Ще п’ять років Олександр Лукашенко керуватиме Білоруссю. За офіційними даними, він отримав більшість голосів, спостерігачі ж заявляють про масові фальсифікації.
За попередніми підрахунками Центрвиборчкому Білорусі, Олександр Лукашенко отримав 83,49% голосів виборців, на другому місці позиція проти всіх — 7,1%. Перша в історії країни кандидат-жінка й опозиціонер Тетяна Короткевич отримала 4,42%, голова Ліберально-демократичної партії Сергій Гайдукевич — 3,32% та голова Білоруської патріотичної партії Микола Улахович — 1,67%. Явка по країні становила 87,2%.
Водночас у Мінську 20,6% виборців проголосували проти всіх, а Лукашенко отримав 65,58% голосів. Спостерігачі за виборчим процесом заявляють, що цифри значно завищені. Так, координатор кампанії спостереження «За справедливі вибори» Сергій Калякін не бачить підстав довіряти результатам виборів.
«Влада не хоче змінювати ситуацію на краще. Тому вони проігнорували прохання міжнародних організацій зробити вибори демократичнішими, а процедуру підрахунку прозорою. Ми відзначаємо порушення конституції Білорусі та виборчого законодавства на всіх етапах голосування. Ми відзначаємо тотальне використання адмінресурсу на всіх етапах. В результаті дискримінаційного підходу до формування комісій представників до них не потрапили представники демократичних організацій», — заявив Сергій Калякін.
Також про порушення розповіла і спостерігач на одній із дільниць від «Об’єднаної громадянської партії» Світлана Якшина. За словами спостерігача, протягом дострокового голосування її підрахунки та дані протоколів збігалися, а в останній день дострокового голосування вона виявила, що в протоколі вказано на 213 осіб більше, ніж зафіксовано у неї. «У відсотковому співвідношенні від кількості виборців за нашими даними проголосувало 16,4%, а за їхніми — рівно 30%. Я піднялася в приймальню, де сиділи голова комісії, секретар і одна зі спостерігачів, яка вчителює в школі. Я їх питаю щодо цифр. Вони все зрозуміли одразу, опустили очі вниз. Голова мені відповідає «Світлано Валеріївно, дострокове голосування закінчилося». Я вийшла, в мене була істерика. Всю ніч і наступний ранок проплакала. І така ситуація не тільки на моїй ділянці: десь, як і у нас, основним днем додали, а десь — протягом усього дострокового голосування», — розповіла Світлана.
Опозиційні сили ж закликають міжнародну спільноту не визнавати результатів виборів у Білорусі. Після закриття виборчих дільниць на своїй прес-конференції колишній політв’язень Микола Статкевич, опозиціонери Володимир Некляєв та Анатолій Лебедько заявили про започаткування кампанії з повернення влади народу. «Зіграний білоруським режимом виборчий спектакль виборами не вважаємо та не визнаємо. Підстав для цього більш ніж достатньо», — заявив Володимир Некляєв.
Микола Статкевич зазначив, що першою акцією кампанії «Влада народу» була хода національного стяга, яка відбулася напередодні голосування. «Мета нашої кампанії — повернути владу народу. Ми будемо закликати долучитися до нас й інші демократичні організації, рухи і простих громадян», — розповів Микола Статкевич.
Суперники Олександра Лукашенка Сергій Гайдукевич та Микола Улахович привітали з перемогою президента ще до закриття виборчих дільниць. Тетяна Короткевич пообіцяла після оголошення результатів дати прес-конференцію.
Інавгурація Олександра Лукашенка, згідно з конституцією Білорусі, має відбутися за два місяці після дня виборів. Рішення про призначення дати інавгурації ухвалюватиме адміністрація президента.
КОМЕНТАР
«ЛУКАШЕНКО, БЕЗУМОВНО, НАМАГАТИМЕТЬСЯ ЛАВІРУВАТИ МІЖ ЄС І РОСІЄЮ»
Валерій КАРБАЛЕВИЧ, перший експерт Центру «Стратегії», кандидат історичних наук:
— Результат цих виборів означає, що в Білорусі нічого не зміниться. Збережеться колишня економічна, внутрішня і зовнішня політика. Навряд чи у країні відбудуться якісь реформи. Лукашенко вважає, що нинішня соціальна модель є оптимальною для утримання влади. Проте проблема в тому, що ця модель себе вичерпала і далі Білорусь не може розвиватися на її основі. Країна перебуває в історичній безвиході, і кінця-краю цьому немає.
Лукашенко, безумовно, намагатиметься лавірувати між ЄС і Росією. Проте домінувати буде російський вектор. Тим часом, зараз починаються серйозні перемови з Міжнародним валютним фондом щодо нових кредитів. МВФ виставляє умови для Білорусі, але я сумніваюся, що Лукашенко зважиться на ті реформи, які вимагає МВФ. Можуть бути якісь косметичні кроки, але до серйозних, глибоких ринкових реформ влада не готова. Лукашенко вважає більшими ризики від реформ, ніж збереження status quo.
Після президентських виборів у Білорусі ЄС також може припинити санкції проти Лукашенка. Це хитре формулювання: «санкції залишаються, але вводиться мораторій на їх виконання». Думаю, Лукашенко матиме можливість їздити до європейських столиць, у всякому разі, найближчими місяцями.
Щодо розміщення російської авіабази в Білорусі. Радше ні, ніж так. Якби Лукашенко хотів би щось виторгувати у Росії, він би говорив більш ухильно, дипломатично. Він би сказав, що ще «нічого не зрозуміло», «треба провести перемови», «подивимося, що нам запропонує Росія». Проте він говорив досить однозначно: нам база не потрібна. Звичайно, Лукашенко може повернути в інший бік, але при цьому, він «утратить» обличчя. Щодо російської бази в Білорусі існує загальнонаціональний консенсус: проти неї і сам Лукашенко, і опозиція, і суспільство. За соціологічними опитуваннями лише 22% білорусів підтримують будівництво цієї бази, а 45% — проти. Навіть із урахуванням того, що демократії в Білорусі немає, і Лукашенко авторитарний лідер, який ігнорує думку народу, він все одно повинен реагувати на інтереси суспільства.
Підготував Ігор САМОКИШ, «День»