Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Залізна» фрау і «Залізний кулак»... відверто про політику

Кличко на зустрічі з Меркель попросив Європу розмежувати ставлення до України і до режиму Януковича
6 грудня, 2012 - 00:00
КЛИЧКО — МЕРКЕЛЬ: ЗАВДЯКИ ПІДПИСАННЮ УГОДИ ПРО АСОЦІАЦІЮ І УКРАЇНСЬКА ОПОЗИЦІЯ, І ДРУЗІ УКРАЇНИ В ЄВРОПІ ДІСТАЛИ Б ДОДАТКОВІ ВАЖЕЛІ ВПЛИВУ НА УКРАЇНСЬКУ ВЛАДУ. МИ МОГЛИ Б РАЗОМ ВИМАГАТИ ВІД НЕЇ ВИКОНАННЯ ДІЙ, ПЕРЕДБАЧЕНИХ УГОДОЮ, І ОТРИМУВАТИ КОНКРЕТНІ ПЕРЕВАГИ ВІД АСОЦІАЦІЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Позавчора ввечері на з’їзді ХДС в Ганновері лідер партії УДАР Віталій Кличко провів двосторонню зустріч з федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель, яку цього дня в сьомий раз переобрали главою Християнсько-демократичного союзу. Український політик наголосив, що опозиційні демократичні сили в новому парламенті мають одну мету — повернути Україну на європейський шлях розвитку. Кличко також зазначив, що важливо розмежувати ставлення до України і до режиму Януковича.

Зі свого боку Меркель сказала, що Європа чекає від України кроків, які наблизять її до європейського співтовариства.

«День» попросив берлінського політолога, члена Німецько-українського форуму Александера РАРА прокоментувати зустріч федерального канцлера Ангели Меркель і лідера партії УДАР Віталія Кличка в кулуарах з’їзду ХДС і як в цілому сприймають у Німеччині українського політика, який добре відомий в цій країні як «Залізний кулак».

— Німецька преса не пише про те, що пан Кличко був на з’їзді ХДС. На цей з’їзд були запрошені представники сотень партій, які своїми позиціями близькі до християнських демократів або хочуть наблизитися до цінностей християнсько-демократичної партії. Тому бесіди пані Меркель з цими представниками, звичайно, мали місце, може, не з усіма, але вони тривали по кілька хвилин.

Тому, я думаю, добре, що партія Кличка хоче ставати такою консервативною християнсько-демократичною партією в Україні. Тому що такої партії немає в Україні. Можливо, справді партія Меркель в ідеологічному плані (у фінансовому, звичайно, ні) зможе допомогти Віталієві Кличку створити таку хорошу консервативну програму для України.

— На сайті партії УДАР йдеться про те, що Кличко під час зустрічі сказав Меркель, що, з одного боку, «сьогодні європейському співтовариству вельми потрібно розмежувати ставлення до України і до режиму Януковича», а з другого — «Угода про асоціацію України з ЄС є, по суті, програмою реформування ключових сфер життя України. Тому її підписання було б корисним». Що ви скажете про це?

— Це дуже патріотична постановка питання. Звичайно, Україна рано чи пізно приєднається до Європи. Інше питання, яким буде Європейський Союз, коли до нього приєднається Україна. Я думаю, це дуже довго триватиме і до нинішнього Євросоюзу Україна не може увійти. Але асоційований статус допоможе Україні як і раніше засвідчити своєму населенню, українцям, що Україна націлена на Європу, на Європейський Союз, економічне співробітництво з Європою. І така асоціація допоможе Україні самій внутрішньо змінюватися в бік європейських цінностей, європейського побуту, європейського життя, європейських демократичних інституцій. Тому якщо партія Кличка поставила собі за мету підтримати цей напрям, то вона перебуватиме в мейнстримі української політиці, більшість українців це підтримує. У цьому плані його співпраця з християнськими демократами піде Україні на користь.

— А чи не становить проблеми для євроінтеграції той факт, що Європа не розділяє ставлення до України і до режиму Януковича»?

— Навіть за часів, коли існував Радянський Союз, коли була біполярна система, люди говорили: існує український, російський, грузинський, вірменський народи, які хочуть свободи, а є злий уряд в Кремлі, який не дає. Але це все риторика. А як співпрацювати? У деяких молодоєвропейців, зокрема, у чеського комісара ЄС з питань розширення пана Фюле існує думка, що можна проводити політику Європейського Союзу безпосередньо з громадянським суспільством, інститутами громадянського суспільства і обходити уряд. Але я гадаю, на практиці це просто неможливо. Тому це потрібно розуміти, як певну риторику, яка виходить з таких демократично моральних цінностей Заходу, який завжди говорить: ми стоїмо на позиції цінностей і доки уряд України не стоїть на тих же самих позиціях цінностей, поки Юлія Тимошенко перебуває у в’язниці, з Україною не буде політичного діалогу.

Я думаю, що довго Захід не витримає таку позицію, і він її не витримує. По-перше, Захід не хоче, щоб Україна цілком відвернулася від Заходу і пішла назад до Росії. А така небезпека розглядається Заходом як реальна. І, по-друге, Янукович сам проводить реформи. Не можна сказати, що він нічого не робить і наближається до асоційованого статусу крок за кроком. Переговори ж проводяться, незважаючи на всі труднощі в політиці, все-таки є великий позитив у тому, що не стоять на місці. Угода про Асоціацію практично готова, лише потрібно її підписати. Україна все-таки провела найбільш чесні відкриті вибори на пострадянському просторі. Ми розділяємо риторику і реальну політику, яка при цьому теж присутня.

— Кличко наводить слова Меркель: «Німеччина прагне бачити Україну в європейській сім’ї і сподівається, що українська влада виконає свої обіцянки, і підписання Угоди про асоціацію з ЄС для України стане реальністю». Про які обіцянки української влади, на вашу думку, йдеться?

— Слово обіцянки — це, звісно, цікаво було сказано. Якщо Україна пообіцяла, що будуватиме демократичні інститути і взагалі демократію в країні. Десь Україна виконала свої обіцянки, десь, можливо, й ні. Якщо для України сьогодні існують перешкоди, то одна з них найбільш істотна — навіть одна єдина, — це ув’язнення Юлії Тимошенко. З чуток, які циркулюють у Німеччині, Янукович, неначе пообіцяв Меркель, що пані Тимошенко випустять із в’язниці. І вона, канцлер, особисто хоче, щоб це сталося. І того ж дня, як Юлію Тимошенко випустять із в’язниці, і, можливо, відправлять на лікування до Німеччини. Пані Меркель особисто пропонувала Януковичу, що вона може прийняти Юлію Тимошенко на лікування в Німеччині. І це просто не тому, щоб допекти Януковичу, а для того, щоб здійснити гуманітарний акт щодо людини, яка дійсно хворіє. Якщо це станеться, то в цьому випадку головна перешкода до підписання цієї Угоди про асоціацію з Європою відпадає. І тоді можна буде сідати за стіл і підписувати угоду, і починати дружити, неначе нічого не було.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: