Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Велика Британія напоготові

Поки що трагедії 10/08 не сталося
12 серпня, 2006 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Британська поліція повідомила про арешт 24 осіб, які планували пронести на літаки бомби під виглядом напоїв із метою організувати терористичний акт на зразок того, що стався у США п’ять років тому. Після затримання підозрюваних у підготовці серії терактів у літаках міністр внутрішніх справ Британії Джон Рід заявив, що «основні гравці спіймані», а служби безпеки зберігають суворий контроль у британських аеропортах, введення якого 10 липня призвело до відміни більшості рейсів.

Тим часом поліція має два тижні на допити, після чого затриманим або висунуть обвинувачення, або відпустять на свободу. Усіх затриманих підозрюють у плануванні серії вибухів літаків, що летять із Великої Британії в Нью-Йорк, Вашингтон і Каліфорнію. Імовірно, планували три хвилі вибухів на кількох лайнерах із проміжком у кілька днів. «Ми впевнені, що це були плани терористів, які могли спричинити незліченних втрат і руйнацій. Кажучи простіше, це мало стати масовим вбивством у неймовірних масштабах», — сказав заступник комісара лондонської поліції Пол Стефенсон.

Представники США кажуть, що підірвати могли 10 літаків, на борту кожного з них перебували б понад 300 осіб. «Згідно з планом, вибухи мали відбутися одночасно на кількох літаках», — заявив міністр національної безпеки США Майкл Чертофф. Він вважає, що організація «Аль-Каїда» могла бути причетна до організації цих терактів. У США, які пережили теракт 9 вересня 2001 року, дуже серйозно поставилися до подій, що відбуваються в Британії. Президент Джордж Буш заявив, що план вибуху літаків є серйозним нагадуванням про те, що США перебувають у «стані війни з ісламістськими фашистами».

Британська влада оголосила, що більшість затриманих — британці «з пакистанськими зв’язками». Банк Англії заморозив рахунки 19 iз 24-х заарештованих й опублікував їхні імена й адреси. Як видно зі списку, в усіх мусульманські імена, один із заарештованих — житель Бірмінгема, решта — жителі східних районів Лондона. У східних районах Лондона обшуки тривали всю ніч. Семеро осіб були арештовані й у Пакистані; судячи з деяких повідомлень, пакистанська поліція попередила британських колег про можливу загрозу терактів. Однак, попри арешти, заходи підвищеної безпеки зберігаються. Джерела в американському уряді стверджують, що на волі залишаються п’ятеро змовників, але британська поліція ніяк не коментує цих повідомлень.

Поліція впевнена, що зловмисники збиралися пронести на борт літаків рідку вибухівку, залиту в пляшки або банки з прохолодними напоями. У результаті було вжито заходів із обмеження ручного багажу в аеропортах Британії та США, а також на кількох рейсах до Лондона. Пасажирам дозволяється брати на борт у прозорому пакеті лише гаманці, паспорти, квитки, окуляри, таблетки та дитяче харчування, причому його треба пробувати в присутності співробітників служб безпеки. Очікується, що обмеження на ручний багаж можуть діяти ще довго: або до того моменту як поліція буде впевнена в арешті всіх підозрюваних, або до того як в аеропортах з’явиться нове обладнання, здатне розрізнювати рідку вибухівку в ручному багажі.

Услід за Великою Британією особливе становище загрози тероризму було оголошене в США. У Німеччині посилюються заходи безпеки в аеропортах, у Литві вжито підвищених заходів антитерористичної безпеки. Україна також вжила заходів із посилення безпеки пасажирів, які користуються послугами авіаперевезення. Крім того, була посилена охорона самих аеропортів. За словами прес-секретаря голови Служби безпеки Марини Остапенко, по лінії спецслужб був активізований обмін інформацією для гарантування безпеки пасажирів, які користуються як міжнародними, так і внутрішніми рейсами.

Зараз ще рано говорити, чи минула повністю загроза масованих терактів, які британська преса охрестила цифрами 10/08 аналогічно з 11/09. Саме так у США називають чорну дату — 11 вересня 2001 року. Представники британської поліції визнали, що хоч цього разу трагедії, судячи з усього, вдалося уникнути, гарантій повної безпеки дати неможливо. Тим часом світові фондові ринки красномовно прореагували на події у Британії. Вони відповіли обвалом котирування. Найбільше постраждали авіакомпанії, деякі з яких втратили до 5% вартості, а також мережі готелів і туроператори. В очікуванні суттєвого скорочення перевезень у напружений сезон відпусток нафта подешевшала на 3% — до 75,6 долара за барель сорту «брент».

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: