Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У гонитві за ринковим статусом

Єврокомісія обіцяє відповісти Україні за півроку
4 вересня, 2002 - 00:00

Голова Європейської Комісії Романо Проді пообіцяв Президентові України Леоніду Кучмі подати на розгляд Єврокомісії питання щодо надання Україні статусу країни з ринковою економікою. Проді та Кучма зустрілися у Йоганнесбурзі в ході роботи Саміту Землі. Леонід Кучма попросив голову Єврокомісії посприяти тому, щоб статус країни з ринковою економікою було надано Україні в якомога коротший термін. Романо Проді пообіцяв, що Комісія негайно розпочне роботу над цим питанням і подасть свої висновки у шестимісячний термін.

Як відомо, наразі Україна також домагається від Сполучених Штатів надання їй статусу країни з ринковою економікою, що б дало Києву певні переваги при антидемпінгових розслідуваннях стосовно українських товарів і, зрештою, вплинуло б на обсяг валютних надходжень в українську економіку та на стабільність гривні. Міністерство торгівлі США відклало розгляд української заявки, запланований раніше на 23 серпня.

Прогнозувати, яким буде процес розгляду українського подання у Європейській Комісії, українські експерти, на жаль, не беруться, відзначаючи лише, що заява Романо Проді на тлі паузи, яку взяв Вашингтон, свідчить про те, що часом позиції Євросоюзу та США з певних питань можуть і не збігатися.

Про європейську «технологію» надання країні ринкового статусу «Дню» розказав доктор економічних наук, директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор БУРАКОВСЬКИЙ : «В принципі, коли розглядається питання про надання ринкового статусу, ЄС використовує такі критерії:

по-перше, національні компанії приймають виробничо-комерційні рішення відповідно до ринкових сигналів, причому втручання держави в їх діяльність не є «суттєвим»;

по-друге, бухгалтерії компаній повинні проходити публічний аудит відповідно до міжнародних стандартів;

по-третє, на виробничі витрати та фінансове становище компаній не впливають викривлення, успадковані від планової системи господарства, а також бартер, списання заборгованості тощо;

по-четверте, в країні діє ефективна процедура банкрутства та функціонує система захисту прав власності;

по-п’яте, валютні операції здійснюються на основі валютного курсу, який визначається ринковими чинниками.

Основним наслідком надання статусу «країни з ринковою економікою» є посилення позиції національних виробників при проведенні антидемпінгових розслідувань. В практичному плані це означає, що при розгляді конкретних звинувачень у демпінгу більш повно враховуватимуться конкретні українські умови виробництва, а не ситуація в інших країнах, які обираються в якості бази для порівняння. Іншими словами, якщо країна не має ринкового статусу, її експортні ціни порівнюються з так званою «нормальною вартістю», яка розраховується за даними фірм третьої країни, обраної в якості країни-аналога. Зрозуміло, що такий підхід суттєво послаблює можливості того, проти кого висунуті звинувачення у демпінгу, захистити свою позицію.

Таке рішення має супроводжуватись змінами в законодавстві ЄС, що регулює захист торговельних інтересів цього об’єднання. У політичному плані надання країні «статусу країни з ринковою економікою» є визнанням успішності економічних реформ. У випадку України це також, без сумніву, має надати нового імпульсу переговорам щодо вступу до СОТ, в яких ЄС є однією з ключових фігур».

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: