«Якість української демократії і верховенство права — запорука успіху на шляху просування до європейської та євроатлантичної інтеграції», — заявив Надзвичайний та Повноважний Посол США Карлос Паскуаль, виступаючи з прощальною промовою перед учасниками програм українсько-американських обмінів і журналістами.
Пан Паскуаль був таким відвертим, як і завжди. Завершуючи свою дипломатичну місію в Україні, він насамперед говорить про майбутнє. А саме — про президентські вибори в нашій державі. «Сьогодні досягнення в кожному політичному таборі України вражаючі, — відзначив Карлос Паскуаль. — Пропрезидентський табір має такі впливові фігури з сильними політичними амбіціями, як прем’єр-міністр Віктор Янукович, голова Адміністрації Президента Віктор Медведчук, спікер Верховної Ради Володимир Литвин, голова Нацбанку Сергій Тігіпко. Поміж ними наявна певна конкуренція за те, хто понесе прапор у майбутнє, хто зможе найліпшим чином представити інтереси пропрезидентського табору. США 2000 року також вирішували, хто поведе демократів на президентські вибори після Білла Клінтона».
Посол Сполучених Штатів наголосив на тому, що «продовження президентського терміну або збільшення кількості допустимих термінів не відповідає духу закону, духу демократії». «Ми вітаємо, що Президент Кучма чітко заявив, що президентські вибори відбудуться в жовтні 2004 року. Сподіваємося, що пропрезидентський табір прислухається до його слів і діятиме відповідно до них», — сказав Карлос Паскуаль. Він схвально відгукнувся про рішення парламенту направити на розгляд до Конституційного Суду обидва проекти конституційної реформи — президентський та підготовлений опозицією. «Українська влада продемонструвала здатність доходити компромісу», — вважає Паскуаль.
«В Україні все змінюється й залишається незмінним, — переконаний Посол США. — Політики мають приблизно однакові рейтинги, усе залежить від доступу до мас-медіа, від довіри народу. Напевно можна сказати одне — президентські змагання наступного року будуть запеклими. Якщо вони відбуватимуться у рівноправних умовах, якщо українці матимуть змогу обрати майбутнє своєї країни, це справить безпрецедентний вплив не тільки на близьке, але й на далеке майбутнє України». «США не прагнуть підтримати того чи іншого кандидата, ми прагнемо створення в Україні рівноправних умов», — наголосив Карлос Паскуаль. Він також нагадав, що вважає одним з вагомих чинників майбутнього нашої держави те, в якому напрямку — прямому чи реверсному — використовуватиметься нафтопровід Одеса — Броди.
Серед важливих кроків України він знову відзначив проголошення євроантлантичної інтеграції ключовою зовнішньополітичною метою, а рішення про відправку контингенту до Іраку назвав «інвестицією в безпеку самої України». Стосовно ж загибелі у Багдаді оператора агентства Рейтер Тараса Процюка Карлос Паскуаль повідомив, що розслідування цієї «випадкової трагедії» триває. «Сподіваюся, що ми зможемо швидко повідомити результати розслідування, але не можу назвати реальні строки, коли це відбудеться», — зізнався він.
«Залишаючи Київ, я маю певні застереження, однак загалом налаштований оптимістично», — сказав Карлос Паскуаль.