспільства. Адже Європейський Союз — це особлива модель суспільного розвитку, яка успішно впоралася з багаторічними суперечностями між державами-членами і забезпечила їм завидне процвітання.

Нелегкий процес приєднання Болгарії до європейських і євроатлантичних структур потребував проведення фундаментальних реформ у всіх сферах соціального, політичного й економічного життя держави. Не завжди ці реформи давалися нам легко. Але підготовка до вступу країни в ЄС допомогла нам домогтися макроекономічної стабільності й стійкого економічного зростання, зменшити рівень безробіття, підвищити якість життя населення.

— Чи допомогло членство в ЄС впоратися з наслідками фінансової кризи? Наскільки сильно країну зачепила криза?

— На жаль, світова фінансова криза не оминула Болгарію, й зараз наша країна зазнає ряд негативних наслідків кризи, таких як згорнуте споживання, зменшення інвестицій, збільшення бюджетного дефіциту і таке інше. Але саме наша фінансова дисципліна і зростання економіки в попередніх роках дозволяє нам сьогодні більш впевнено зустріти й упоратися з викликами тяжкого економічного стану в світі й зокрема в Європейському Союзі.

— Не секрет, що в Болгарії існують серйозні проблеми з організованою злочинністю й корупцією. Що робиться для того, щоб подолати це зло?

— Дійсно, проблеми з корупцією і організованою злочинністю є серйозними в Болгарії, й боротьба з ними — першочерговий пріоритет у роботі уряду. Нещодавно наше керівництво прийняло річну доповідь, направлену в Європейську комісію, про результати виконання показників у цій сфері, що спостерігаються.

Доповідь зазначає, що за всіма критиками і рекомендаціями річної доповіді Європейської комісії з липня 2009 р. було вжито законодавчі, управлінські й організаційні заходи й цілеспрямовані дії.

За останні шість місяців Болгарія внесла деякі конкретні пропозиції щодо реформ. Зараз проходить обговорення роботи щодо внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу, до закону про вилучення на користь держави майна, придбаного шляхом злочинної діяльності, а також до закону про запобігання конфлікту інтересів. Також Болгарія вирішила зміцнити структури судового переслідування в боротьбі з тяжкими злочинами, дозволяючи використання спільних команд щодо розслідування, з тим, щоб охопити деякі пріоритетні випадки, пов’язані з корупцією у вищих ешелонах влади і з організованою злочинністю. Крім того, Болгарія здійснила структурну реформу в податкових службах і в митниці.

Ефективна взаємодія між прокуратурою й міністерством внутрішніх справ привела до досудових проваджень і пред’явлених звинувачень різним високопоставленим публічним фігурам. Крім того, провадяться справи з особливим суспільним значенням, наприклад, проти знакових кримінальних осіб, яким вже оголошено вироки в різних інстанціях. Триває реформа в судовій системі з тим, щоб вона стала більш незалежною, звітною, професійною, прозорою й щоб існував ясний механізм кар’єрного зростання.

— На гербі Болгарії написано девіз країни: «В єдності — сила». Чи діє він у повсякденному житті болгар?

— Це послання заповів болгарам один із легендарних болгарських ханів — Кубрат, батько засновника Болгарської держави. Легенда каже, що коли хан Кубрат зібрав своїх п’ятеро синів, він узяв п’ять гілочок, і одну за одною зламав. А коли він склав ці п’ять гілочок в одну стопку, то зламати їх вже не зміг. Таким чином він підніс своїм синам урок, що сила їх — в єдності.

Це послання великого хана Кубрата зараз виписане на нашому національному гербі, а також на будівлі болгарського парламенту. Я думаю, що кожен болгарин зберігає заповіт хана Кубрата у своєму серці.

До речі, могила хана Кубрата — тут, в Україні, у селі Мале Перещепіно, Полтавської області.

— Наскільки важливою для болгар є історія їхнього народу, їхньої країни? Адже в Болгарії, наприклад, досить багато незвичайних, специфічних свят, наприклад, День народних будителів, свято звільнення від османського ярма. Наскільки широко відзначаються історичні дати в Болгарії? Яке вони мають значення для пересічних громадян?

— Як і в будь-якій іншій країні, національні свята в Болгарії є своєрідним приводом відчути національну гордість за свою давню історію й культуру. Адже першу Болгарську державу було засновано в далекому 681 році. А деякі історики стверджують, що Болгарська держава була створена ще раніше — 632 року.

Національним святом Болгарії є 3 березня — Визволення від османської неволі. Незважаючи на свою непросту долю, наш народ зумів зберегти свою мову, віру й культуру, в першу чергу, завдяки діяльності духівництва, учителів, які «розбудили» народ і не дозволили йому забути свого коріння. Тому в Болгарії святкують День народних будителів 1 листопада, коли вшановують пам’ять усіх людей, які працюють у сфері освіти.

— 1990-ті роки позначилися спадом туристичної галузі в Болгарії. Як удалося його здолати?

— У Болгарії існують унікальні природні, історичні й культурні умови для розвитку практично всіх видів туризму — літнього, зимового, сільського, культурного. Адже Болгарія цікава сумішшю культур: фракійської, слов’янської, східної. На території моєї країни безліч місць з багатою історією й культурою, й нам хотілося б ознайомити світ із цим багатством. А за кількістю мінеральних джерел Болгарія поступається в рамках Європи лише Угорщині. Думаю, тому торік майже 8 мільйонів іноземних туристів відвідали нашу країну.

Останніми роками, дійсно, однією з галузей болгарської економіки, що швидко розвивається, став туризм. Цьому сприяла безліч чинників, наприклад, збільшене фінансування з боку банків на будівництво нових сучасних і комфортабельних готелів.

Хотілося б тут зазначити, що для українців Болгарія завжди була і продовжує залишатися одним з улюблених туристичних місць. На початку літнього сезону Болгарія в односторонньому порядку вжила ряд заходів щодо полегшення видачі віз для громадян України, Росії, Білорусі й Молдови, скорочуючи терміни на отримання віз і збільшуючи категорії громадян, яким видаються безкоштовні візи.

Аліна ЄРЕМЄЄВА, «День»
Газета: 
Рубрика: