У Москві активно взялися за вирішення питання подвійного громадянства для жителів України та Росії. Президент Володимир Путін розпорядився вирішити це питання в максимально стислі строки. Схоже, ще до другого туру президентських виборів в Україні.
Лідер Росії вже зустрічався зі спікером Держдуми Борисом Гризловим і головою Ради Федерації Сергієм Мироновим з цього приводу. Під час бесіди він доручив керівникам-депутатам розпочати консультації з Верховною Радою України щодо подвійного громадянства двох держав. Сергій Миронов вважає, що «таке рішення було б правильним». «Думаю, якщо буде прийнято відповідне принципове рішення, то Рада Федерації його підтримає», — зауважив він. При цьому він зазначив, що одразу потрібно подумати про такі речі, як, «наприклад, служба в армії». Борис Гризлов солідарний зі своїм колегою.
Чи зверталося українське керівництво до своїх російських колег із подібним проханням? Із огляду на офіційні повідомлення — ні. Справді, під час передвиборної кампанії таких заяв лунало чимало. Одна з найбільш резонансних належить прем’єр-міністру Віктору Януковичу. Нагадаємо, що до його обіцянок доволі скептично поставився Президент Леонід Кучма. «Будемо вважати, що це президентські перегони. Я неодноразово говорив: багато хто обіцяє те, що він взагалі не може зробити. Конституція для мене — це як «Отче наш». І все. Коментарі в цьому плані відсутні», — наголосив він. Зверталися до Володимира Путіна з «подвійно- громадянським» запитанням українські глядачі під час недавнього телеінтерв’ю. Однак і такі звернення не можуть бути інструкцією до дій для глави сусідньої держави без відповідних переговорів на офіційному рівні. (Господаря Кремля також просили відновити Радянський Союз...) Тим більше, що Володимир Путін наголошував, що Росія готова піти на вирішення багатьох двосторонніх питань, якщо на те буде насамперед політична воля України. Це, зокрема, стосувалося й подвійного громадянства.
«В Україні існує єдине громадянство». Так мовиться в статті 4 Конституції України. Отож, для перетворення передвиборної технології на факт законодавства доведеться вносити поправки в Основний Закон. Не варто говорити, що на це український парламент не пішов би й у інші, спокійніші часи. Передвиборний період накладає на вітчизняний парламентський процес додаткову емоційність, а тому виглядає фантастично нереальною можливість «протягування» законопроекту, який би суперечив Основному Закону, саме в ці дні. Росія ж, судячи з усього, прагне схвалити відповідний документ фактично через тиждень. Принаймні Борис Гризлов доручив представити підготовлений законопроект до першого ж засідання Думи, яке заплановане на 9 листопада. За словами керівника думського управління зі зв’язків з громадськістю Юрія Шувалова, уже 10 листопада депутати розпочнуть обговорення необхідних поправок до закону про громадянство, а також до кримiнального, адміністративного й міграційного законодавства Росії.
Попередні заяви українських депутатів позбавлені такого ентузіазму. Спікер Володимир Литвин висловлював упевненість, що після завершення президентської кампанії тема подвійного громадянства буде знята з порядку денного, оскільки «це надзвичайно складне питання». Віце- спікер Адам Мартинюк (до речі, член Компартії) цими днями заявив, що у Верховній Раді навряд чи набереться 300 голосів для схвалення подібного рішення. «Незважаючи на те, що я за духом інтернаціоналіст, до цього ставлюся дуже обережно», — процитували його слова «Українські Новини».
Проте можливі парламентські катаклізми (а високий рівень політичного напруження, вочевидь, ніким не піддається сумніву) — ніщо в порівнянні з тим, до яких наслідків може призвести подібна законотворчість у суспільстві. Результати останніх виборів дають наглядну розкладку щодо настроїв громадськості. Ризик того, що навіть обговорення на високому рівні «чутливих» питань провокуватиме непередбачувані наслідки, надзвичайно великий. Замість необхідного громадського об’єднання відбуватиметься спонукання до подальшого регіонального розколу. Із великою часткою імовірності можна було б прогнозувати, що українське керівництво не вдаватиметься до нової радикалізації населення, оскільки передвиборні й національні інтереси — це зовсім не одне й те ж. Проте при цьому було б доцільно, аби в Києві чітко дали зрозуміти й партнерам сусідньої держави про несвоєчасність підняття питання про подвійне громадянство.
Російські депутати, до слова, також далекі від того, аби співати дифірамби новій президентській ініціативі. Одні звертають увагу, що подібні питання не вирішуються в односторонньому порядку. Інші кажуть, що «стаханівські темпи» в підготовці необхідної документальної бази також не відповідають рівню серйозності питання. Так, російська «Независимая газета» цитує незалежного депутата Віктора Похмєлкіна, який переконаний, що прискорена законотворчість в цьому плані носить суто передвиборний характер. Не виступаючи проти запровадження подвійного громадянства, депутат від фракції «Родина» Микола Павлов також радить дочекатися кінця виборів, аби домовитися вже з новою владою...